Lifestyle

Związek kohabitacyjny – na czym polega? Co warto o nim wiedzieć?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
24 sierpnia 2022
fot. Pekic/iStock
 

Kohabitacja bywa zamiennie stosowana ze słowem konkubinat, jednak nie zawsze są to tożsame określenia. Związek kohabitacyjny jest popularną alternatywą dla związku małżeńskiego. Na czym polega, co warto o nim wiedzieć? Jak wygląda w świetle prawa?

Czym jest związek kohabitacyjny?

Związek kohabitacyjny cieszy się na świecie coraz większą popularnością. Określenie kohabitacja wywodzi się z łacińskich słów con – „wspólnie” oraz habitare – „mieszkać”. W największym skrócie to po prostu wspólne mieszkanie. Związek kohabitacyjny dotyczy osób, które dzielą ze sobą gospodarstwo domowe, ale nie zawarły związku małżeńskiego. Bardziej rozbudowaną definicję kohabitacji sformułował w 1979 roku socjolog J. Trost, mówi ona „związek kohabitacyjny dotyczy dwóch osób różnej płci, wspólnie zamieszkujących przez dłuższy czas, prowadzących wspólne gospodarstwo domowe i utrzymujących relacje seksualną”. Obecnie pojęcie to dotyczy zarówno par hetero i homoseksualnych.

Zobacz również: Zdrowa relacja vs. związek, w którym jest przemoc psychiczna. Porównaj, żeby odnaleźć w tym siebie

Kto angażuje się w związek kohabitacyjny?

Najczęściej są to osoby młode, które chcą pozostać niezależne lub ze względów religijnych nie chcą zawrzeć związku małżeńskiego. To forma związku, w którą angażują się pary homoseksualne, które w Polsce nie mogą sformalizować swojego związku. Istotną rolę odgrywają również kwestie finansowe – kobiecie, która w świetle prawa samotnie wychowuje dziecko, przysługują różnego rodzaju świadczenia.

Życie bez ślubu często jest stanem przejściowym. Młodzi ludzie zamieszkują ze sobą, by sprawdzić czy w życiu codziennym potrafią dojść do porozumienia i czy wstąpienie w związek małżeński jest na pewno dobrą decyzją. Kohabitacja to doskonała okazja do lepszego poznania partnera i upewnienia się w swojej decyzji. Wspólne zamieszkanie wiele weryfikuje. Zdarza się, że partnerzy rozstają się.

Kohabitację dzielimy na cztery typy wydzielone przed Haskey’a:

  • Kohabitacja młodzieńcza
  • Kohabitacja poprzedzająca małżeństwo
  • Kohabitacja zamiast małżeństwa (inaczej pozamałżeńska)
  • Kohabitacja ponowna

W każdym przypadku kohabitacja może przybierać różne formy. To od partnerów zależy, w jaki sposób dzielą się domowymi obowiązkami i wydatkami. To oni ustalają jak spędzają swój wolny czas.

Związek kohabitacyjny a konkubinat

Często pojęcie konkubinatu stosowane jest zamiennie ze związkiem kohabitacyjnym. Jednak nie są to pojęcia zawsze tożsame. Określenie kohabitacja jest szersze od określenia konkubinat. Związek kohabitacyjny postrzegany jest jako stabilniejszy. W konkubinacie partnerów często łączą tylko relacje intymne, wspólne zamieszkanie nie jest konieczne.

Kohabitacja w świetle prawa

Związki kohabitacyjne nie są w Polsce regulowane prawnie. Partnerom, którzy wspólnie zamieszkują, ale nie są związani ze sobą formalnie, żadne prawa względem siebie i swoich majątków nie przysługują. Partnerzy nie dziedziczą po sobie chyba, że w testamencie zapisane zostanie inaczej. Osoby pozostające w związku kohabitacyjnym nie mogą także adoptować dzieci.

Zobacz również: Kochanek, czy mąż? Bratnia dusza, czy partner? Spójrz na swój związek z dystansu

Kohabitacja w Polsce

Z raportu z 2017 roku wnika, że w związkach kohabitacyjnych żyje w Polsce około 11 proc. osób. Dla porównania, w 1974 roku było ich zaledwie około 1 proc. Najliczniejszą grupę osób stanowią ludzie młodzi. Na życie w związku kohabitacyjnym częściej decydują się osoby żyjące w miastach niż na wsi.Lifestyle

Historia miłości Jennifer Lopez i Bena Afflecka

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
24 sierpnia 2022

Po niespełna 20 latach, Jennifer Lopez i Ben Affleck postanowili do siebie wrócić. Zakochani wzięli ślub i wyprawili huczne wesele! Poznajmy historię miłości Jennifer i Bena. Taka miłość zdarza się naprawdę rzadko.

Historia miłości Jennifer Lopez i Bena Afflecka

2001
Wschodzący aktorzy Hollywood po raz pierwszy spotkali się na planie Gigli, komedii romantycznej, która ukazała się w 2003 roku. Jennifer Lopez była wówczas żoną swojego drugiego męża, tancerza Crisa Judda. Jennifer i Affleck powiedzieli głośno o swoim związku tuż po rozwodzie z Juddem. Rozwód został sfinalizowany w 2003 roku.

2002
J.Lo potwierdziła szczęśliwą wiadomość „To najwspanialsza rzecz, jaką kiedykolwiek widziałam” – powiedziała o 6,1-karatowym diamencie od Harry’ego Winstona, który podarował jej Affleck. Kamień podobno kosztował 2,5 miliona dolarów .

2003 Wrzesień
Kilka dni przed ceremonią zaślubin Jennifer i Ben wydali oficjalne oświadczenie, w którym ogłosili odroczenie ceremonii. „Ze względu na nadmierną uwagę mediów wokół naszego ślubu postanowiliśmy przesunąć datę.”

2004 Styczeń
22 stycznia 2004 zaręczyny zostały zerwane. Rzecznik J.Lo potwierdził smutną wiadomość, „Potwierdzam, że Jennifer Lopez zerwała zaręczyny z Benem Affleckiem”

2004 Czerwiec
W czerwcu 2004 roku piosenkarka poślubiła piosenkarza, autora tekstów i wieloletniego przyjaciela Marca Anthony’ego. W 2008 roku na świecie pojawiły się dzieci pary, bliźniaki – Emme i Max. Para rozstała się w 2014 roku.

2005

Ben ożenił się z Jennifer Garner. Małżonkowie powitali na świecie trójkę dzieci – dwie córki i jednego syna. W 2018 roku para rozwiodła się.

2021 Kwiecień
Ben i Jennifer ponownie zaczynają się spotykać. Po tym, jak J.Lo zerwała zaręczyny z Alexem Rodriguezem, a Affleck rozstał się z Ana de Armas, kochankowie zaczęli spotykać się ponownie. Źródła potwierdzają, że para kontynuuje znajomość z przed niemalże 20 lat.

2021 Maj
J.Lo i Ben lecą razem do Montany. Prawie dwie dekady po tym jak ogłosili rozstanie, Lopez i Affleck wyjechali na tygodniowe wakacje do Montany. „[Jennifer] spędziła kilka dni z Benem poza miastem”. „Mają silne połączenie. Wszystko przebiegło szybko i intensywnie, ale Jennifer jest szczęśliwa ”. – podaje jedno ze źródeł.

2021 Czerwiec 
Jennifer i Ben zaczynają myśleć o przyszłości. „To nie jest przypadkowy związek” – podało źródło. „Traktują to poważnie i chcą, aby było trwałe”.

2021 Lipiec
Jak donosi źródło, rodziny Jennifer i Bena świetnie się dogadują. Zakochani spędzają ze sobą każdy wolny czas i swój związek traktują priorytetowo. Kochają się i wspierają nawzajem.

2021 Sierpień

Ben został przyłapany na oglądaniu pierścionków zaręczynowych w sklepie jubilerskim Tiffany & Co. Do Afflecka dołączył syn Samuel i jego matka Chris Boldt.

 

2022 Kwiecień
Zaręczyny! W ekskluzywnym filmie opublikowanym w osobistym biuletynie, Lopez ogłosiła, że ona i Affleck po raz kolejny się zaręczyli. Jennifer pokazała nowy pierścionek zaręczynowy – bladozielony diament o szlifie szmaragdowym.

2022
Jennifer ujawnia, że Affleck oświadczył się jej po raz drugi, gdy brała kąpiel z bąbelkami.
„Czy kiedykolwiek wyobrażałeś sobie, że twoje największe marzenie może się spełnić?” – napisała. „W sobotnią noc, gdy byłam w moim ulubionym miejscu na ziemi (brałam kąpiel z bąbelkami), mój ukochany uklęknął na jedno kolano i oświadczył się. Byłam całkowicie zaskoczona. Śmiałam się i płakałam jednocześnie. Powiedziałem TAK, oczywiście, że TAK”.- wyznaje Jennifer

2022 Lipiec 
Jennifer i Affleck pobierają się w Las Vegas. Z deklaracji Jennifer i rejestru małżeństw hrabstwa Clark wynika, że gwiazda przyjęła nazwisko męża – teraz nazywa się Jennifer Lynn Affleck. Po skromnym ślubie para szykuje huczne wesele.

Zobacz również: Jennifer Loppez i Ben Affleck po skromnym ślubie szykują się do hucznego wesela

2022 Sierpień
Zakochani po raz drugi ślubowali sobie miłość w obecności dzieci, rodziny i przyjaciół. Wesele trwało aż trzy dni! Rozpoczęło się kolacją w piątek, a zakończyło grillem i piknikiem w ogrodzie w niedzielę.

 


źródło: Bazaar 

Zobacz także

Dieta na lato – różnorodna jak pogoda

Małgorzata Pieczyńska: Lepiej ugotować na szybko kaszę i jajko, niż cały dzień męczyć się w kuchni. Wtedy zyskasz czas na jogę

Rusza nowa akcja: #PoPierwsze ODPORNOŚĆ!