Psychologia

Zdrowa relacja vs. związek, w którym jest przemoc psychiczna. Porównaj, żeby odnaleźć w tym siebie

Redakcja
Redakcja
22 września 2021
fot. gilaxia/iStock
 

„Facet powinien być choć trochę ładniejszy od diabła”, „Przecież nie bije i nie pije” – to słowa, które my, kobiety, słyszymy, kiedy dzielimy się z kimś swoimi obawami co do zachowania naszych partnerów. My, których życie w związku jest dramatem, ale nie potrafimy jasno stwierdzić, co jest jego przyczyną, gdzie jest jego źródło. Czujemy się głupie, brzydkie, bezwartościowe, niepotrzebne. Tracimy kontakt ze znajomymi, nie wiemy już, kim jesteśmy, nabieramy przekonania, że… zwariowałyśmy. No bo przecież nic takiego się nie dzieje – mąż nie bije, nie pije, jest ładniejszy od diabła, zarabia, dzieci zadbane, mieszkanie ładne, wakacje w Chorwacji… 

Jaki powinien być zdrowy związek, a jakie zachowania partnera powinny sprawić, że w naszej głowie zapali się czerwona lampka i jak najszybciej będziemy się ratować?

Oznaki zdrowej relacji 

Jako cechy charakterystyczne zdrowego związku większość z nas bez zastanowienia wymieni wzajemny szacunek i zaufanie. I chociaż każdy związek jest inny, to jednak kilka cech wspólnych można wymienić. Wg autorki poradnika „Przemoc, której nie widać. Jak rozpoznać i przerwać cykl przemocy psychicznej” :

 • Słuchamy się nawzajem i traktujemy serio to, co mówi druga osoba
 • Bierzemy odpowiedzialność za swoje decyzje, a te dotyczące obojga podejmujemy wspólnie
 • Kłócimy się, ale i tak czujemy się kochani i akceptowani
 • Ufamy sobie nawzajem
 • Mówimy sobie komplementy, wyrażamy uznanie
 • Żegnamy się i witamy, kiedy się rozstajemy i spotykamy ponownie
 • Szanujemy nawzajem swoje granice. Akceptujemy odmowę
 • Cenimy i szanujemy wzajemnie nasze relacje z przyjaciółmi i rodziną
 • Kiedy odczuwamy stres lub smutek, szukamy u siebie nawzajem zrozumienia i wsparcia
 • Zachęcamy się wzajemnie do rozwoju
 • Pozwalamy sobie na błędy i uczymy się na nich

Relacja, w której jest przemoc psychiczna (emocjonalna)

Niestety, kiedy żyjemy w związku, w którym codziennością jest przemoc emocjonalna, mamy problem z nazwaniem jej po imieniu. Mamy siniaki, ale są głęboko ukryte. Nie mamy przyjaciółek, rodziny, najbliższe nam są lęk, niepokój, wstyd i złość. Nie wierzymy w siebie, jesteśmy przekonane, że nic nie potrafimy, do niczego się nie nadajemy, że jesteśmy złymi, niewdzięcznymi ludźmi. Przemoc fizyczna zostawia widoczne ślady na ciele ofiary, to emocjonalna jest „cichym zabójcą”, z którego istnienia często nie zdajemy sobie sprawy. Możemy nie zauważyć tego nawet u najbliższych nam osób.

Pamiętajcie:

 • izolacja
 • wyzwiska
 • ośmieszanie
 • groźby
 • kontrolowanie
 • poniżanie
 • krytykowanie
 • ograniczanie kontaktów

to najczęstsze formy przemocy psychicznej.

Im bardziej okrutny w słowach jest twój partner, tym bardziej ty starasz się, żeby zasłużyć na dobre słowo. To dziwne, ale stajesz się coraz bardziej emocjonalnie do niego przywiązana. Oprawca jest mistrzem szantażu emocjonalnego. Znasz to: „Jeśli zamiast oglądać ze mną tv, wolisz gadać z tą twoją głupią koleżanką…”? Jeśli tak, niech to będzie czerwona lampka, która powinna ci się zapalić. Jeśli się nie zapali, albo ją zignorujesz, już za moment sama z siebie odetniesz się od znajomych, od rodziny.

Poza szantażem emocjonalnym, sprawca przemocy psychicznej ma w swoim repertuarze również doprowadzoną do perfekcji manipulację. Jest w stanie przy jej użyciu doprowadzić cię do zmiany decyzji, czy nawet poglądów, w które wcześniej tak wierzyłaś. Znasz to: „Co?! Zagłosowałaś na Iksińskiego? Jak głupim trzeba być?!”. Jeśli tak, niech to będzie czerwona lampka. Jeśli nie, w drugiej turze zagłosujesz na przeciwnika Iksińskiego, choć kompletnie ci on nie pasuje.

Jeśli wciąż towarzyszy ci pytanie „co jest ze mną nie tak?”, zatrzymaj się na chwilę. Czy wszystko co mówisz, twój partner podaje w wątpliwość, czy kwestionuje twoje kompetencje, inteligencję? Spróbuj, choć to niezwykle trudne, znaleźć osobę, która w obiektywny sposób oceni sytuację. Każdemu zdarza się czuć, że nie wyrabia, nie ogarnia, ale to nie może być ciągłe przekonanie.

Ale obelgi, manipulacje, krytyka to nie jedyne narzędzia emocjonalnego przemocowca. Psychiczna przemoc to również brak słów, czyli ciche dni – niebezpieczne narzędzie używane do ignorowania potrzeb drugiej osoby, doprowadzające ją do stanu rozpaczy, poczucia, że nie warta jest uwagi.

Przemoc psychiczna może spowodować w ofierze  poważne zmiany:

 • Jeśli przed związkiem byłaś pewna siebie, prawdopodobnie nagle zwątpisz w siebie i poczujesz się niepewnie
 • Jeśli mocno stąpałaś po ziemi i ufałaś sobie, prawdopodobnie staniesz się zdezorientowana i niezdecydowana
 • Jeśli byłaś szczęśliwa i zadowolona, teraz możesz czuć się emocjonalnie wyczerpana i niespokojna
 • Jeśli byłaś kompetentna i dobrze o sobie myślałaś, możesz poczuć się beznadziejna i nic nie warta
 • Jeśli kiedyś wiedziałaś, w co wierzysz, prawdopodobnie teraz tracisz pewność siebie i zaufanie do własnego osądu
 • Jeśli zaś byłaś niepewna siebie, teraz to poczucie nasila się, ponieważ zostaje wykorzystane przeciwko tobie 

Co robić?

Każda forma nadużyć i przemocy w związku wymaga przemyślenia naszej sytuacji i koniecznego wprowadzenia zmian. Nie warto czekać, aż coś samo minie, partner się nagle zmieni, „jakoś się ułoży” – przemoc najczęściej narasta z czasem, a jej oznaki stają się coraz dotkliwsze dla drugiej strony. Najważniejsze, by czuć się dobrze w obecności partnera, a związek dawał radość, wsparcie i satysfakcję – jeśli jest inaczej, czas pomyśleć o sobie i zatroszczyć się o swoje dobro!

 1. Zrozum, że to wszystko nie jest twoją winą.
 2. Nie próbuj przekonywać swojego oprawcy do zmiany. Możesz chcieć pomóc, ale jest mało prawdopodobne, że przełamie ten wzorzec zachowania bez profesjonalnej porady. To jego odpowiedzialność.
 3. Odseparuj się i ustal granice. Podejmij decyzję, że nie zareagujesz na nadużycia lub nie dasz się wciągnąć w kłótnie. Trzymaj się tego. Ogranicz kontakt ze sprawcą tak bardzo, jak możesz.
 4. Wyjdź ze związku. Jeśli to możliwe, odetnij wszystkie łączące was sznurki. To może być skomplikowane, jeśli jesteście małżeństwem, macie dzieci, wspólny majątek. W tej sytuacji poproś o pomoc prawnika. Wyjaśnij parnterowi, że to koniec i nie oglądaj się za siebie.
 5. Znajdź terapeutę, który pokaże ci, jak wrócić do równowagi.
 6. Daj sobie czas na uzdrowienie. Dotrzyj do wspierających przyjaciół i członków rodziny.

Autorka książki „Przemoc, której nie widać. Jak rozpoznać i przerwać cykl przemocy psychicznej” radzi:

Musisz zrozumieć, że dochodzenie do siebie po trudnych przeżyciach to proces, który wymaga czasu i którego nie da się przeprowadzić samodzielnie – potrzebne jest wsparcie z zewnątrz. Sporządź listę osób chętnych do udzielenia ci pomocy – przyjaciół, członków rodziny czy współpracowników, jeśli możesz na nich liczyć. Ważne jest też znalezienie specjalistów, którzy rozumieją, przez co przechodzisz. Pracownicy socjalni, psycholodzy, terapeuci czy grupy wsparcia mogą służyć pomocą w procesie odbudowy lub rozbudowy sieci wsparcia. Możesz znaleźć odpowiednie osoby czy instytucje w Internecie lub skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem bądź z działem kadr w miejscu pracy. Szukaj pomocy aktywnie, gdyż ma to kluczowe znaczenie w procesie dochodzenia do równowagi.


Przerwanie cyklu przemocy psychicznej jest jednak możliwe. Pierwsze kroki obejmują uświadomienie sobie, że to, czego doświadczasz, jest przemocą, zrozumienie, że to nie twoja wina, i uznanie, że za zachowanie krzywdziciela odpowiada on sam. Dzięki zamieszczonym w książce „Przemoc, której nie widać. Jak rozpoznać i przerwać cykl przemocy psychicznej”, praktycznym ćwiczeniom dowiesz się, jak rozpoznać oznaki przemocy psychicznej, zrozumiesz jej mechanizmy, nauczysz się przed nią bronić i zapobiegać jej w przyszłości. Przestaniesz jej zaprzeczać, minimalizować jej rozmiary oraz obwiniać się o to, że ktoś cię rani i krzywdzi. Uwolnisz się z przemocowej relacji i staniesz na nogi – z większą siłą i samoświadomością. To pozwoli ci ruszyć naprzód, w stronę równowagi emocjonalnej i wolności osobistej.


Psychologia

Multi-promocje – czy da się jeszcze więcej zaoszczędzić?

Redakcja
Redakcja
22 września 2021
 

W sezonie wyprzedażowym praktycznie zewsząd bombardują nas wiadomości dotyczące nowych rabatów. Czasem dochodzi nawet do sytuacji, gdy dany sklep oferuje jednocześnie więcej niż jedną promocję. Taka multi-promocja wydaje się niezwykle atrakcyjna, gdyż oznacza ona wysoki finalny rabat. Jednak w praktyce regulamin sklepu może nieco ograniczyć dostępność takich akcji. Warto więc odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie. Czy na multi-promocjach da się jeszcze więcej zaoszczędzić? O czym powinieneś pamiętać, aby naprawdę kupować więcej za mniej?

Multi-promocje i ich największy haczyk

Wszelkie promocje, rabaty oraz inne akcje marketingowe są prawdziwym magnesem na klientów. Jeżeli nawet sądzisz, że takie akcje nie mają dla Ciebie większego znaczenia, prawa rynkowe są nieubłagane. Wystarczy choćby spojrzeć na popularność największych promocji, takich jak: Black Friday, Black Week lub Cyber Monday. To jednoznacznie dowodzi, iż klienci zawsze będą szukać okazji do zaoszczędzenia gotówki.

Niestety, chwytliwe hasła reklamowe nie zawsze odpowiadają rzeczywistym warunkom promocji. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, w których sklep prowadzi kilka akcji jednocześnie. Wówczas w regulaminie sklepu często pojawia się hasło stanowiące największy haczyk multi-promocji. Jest to hasło głoszące, iż: „poszczególne promocje nie łączą się ze sobą”.

W praktyce oznacza to, że możesz otrzymać tylko jeden rabat na zakup danego towaru. Tym samym multi-promocja z reguły nie zapewni Ci możliwości skorzystania z podwójnej obniżki ceny. Co to oznacza w praktyce? Przykładowo, jeśli zdecydujesz się na zakup towaru po rabacie, utracisz możliwość skorzystania z dostępnych kodów promocyjnych. Tym samym jeszcze przed złożeniem zamówienia powinieneś dokładnie sprawdzić faktyczny zakres organizowanej promocji.

Kiedy rzeczywiście możesz skorzystać z multi-promocji?

Powyższa zasada dotycząca ograniczeń w przyznawaniu rabatów jest powszechnie stosowana. Z tego względu rzadko kiedy otrzymasz możliwość skorzystania z kilku promocji jednocześnie. Tak naprawdę wszystko zależy tutaj od zapisów regulaminu danej akcji. Jeżeli sklep nie zastrzegł, że poszczególne promocje się nie łączą, powinieneś uzyskać dostęp do wszystkich aktualnych rabatów.

 Jednak takie sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko. Czy to oznacza, że trzeba uzbroić się w dużą dozę cierpliwości i czekać na okazję? W żadnym wypadku! Pomimo tego, iż sklepy zazwyczaj zakazują łączenia promocji, taki zapis nie dotyczy akcji organizowanych przez zewnętrznych partnerów. To z kolei stwarza spore możliwości pod kątem zaoszczędzenia pieniędzy przy kolejnych zakupach.

Serwis Net-Pocket i cashback za zakupy online

 Jeżeli lubisz robić zakupy przed internet, prawdopodobnie zetknąłeś się już z terminem „cashback”. Jest to unikalny rodzaj promocji, która pozwala na uzyskanie częściowego zwrotu wydatków za zakupy dokonane przez internet. Wyjątkowa forma to jednak nie wszystko. Cała specyfika tej promocji polega bowiem na tym, że cashback nie jest przyznawany bezpośrednio przez dany sklep. Jego wypłatą na ogół zajmują się zewnętrzne platformy prowadzące współpracę ze sklepami internetowymi.

 W takim układzie cashback stanowi formę gratyfikacji dla tych osób, które zdecydują się na złożenie zamówienia online. Co jasne, zamówienie musi zostać złożone poprzez specjalny panel. Dostęp do niego mogą uzyskać wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu oferującego cashback za zakupy. Innymi słowy, najpierw musisz znaleźć stronę, która zapewni Ci taką możliwość.

Naszym typem jest serwis Net-Pocket. W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych serwisów ma on kilka bardzo istotnych zalet. Zdecydowanie kluczowym atutem Net-Pocket jest naprawdę duża baza sklepów partnerskich. Dzięki niej będziesz mógł uzyskać cashback za zakupy dokonane w wielu różnych sklepach. Co więcej, samo korzystanie z serwisu jest w pełni darmowe. Dlatego jako użytkownik nic nie płacisz, ale możesz sporo zyskać!

W Net-Pocket możesz sam zdecydować, co zrobisz z pieniędzmi uzyskanymi poprzez cashback. Po uzbieraniu określonej kwoty otrzymasz oczywiście możliwość wypłaty gotówki. Jednak platforma Net-Pocket nie zajmuje się wyłącznie obsługą systemu cashback. Jest to także serwis kierowany do twórców internetowych. Takie osoby mogą założyć konto twórcy i promować swoją działalność poprzez Net-Pocket. Natomiast inni użytkownicy zyskują możliwość doceniania takich twórców. To wszystko sprawia, że serwis Net-Pocket stanowi naprawdę ciekawą inicjatywę.

Podsumowanie

Multi-promocje mogą wydawać się niezwykle opłacalne, ale w praktyce ich warunki są nieraz ograniczone wewnętrznym regulaminem. Sklepy internetowe często stosują bowiem zasadę, która zakazuje łączenia poszczególnych promocji. W efekcie jako klient będziesz mógł otrzymać tylko jeden rabat na wybrane produkty. Na szczęście taki rabat może zapewnić Ci nie tylko sklep, ale także serwis obsługujący system cashback. Dzięki niemu najpierw skorzystasz z promocyjnej ceny, a później uzyskasz dodatkowy cashback za dokonane zakupy. Tak wygląda przepis na maksymalną oszczędność podczas zakupów online! Jeśli chciałbyś skorzystać z systemu cashback, koniecznie zarejestruj się w serwisie Net-Pocket. Na tej stronie odnajdziesz szeroką listę sklepów partnerskich, która zapewni Ci oszczędność przy każdych kolejnych zakupach.

Artykuł partnera


Psychologia

Zamiast „nie teraz, nie przeszkadzaj”, powiedz: „zawsze mam czas na krótkie przytualnie”. #Oh!Szkoło – zadanie trzecie ❤

Redakcja
Redakcja
22 września 2021
fot. MStudioImages/iStock

Jak często nasze dzieci słyszą: „nie teraz, nie przeszkadzaj, skończę rozmowę to do ciebie podejdę”. Jak często irytujemy się gdy w czasie ważnej rozmowy telefonicznej dziecko  koniecznie chce nam pokazać swój zaczarowany obrazek, nową figurkę, lub po prostu się przytulić? Jak często towarzyszy nam poczucie winy, że zbyt mało uwagi poświęcamy dzieciom  wypełniając swój czas WAŻNYMI sprawami zawodowymi?

Zbyt często zapominamy, że dzieci potrzebują bliskości – po prostu – teraz, tu, w tym momencie. Potrzebują tego by czuć, że są ważne! A my uwięzieni pomiędzy światami pracując w domu: umysł mamy w pracy, w firmie, u klienta ciało w domu, nie doceniamy istotności tej potrzeby małego człowieka. Czy można temu jakoś zaradzić?

Nieważne jak bardzo jestem zajęty przy komputerze, w trakcie rozmowy telefonicznej, pisania artykułu, materiałów czy raportów – moje dzieci wiedzą, że mogą ZAWSZE, w każdej chwili podejść do mnie i się przytulić. Bezwarunkowo. Jest tylko jedna umowa, gdy rozmawiam przez telefon i nie mogę skończyć rozmowy (a zdarza się tak czasami), wtedy przytulamy się cicho w jej trakcie, kiedy kończę rozmawiać pierwsze kroki kieruję do dziecka, aby aktywnie poświęcić mu czas, te 5-10 minut, o którym wiemy wszyscy dobrze, że nie zawali naszych działań.

 1. Po pierwsze – częstotliwość przytulania i podejścia do mnie bywa zaskakująca różna, czasami są dni, że jest  raz czy dwa a czasami po kilka i więcej.
 2. Po drugie – w dużej mierze znikła komunikacja między rodzicami a dziećmi typu “nie mam czasu dla Ciebie teraz” oraz “poczekaj”.
 3. Po trzecie – mina naszej 4 letniej córki, błogiego uśmiechu, gdy podchodzi i przytula się do nogi, gdy stoję i rozmawiam prowadząc jakieś tam negocjacje, jest bezcenna.
 4. Po czwarte – emocje i kontakt oraz jego systematyczność – jest przykładem dobrej systemowej zmiany – po prostu jest regularny, naturalny, oparty na potrzebach i szanujący wzajemne granice
 5. Po piąte – uczy uwagi oraz empatii. Jako rodzica wyrywa to  z  “transu pracy”. Za to dziecko “szczególnie to kilkuletnie” uczy się z jednej strony bliskości oraz  rozumienia, że nie zawsze można mieć coś w momencie, gdy potrzebuje.

#Oh!Szkoło – Akcja z nagrodami! ❤

Chcesz wziąć udział w naszej akcji? Nic prostszego – w każdy czwartek publikować będziemy artykuł, pod którym znajdziesz pewne zadanie do wykonania. Swoje odpowiedzi wpisujcie w komentarzach pod artykułem. Mamy dla was cud świetne nagrody!

Spośród wszystkich komentarzy, które zamieszczać będziecie pod artykułami, biorącymi udział w akcji, wybierzemy te, które nagrodzimy 🎁. Bądźcie z nami na stronie głównej Ohme.pl i na naszym Facebooku!

 

#Zadanie 3:

W komentarzu pod tym artykułem napisz, jak godzisz codzienne zabieganie z czasem tylko dla dzieci. Może masz jakieś triki, którymi możesz się z nami podzielić – chętnie się nauczymy czegoś nowego!

Piszcie w komentarzach – czekamy! 

Zadanie #1: #Oh!Szkoło: Pomóżmy dzieciom znów dobrze poczuć się w szkole. Akcja z nagrodami! ❤ 

Zadanie #2: Dziewięć cech dobrego i mądrego nauczyciela. #Oh!Szkoło: zadanie drugie ❤ 

REGULAMIN AKCJI KONKURSOWEJ „OH!SZKOŁO”


Nagrody:

 

10x Voucher o wartości 150 zł na zakupy we Frisco.pl. Uwaga! Realizacja vouchera możliwa wyłącznie przy zamówieniach o minimalnej wartości 250zł. 

Frisco.pl to działający od 14 lat największy supermarket internetowy w Polsce, będący nowoczesną i wygodną alternatywną dla dużych zakupów spożywczych w sklepach stacjonarnych. Oferuje szeroki asortyment produktów oraz ceny na poziomie hipermarketów. Dzięki temu zapewnia możliwość zaoszczędzenia czasu oraz zrobienia w jednym miejscu kompleksowych zakupów z dostawą, bez wychodzenia z domu.

Więcej na Facebooku, Instagramie, YouTube

Więcej na Facebooku, Instagramie, YouTube

Upominek od Mars Polska oraz zapas bezcukrowych gum do żucia obejmujący Orbit® Spearmint, Orbit® Peppermint oraz Orbit® for Kids, rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w profilaktyce zdrowych i czystych zębów.

Mars Polska od lat angażuje się w działania mające na celu podnoszenie świadomości na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Poprzez markę Orbit® od lat promuje profilaktykę zdrowia zębów jako współorganizator, realizowanego z sukcesem od 2013 roku, ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”. Dzięki współpracy z ekspertami marka wypracowała i aktywnie popularyzuje 4 kroki dla zdrowych zębów, które w prosty sposób tłumaczą, jak minimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy. Jednym z nich jest właśnie żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów.

Więcej na Facebooku i Instagramie.

Więcej na Facebooku i Instagramie Orbit.

1 x Drukarka wielofunkcyjna 3-w-1 Epson EcoTank L3151 

Świetna jakość druku dokumentów i zdjęć, koszt poniżej 1 gr za stronę mono i 2 gr za kolor, skanowanie, kopiowanie i pewność, że nie skończy Ci się atrament wtedy, gdy się tego najmniej spodziewasz! Takie rzeczy to tylko z Epson! A dokładnie z Epson L3151 – urządzeniem wielofunkcyjnym dla domu czy małej firmy. Oferuje ono najniższy koszt druku, a dzięki zastosowaniu technologii MicroPiezo (druk bez podgrzewania) oszczędza prąd i środowisko naturalne. Dodatkowo firma dorzuca do tego zapas atramentu na 3 lata i wydłużoną gwarancję na 36 miesięcy. Full wypas.

Więcej informacji o produktach EPSON: YouTube, Facebook, Instagram

2x Wyprawka szkolna od MSI

Zestaw zawiera:

 • Plecak MSI Air
 • Mysz MSI M92
 • Zestaw Fan Day Pack
 • Długopis MSI
 • Jajko MSI

 

Kiedy trzeba uwolnić swoją kreatywność albo zdobyć wiedzę na nadchodzącą klasówkę, wtedy laptop okazuje się najlepszym przyjacielem. MSI oferuje laptopy, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników:

 • Seria Modern łączy w sobie elegancki design z najnowocześniejszymi podzespołami. Wydajne procesory zapewniają wysoką produktywność, a niewielka waga pozwala zabrać laptop wszędzie tam, gdzie będziemy go potrzebować.
 • Seria Prestige zamyka w ultra smukłej i lekkiej obudowie najwyższą wydajność oferowaną przez procesory Intel. Laptopy z serii Prestige zostały stworzone po to, aby podkreślić styl i wyjątkowość właściciela, a zarazem zapewnić mu potrzebną do pracy i rozrywki moc i mobilność.

Więcej na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

 

Informacje o produktach:

 • Materac Atena – lateksowy prozdrowotny materac dla dzieci i młodzieży. Lateks świetnie dopasowuje się do ciała, jest produktem o właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych. Budowa lateksu sprzyja też zachowaniu wysokiej higieny snu i odpowiedniej temperatury – poprzez swobodny przepływ powietrza wewnątrz wkładu. Materac jest produktem rehabilitacyjnym – bezpiecznym w użytkowaniu przez młode osoby, wspierającym kształtowanie zdrowej postawy kręgosłupa. Materac Atena znajduje się w pokrowcu do prania ze specjalną antybakteryjną powłoką Sanitized®. Wysokość materaca z pokrowcem: 14 cm. Cena od 973 PLN.
 • Poduszka Smart Latex profilowana – poduszka, która łączy zalety pianki termoelastycznej i lateksu. Stabilnie podpiera głowę i szyję, pomaga w kształtowaniu prawidłowej postawy kręgosłupa. Odpręża mięśnie w okolicy kręgosłupa szyjnego, niweluje bóle głowy i karku. Doskonała po całym dniu spędzonym przed komputerem lub przy biurku. Jest bezpieczna dla alergików. Poduszka znajduje się w delikatnym pokrowcu do prania. Rozmiary poduszki: 64x42x8/10 cm. Cena od 227 PLN.

Zobacz także

nadzieja

5 mitów o nadziei

Myślisz, że jesteś inteligentny? Kilka nieoczywistych cech osób z wysokim IQ – zobacz, czy je posiadasz

9 życiowych lekcji, które warto opanować przed 40-tką

9 życiowych lekcji, które warto opanować przed 40-tką