Go to content

Zmiany w 800 plus od września! Nowe kryteria przyznawania świadczenia

Rodzicielstwo w erze niepewności. Jak wychować dziecko, które przetrwa największe wyzwania?
Fot. iStock / LaraBelova

Od września 2024 roku wejdą w życie zmiany dotyczące świadczenia 800 plus, które jest wsparciem dla wielu rodzin. Zostanie wprowadzone nowe kryterium dotyczące realizacji obowiązków edukacyjnych przez dzieci. Tym samym część rodzin może stracić prawo do świadczenia. Oto najistotniejsze informacje.

Zmiany w wypłacaniu świadczenia 800 plus

Od września 2024 roku zaczną obowiązywać nowe kryteria dotyczące przyznawania świadczenia. Kluczowym warunkiem uzyskania 800 plus będzie realizacja obowiązku szkolnego przez dzieci. Co to oznacza w praktyce? Wsparcie finansowe otrzymają rodziny, w których dzieci uczestniczą w obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym (zerówka) lub kontynuują naukę w szkołach podstawowych lub ponadpodstawowych należących do polskiego systemu edukacji.

Wyjątek stanowią jedynie dzieci, które z racji wieku nie są objęte obowiązkiem edukacyjnym. Zmiany w przyznawaniu świadczenia mogą w szczególności dotknąć rodziny ukraińskie.

Podsumowując, by otrzymać 800 plus, obowiązkowym stanie się chodzenie przez dziecko do polskiej szkoły lub przedszkola. Rodzice, którzy nie poślą dziecka do polskiej szkoły lub przedszkola, nie dostaną świadczenia.

Zobacz także: Zapadła decyzja w sprawie 800 plus. Co zrobić, by otrzymać świadczenie?

Nowy okres świadczeniowy

Nowy okres świadczeniowy 800 plus rozpoczął się 1 czerwca 2024 roku i będzie trwał do 31 maja 2025 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zaczął wypłacać pieniądze, które już w maju trafiły do wielu rodzin.

By zachować ciągłość otrzymywanego świadczenia rodzice/opiekunowie musieli złożyć wniosek do dnia 30 czerwca. Zbyt późne przygotowanie dokumentów spowoduje, że świadczenie będzie przysługiwało dopiero od miesiąca złożenia wniosku. I co ważne, nie ma możliwości wyrównania.