Go to content

Zaburzenia pamięci – jak wspomóc myślenie?

Mgła mózgowa
Fot. iStock

Tempo życia zmusza nas do zapamiętywania wielu, napływających zewsząd informacji. Zdarza nam się coś zapomnieć, coś przekręcić, przeinaczyć. Sporadyczne zaburzenia pamięci mogą pojawić się u każdej osoby. Na zdolność koncentracji i zapamiętywania ma wpływ nie tylko stan zdrowia, ale i to czy jesteśmy wypoczęci, czy przeżywamy stres psychiczny, a także to czy dociera do nas dużo bodźców. Jak wspomóc myślenie kiedy zauważymy problemy z pamięcią?

Zaburzenia pamięci

Problemy z pamięcią i koncentracją kojarzone są najczęściej z osobami starszymi. Jednak szybkie tempo życia, duża ilość pracy i natłok obowiązków sprawiają, że zaburzenia pamięci mogą dotknąć każdego. Stres, nerwy, przemęczenie czy natłok negatywnych informacji ma niekorzystny wpływ na naszą zdolność zapamiętywania.

Zaburzenia pamięci – jak wspomóc myślenie?

Wysypiaj się

Pierwszym krokiem do poprawy koncentracji i pamięci jest odpowiednia ilość snu. Osoby dorosłe powinny spać minimum 7-8 godzin dziennie. Podczas snu dochodzi do utrwalenia pamięci i zapamiętywania ważnych informacji. Mózg ulega odnowie na  poziomie komórkowym.

Jedz zdrowo

Odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta ma wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie oraz efektywność pracy mózgu. Zatem co jeść, by wspomóc myślenie? By wspomóc pracę mózgu należy dostarczyć organizmowi: białko (ryby, nabiał, chude mięso), węglowodany złożone (płatki owsiane, makaron razowy, ryż brązowy), lecytynę (jaja, kiełki, orzechy, produkty z soi) oraz kwasy omega-3 i omega-6 (oliwa z oliwek, pestki dyni i słonecznika). Codzienne menu warto wzbogacić w produkty będące źródłem magnezu (orzechy, migdały, warzywa strączkowe, gorzka czekolada), który korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację. Istotną rolę odgrywają również witaminy z grupy B, witamina C, kwas foliowy, a także przeciwutleniacze w postaci flawonoidów i antocyjanów.

Zobacz również: Produkty bogate w wapń. Nie musisz jeść nabiału – mamy aż 6 propozycji

Zadbaj o aktywność fizyczną

By poprawić pamięć i koncentrację warto zadbać o aktywność fizyczną, a w szczególności tą na świeżym powietrzu. Nawet kilkunastominutowy spacer odgrywa ważną rolę w poprawie pamięci i koncentracji. Mózg na świeżym powietrzu dotlenia się, dzięki czemu jest w stanie efektywniej pracować.

Ćwicz umysł

Z pomocą nadchodzą specjalne ćwiczenia, dzięki którym możemy ćwiczyć pamięć i koncentrację.  Jednym z prostszych treningów są gry planszowe, które zmuszają nas do zapamiętywania, kojarzenia i łączenia pewnych faktów. Pomocne są również różnego rodzaju zabawy pamięciowe, krzyżówki i łamigłówki. Ćwiczyć należy codziennie i systematycznie.  

Odpocznij

Kiedy pracujemy po 12 godzin na dobę, a do tego dbamy o dom i dzieci, nie mamy czasu na odpoczynek. Wydajność znacząco spada co ma wpływ na zaburzenia pamięci. Dlatego tak ważne jest, by we wszystkim zachować umiar i rozsądek. Koniecznie trzeba znaleźć czas na odpoczynek, regenerację organizmu i chwilę wytchnienia.

Unikaj alkoholu i papierosów

Alkohol i nikotyna niszczą potrzebne umysłowi składniki. Napoje wysokoprocentowe pite w nadmiarze osłabiają koncentrację i pogarszają pamięć. Dlatego zamiast po piwo czy kolorowego drinka lepiej sięgnąć po świeżo wyciskany sok lub herbatę ziołową.

Zobacz również: Sprawdź, co stanie się z twoim ciałem jeśli przestaniesz pić alkohol

Zarządzaj czasem

Zdarza się, że problemy związane z pamięcią związane są ze złą organizacją i nieodpowiednim zarządzeniem czasem. Najwyższa pora to zmienić. Na co zwrócić uwagę? Należy unikać rozpraszaczy, nie robić kilku rzeczy na raz, planować zadania i ustalać priorytety.