Go to content

Wysypianie się a produktywność – jaki mają ze sobą związek?

Zgodnie z dobrze znanym powiedzeniem, wyspani mogą więcej. Mają oni energię do działania, są pełni pomysłów oraz wyzwalają się w nich pokłady kreatywności. Wbrew pozorom zdrowy, niczym niezakłócony sen ma bezpośrednio związek z naszą produktywnością, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Dlaczego warto się wysypiać?

Sen a kariera zawodowa

Wydaje się, że pracownik, który skupia się na rozwoju kariery zawodowej, nie śpi zbyt wiele – zwyczajnie nie ma on czasu na zdrowy, spokojny sen. Tymczasem w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Ci, którzy dbają o jakość snu, są o wiele efektywniejsi w pracy, dzięki czemu mogą w krótszym czasie otrzymać propozycję awansu. Sen pomaga walczyć ze stresem, co przekłada się na spokojne i racjonalne podchodzenie do problemów, z jakimi pracownicy mierzą się na co dzień. Wysypiając się, zyskujemy jasność umysłu – nasz mózg nie jest przemęczony, nie myśli wyłącznie o tym, aby jak najszybciej przejść w tryb czuwania. Wysypiając się, nasz organizm nabiera sił, które są nam potrzebne przez cały dzień. Jeśli natomiast nie mamy czasu na sen, nie będziemy pracować efektywnie, a jedynie machinalnie.

Produktywność w życiu osobistym a zdrowy sen

Związek pomiędzy produktywnością a zdrowym snem można łatwo zauważyć – wystarczy przypomnieć sobie, jak czujemy się po przespanej nocy, budząc się o poranku wypoczętym. Mamy zdecydowanie więcej siły, a także pomysłów, które chcemy zrealizować. Spokojny sen pozwala organizmowi wyciszyć się oraz zapomnieć o problemach zarówno zawodowych, jak i powstałych na tle życia rodzinnego. Budząc się wypoczętym, częściej wpadamy na ciekawe rozwiązania, które poprzedniego wieczora były poza naszym zasięgiem. Sen pomaga również utrzymać stabilność emocjonalną, która jest bardzo potrzebna w kontaktach z innymi. Jak wiadomo, najwięcej można osiągnąć, pracując w grupie. Tymczasem, aby praca okazała się efektywna, musimy umieć porozumieć się z innymi, wspólnie szukając nowych pomysłów i rozwiązań. Osoby niewyspane nie są chętne do nawiązywania relacji międzyludzkich, co pośrednio przekłada się na spadek produktywności. 

Stres i nerwy na wodzy, czyli dlaczego warto się wysypiać

Produktywność to słowo, które w dzisiejszych czasach wraca do nas jak bumerang. Związane są z nim takie pojęcia jak kreatywność, wyobraźnia, praca grupowa czy stabilność emocjonalna. Wbrew pozorom to, w jakim jesteśmy nastroju, ma niemały wpływ na naszą pracę. Stres i negatywne emocje sprawiają, że nie potrafimy skupić się nawet na najprostszych czynnościach, nie mówiąc już o poszukiwaniu nowych rozwiązań. Stres i zdenerwowanie są wrogami kreatywności, podpowiadają raczej, jak uciec w bezpieczne miejsce. Okazuje się, że poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, jest u osób niewyspanych znacznie wyższy, niż u tych, którzy każdej nocy przesypiają przynajmniej 8 godzin. Na zdrowy, spokojny sen wpływ ma wiele czynników, między innymi to, jak wygląda nasza sypialnia. Ciekawie można urządzić ją, wybierając produkty ze sklepu internetowego: https://sleepinghouse.pl/. Zanim sięgniemy po leki uspokajające czy nauczymy się walczyć ze stresem, na przykład za pomocą technik relaksacyjnych, warto w pierwszej kolejności zacząć się wysypiać.

Jak spać zdrowo i być produktywnym?

Zdrowy sen powinien trwać nieprzerwanie przez co najmniej 8 godzin. Oznacza to, że osoby, które budzą się o godzinie 6 rano, powinny zasypiać najpóźniej o 22. Niemniej jednak teoria to jedno, a praktyka – drugie. Możemy oczywiście dobrać odpowiedni materac, taki jak dostępny w sklepie: https://sleepinghouse.pl/136-materace-140×200 czy wygodną pościel, ale najtrudniej zrobić ostatni krok, czyli po prostu położyć się do łóżka, zwłaszcza jeśli terminy gonią. Wielu pracownikom zdarza się nie przesypiać nocy, kończąc ważny projekt.

Zaangażowani w życie domowe chodzą późno spać, gdyż kończą aranżować pokoje lub sprzątają po całym dniu mieszkanie. Tymczasem okazuje się, że o wiele lepiej zadbać o jakość snu, kładąc się wcześniej spać, aby na drugi dzień obudzić się z energią i być bardziej produktywnym. Dotyczy to zwłaszcza osób, które kolejnego dnia mają do zrealizowania wiele zadań, nie mając jednocześnie możliwości odpoczynku. Trudno pracować efektywniej, gdy nie mamy sił fizycznych ani umysłowych, a myślimy jedynie o tym, aby jak najszybciej położyć się spać. Dni stają się przez to monotonne, nie czerpiemy z nich tak, jak powinniśmy, nie działamy w sposób kreatywny. Wystarczy tylko kilka godzin snu więcej, aby zwiększyć swoją produktywność w życiu zawodowym i osobistym.