Go to content

Te wstydliwe zaparcia… Co jeść, żeby sobie pomóc?

Fot. iStock/vadimguzhva

Wypróżnienia – temat, o którym raczej w towarzystwie się nie mówi. A szkoda, bo jest nieodłącznym elementem naszego życia i często potrafi spędzić sen z powiek. Na przykład z powodu uporczywych zaparć. Kto choć raz zmagał się z tym problemem, ten doskonale wie, o czym mowa. W walce z zaparciami pomóc może jedynie zmiana stylu życia i codziennej diety. Nikomu nie trzeba mówić, że podstawą jest aktywność fizyczna, woda i błonnik pokarmowy. Jakie produkty spożywcze warto włączyć do diety, by poprawić pracę układu trawiennego? Oto krótka lista do powieszenia na lodówce.

Brokuły

Jedzenie warzyw i owoców jest najskuteczniejsze w przypadku zaparć. Warto sięgać przede wszystkim po brokuły, ponieważ zawierają wyjątkowo dużo błonnika pokarmowego.

Migdały

Dwie garstki zawierają około 3,5 g błonnika. Ponadto są bogate w zdrowe tłuszcze, które wspomagają układ krwionośny.

Czarna fasola

Jest bogata w błonnik i białko.

Siemię lniane

Jedna łyżka zawiera około 3 g błonnika. Najprostszym sposobem na wprowadzenie siemienia lnianego do codziennej diety, jest dodanie go do koktajlu.

Płatki owsiane

Oprócz błonnika zawierają także szereg składników odżywczych. Wspomagają pracę układu trawiennego, są sycące i dodaje energii na kilka godzin.

Suszone śliwki

Warto po nie sięgać, ponieważ zawierają substancję, która działa jak naturalnym środek przeczyszczający.

Jogurt

Jest bogaty w probiotyki, które sprzyjają utrzymaniu zdrowej flory jelitowej. Zamiast kolorowych i słodkich, wybierz jogurt grecki.

Truskawki

Drobne pestki na ich powierzchni skutecznie walczą z zaparciami. Nie poleca się jednak truskawek osobom, cierpiącym na zespół jelita wrażliwego.

Pieczywo pełnoziarniste

Ma niską zawartość tłuszczu, za to sporo błonnika i węglowodanów złożonych.

Źródło: Power of positivity