Go to content

Worki pod oczami to nie zawsze jedynie defekt kosmetyczny. Mogą być objawem poważnej choroby

Fot. iStock/robertprzybysz

Dbając o skórę twarzy zazwyczaj przykładamy także wagę do wyglądu okolic wokół oczu. Codzienna pielęgnacja jest ważna, ponieważ zasinienia wokół oczu, przedwczesne zmarszczki czy worki pod oczami, nie tylko psują efekt makijażu ale i dodają nam lat. Co więcej, najczęściej bagatelizowane worki pod oczami mogą być sygnałem ze strony organizmu o istnieniu poważnej choroby.

Brzydko wyglądające worki pod oczami najczęściej zrzucamy na karb niedosypiania i przemęczenia, przyczyn ich powstawania jest jednak więcej. Z tych najbardziej błahych można wymienić niehigieniczny tryb życia, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, odwodnienie, nadmiar słońca oraz soli w diecie. Im więcej lat upływa, tym bardziej problem się uwidacznia. Opuchlizna pod oczami, która występuje rano, może wiązać się z gorszą pracą układu limfatycznego, który nie radzi sobie z szybkim usuwaniem wody i toksyn, szczególnie w pozycji leżącej. Worki pod oczami, którym często towarzyszom zasinienia skóry, są również wynikiem istnienia chorób innych, niż związanych bezpośrednio z oczami, których nie wolno bagatelizować.

4 medyczne przyczyny powstawania worków pod oczami

1. Problemy z nerkami

Podpuchnięcia pod oczami wynikają przede wszystkim z zatrzymania wody w organizmie. Dochodzi do tego w przypadku wielu  chorób nerek i nadnerczy, które rozwijają się po cichu, nie dając jasnych objawów. Gdy do tego dochodzi  obrzęk dłoni, stóp, ból w okolicy pleców lub pod żebrami, który nie nasila się podczas ruchu, uczucie ciągłego zmęczenia, podwyższone ciśnienie krwi, częste oddawanie moczu w nocy, zmiana jego koloru lub zapachu, należy sprawdzić stan nerek.

2. Problemy z sercem

Podpuchnięte oczy mogą świadczyć o zaburzeniach krążenia. Szczególnie powinny niepokoić, gdy towarzyszom im obrzęki dolnych części ciała.

3. Choroby tarczycy

Worki pod oczami mogą towarzyszyć niedoczynności tarczycy. Gdy dochodzi do tego przewlekłe zmęczenie, wahania masy ciała, sucha skóra, chandra, nieregularna praca serca, problemy trawienne, spadek libido, problemy z odczuwaniem zimna, warto wybrać się do endokrynologa. W chorobach tarczycy obrzęk może dotyczyć nie tylko okolicy oczu, ale całej twarzy.

4. AZS i alergie

Opuchnięte okolice oczu mogą pojawić się przy alergicznym kontaktowym zapaleniu skóry, przy alergicznych nieżytach nosa, a także przy atopowym zapalenie skóry (AZS). Jeśli workom pod oczami towarzyszy także świąt, dobrze jest umówić wizytę u alergologa.


 

źródła: zdrowie.gazeta.plwylecz.to