Go to content

Detoks ananasowy dla płuc, idealny na oczyszczenie i wzmocnienie układu oddechowego

Fot. iStock

Jesień i zima nie sprzyjają kondycji naszego układu oddechowego. Palenie papierosów, narażenie na chorobotwórcze drobnoustroje, suche powietrze i klimatyzacja w pomieszczeniach wpływają negatywnie na płuca, osłabiając ich funkcjonowanie i narażając na choroby. Poza tym układ oddechowy narażony jest na smog i szkodliwe gazy znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu. Aby wesprzeć go w codziennym funkcjonowaniu, warto w naturalny i skuteczny sposób przeprowadzić detoks.

Detoks ananasowy

Ananas to owoc, który idealnie sprawdza się podczas oczyszczania płuc. Świeży ananas zawiera cukry, błonnik, potas, magnez, wapń, fosfor, żelazo, cynk, miedź, mangan, witaminy: A, B1, B2, B6, PP, C, kwas foliowy oraz bromelainę. Owa bromelaina ma szerokie zastosowanie lecznicze, podnosi odporność, zapobiega stanom zapalnym, działa antybakteryjnie i zapobiega przeziębieniom. Znakomicie sprawdza się przy leczeniu kaszlu. Aby przeprowadzić skuteczny detoks, owoc musi być świeży, nie z puszki, w którym zawartość bromelaniny jest zbyt niska, by jej działanie było skuteczne.

Fot. iStock/orechenskaya

Fot. iStock/orechenskaya

Zasady odtruwania

Detoks (szczególnie polecany palaczom rzucającym palenie) powinien trwać co najmniej 3 dni i nie więcej niż 10 u osoby zdrowej. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ ananas i dodatki nie dostarczają odpowiedniej ilości kalorii potrzebnych do funkcjonowania organizmu przez dłuższy czas.

Podczas odtruwania dozwolone jest sięganie po dowolną ilość świeżego ananasa, do tego można włączyć imbir, migdały, figi i nasiona dyni, parowane lub surowe warzywa, lekkie zupy doprawiane ziołami. Pamiętaj o odpowiedniej ilości wody, unikaj czerwonego i białego mięsa, zrezygnuj z produktów mlecznych, kofeiny, rafinowanego cukru, gazowanych napojów i sztucznych soków.

W przypadku ananasowego detoksu można dowolnie stosować powyższe produkty, pamiętając, by po miąższ lub sok wyciskany z ananasa sięgać jak najczęściej. Podczas przynajmniej 72 godzin detoksu nie wolno wykonywać ciężkiej pracy i nadmiernej aktywności fizycznej, więc relaksujący weekend jest najbardziej sprzyjającym czasem.

Zalety detoksu ananasowego

Oczyszczenie płuc to nie jedyna zaleta detoksu. Dzięki ananasowi, który jest naturalnym diuretykiem, wydalany jest nadmiar płynów z organizmu, oczyszczane są również wątroba, trzustka i jelita, a więc poprawia się proces trawienia. Miłym skutkiem ubocznym może być również utrata wagi, choć detoksu nie wolno wykorzystywać dłuższy czas celem schudnięcia.


 

źródło: www.wikihow.com, krokdozdrowia.com