Go to content

Sprawdź, ile potrzebujesz snu

Sprawdź, ile potrzebujesz snu
Fot. Canvas

Nie jest tajemnicą, że w zależności od wieku nasze organizmy potrzebują różnej długości odpoczynku, podobnie jak to, że większość z nas nie dosypia… Ile powinniśmy spać naprawdę i co zrobić, żeby sobie zagwarantować zdrowy sen i ułatwić zasypianie?

Sprawdźcie.

Ile potrzebujesz snu?

Sprawdź, jak długo powinieneś spać?

ile snu potrzebujesz- (2)

Co ułatwia zasypianie?

Wapń

Szklanka mleka na dobranoc? To nie żaden babciny stereotyp. Jedzenie bogate w wapń ułatwia zasypianie. Wapń „pomaga” komórkom mózgu wykorzystać tryptofan, który z kolei wpływa na produkcję melaniny – najlepszej naturalnej pigułki nasennej.

Tryptofan

Wszystkie produkty spożywcze bogate w tryptofan zadziałają usypiająco. Warto sięgnąć po indyka, orzechy i ziarna. Nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie go wytwarzać, musimy dostarczać ten związek z pożywieniem. Wpływa on bezpośrednio na poziom serotoniny.

Magnez

Działa wyciszająco na układ nerwowy, dlatego jest również polecany osobom poddanym silnym stresom.

Olejki eteryczne

Bergamotka, mandarynka, drzewo sandałowe – wspomagają wyciszenie do snu. Pamiętaj, żeby nie przesadzić 😉 – najlepiej spać w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu, ale nieco zapachów podczas kąpieli lub punktowe natarcie skóry odpowiednim olejkiem… skutecznie i miło!

Waleriana

Nieśmiertelna wspomagaczka naszych babek, czyli tak naprawdę kozłek lekarski. Jeśli masz większy problem z wyciszeniem, lepiej sięgnąć po ziółka. W aptekach preparatów i herbatek z kozłkiem i melisą – do wyboru do koloru.

Jak się wyspać?

Postaw na regularność, jedna sesja wyspania się, jak naukowcy nakazali to za mało, jeśli latami nie dosypiasz i obciążasz nadmiernie organizm. Ale zrób sobie eksperymentalny tydzień chodzenia do łóżka o stałej porze i na co najmniej osiem godzin. Już po paru dniach, sam odczujesz różnicę.

Śpijcie dobrze 💤