Walentynki obchodzone 14 lutego kojarzą się z dniem ociekającym wręcz miłością. Wtedy prym wiodą czerwone serca, romantyczne kolacje, a kwiaciarnie przechodzą prawdziwe oblężenie. To nie tylko klimatyczne ozdoby i powód do świętowania. Wiele osób właśnie w Walentynki, wierząc w szczególną symbolikę tego dnia, zaręcza się lub staje przed ołtarzem.
Najczęściej kojarzymy to święto z amerykańską kulturą, ale żeby dotrzeć do jego prawdziwych korzeni, trzeba zajrzeć znacznie głębiej w dawną historię.
Walentynki to bardzo stara tradycja
Historycy uważają, że patronem Walentynek jest święty Walenty, który zginął tragiczną śmiercią za panowania cesarza Klaudiusza II Gota. Święty został skazany na karę śmierci, ponieważ mimo zakazu władcy udzielał zakochanym parom ślubu. Z powodu takiej śmierci przyjęło się go uważać za patrona zakochanych. Warto jeszcze dodać, że ten sam święty jest także patronem chorych umysłowo, na nerwicę i epileptyków.
Święto miłości było znane już za czasów pogańskich, jednak bliższą nam postać przyjmowały od czasów średniowiecza, kiedy to obchodzone były w południowej i zachodniej Europie. Stamtąd zwyczaj rozprzestrzenił się na resztę kontynentu. Wtedy, podobnie jak dziś, też pisano miłosne listy i wiersze, a następnie obdarowano prezentami. Szczególną popularność święto zakochanych zyskało w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, gdzie nastąpiła jego komercjalizacja i wręcz przekucie tradycji w dochodowy biznes.
Walentynki w innych miejscach na świecie
Walentynki w Polsce to okazja do romantycznych spotkań i oczywiście deklaracji miłości. Oczywiście nie tylko Polacy obchodzą w szczególny sposób ten dzień. W Stanach Zjednoczonych święto zakochanych obchodzi się hucznie. Podobnie jak u nas, nie może się obyć bez prezentów, romantycznych kolacji i czerwonych serduszek, które pojawiają się dosłownie wszędzie. Walentynki to prawdziwa żyła złota, ponieważ rok w rok Amerykanie nie żałują dolarów na organizację tego święta.
W Czechach zakochani zawieszają kłódkę na moście Karola w Pradze, co ma zapewnić lojalność partnera w związku. W Chinach Walentynki obchodzi się w połowie sierpnia, wróżąc sobie miłość nad rzeką. Z kolei w Malezji organizowany jest konkurs, w którym malezyjskie pary skuwane są kajdankami. Zakochani muszą tak wytrzymać ze sobą cały tydzień złączeni i jeśli wytrwają, otrzymują nagrodę pieniężną i oryginalne zapewnienie o sile miłości.
Jak widać, Walentynki w różnych częściach świata obchodzono są w różny sposób, ale chodzi zawsze o jedno — o miłość!
źródło: podroze.se.pl , www.obliczakultury.pl