Lifestyle

Dzień Babci i Dzień Dziadka. Nie zgadniecie, skąd się wzięło to święto!

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
16 stycznia 2019
Dzień Babci i Dzień Dziadka. Nie zgadniecie, skąd się wzięło to święto!
Fot. iStock/akurtz
 

Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe święto, bo dziadkowie zajmują szczególne miejsce w naszym życiu. Od zawsze otaczają nas miłością, opieką, są dla nas opoką i wspierają w przeróżnych pomysłach. Są cierpliwi, cudowni, kochający. Mamy wiele powodów, by cieszyć się ich obecnością i doceniać każdego dnia.

Dzień Babci i Dzień Dziadka

Szczególną uwagę przywiązujemy do pamięci o nich właśnie przy okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Choć wydaje się, że Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy chyba od zawsze, jest to stosunkowo młoda okazja do świętowania. I powód jej powstania wcale nie jest tak oczywisty, jak większość z nas zakłada.

Kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka w Polsce?

Po raz pierwszy święto pojawiło się w Poznaniu, gdy na jednej z tamtejszych scen, w styczniu 1965 roku, występowała znana aktorka Mieczysława Ćwiklińska, która akurat obchodziła swoje 85 urodziny. A że to był piękny wiek, postanowiono w redakcji Expressu Poznańskiego uhonorować w sposób szczególny jubilatkę. Ponieważ tak się złożyło, że Mieczysława Ćwiklińska grała rolę babci, zamówiono w cukierni tort z napisem „Dla Babci”, a aktorce powiedziano, że w Poznaniu tradycyjnie, 21 stycznia, obchodzi się Dzień Babci. Opowiastkę tę stworzono na potrzeby chwili, ale fama poszła w miasto i inne czasopisma już rok później podjęły temat. Od tego czasu 21 stycznia świętujemy Dzień Babci, a w latach następnych do tego święta dołożono dzień później, 22 stycznia, Dzień Dziadka, bo przecież obojgu należy się równe traktowanie i pamięć.

Dzień Babci i Dzień Dziadka na świecie

Dzień Babci i Dzień Dziadka nie są świętami obchodzonymi jedynie w naszym kraju. Inne miejsca na świecie również honorują w specjalny sposób swoich seniorów. Także 21 stycznia świętują Brazylijczycy oraz Bułgarzy, Francuzi w marcu, Hiszpanie w lipcu. We wrześniu świętują Amerykanie i Kanadyjczycy, Brytyjczycy w październiku. Niezależnie od tego niezależnie od ustalonej daty i pewnych tradycji  zawsze chodzi o to, by szczególną uwagę poświęcić seniorom.

Prezent dla babci i dziadka

Warto docenić obecność dziadków w sposób szczególny tego dnia, dołączając również drobny upominek. Pomysłów na prezent dla Dzień Babci i Dzień Dziadka jest wiele, a ich powodzenie zależy przede wszystkim od preferencji osoby obdarowywanej. Jedna babcia najbardziej ucieszy się z kwiatów czy książki ulubionej pisarki, inna doceni nowe kijki do Nordic Walkingu. Być może dziadek wzruszy się widząc fotoksiażkę ze wspólnych wakacji, etui na okulary lub laurkę od ukochanych wnucząt. Sami najlepiej znamy naszych bliskich, więc przy wyborze prezentów dobrze jest kierować się sercem. Najpiękniejszym prezentem i tak będzie wspólnie spędzony czas. Życzymy tego wszystkim babciom i dziadkom, nie tylko z okazji ich święta.

A ty, co planujesz na Dzień Babci i Dzień Dziadka 2019?


źródło:  www.polskieradio.pl 


Lifestyle

PEG-i, SLS-y, parabeny. Wszystko, co powinnaś wiedzieć, o szkodliwych składnikach kosmetycznych

Redakcja
Redakcja
16 stycznia 2019
Fot. iStock
 

Zapewne wiele razy słyszałaś o szkodliwości SLS-ów, parabenów lub PEG-ów. Co jednak stoi za powszechnie niepożądanymi komponentami kosmetycznymi i czy naprawdę jest się czego bać? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Czy często zdarza się, że przed zakupem czytasz etykiety kosmetyków, a skróty łacińskich lub angielskich nazw składników brzmią niczym enigma? Pomocne w takim wypadku okazują się aplikacje analizujące komponenty produktów do pielęgnacji czy makijażu. Co jednak jeśli rozładował Ci się smartfon, a Tobie zależy na uniknięciu składnika budzącego kontrowersje? Sprawdź listę pięciu popularnych komponentów z konkretnych kategorii kosmetyków, od których powinnaś stronić.

 1. SLS – szampony

Sodium Lauryl Sulfate – to właśnie dzięki niemu szampon tak obficie się pieni. Produkt myjący zawierający SLS mimo efektywnego oczyszczania i ułatwienia spłukiwania może wysuszać i podrażniać skórę głowy. Dlaczego? Zaburza naturalną warstwę lipidową naskórka, co sprzyja świądowi albo egzemie. A co najważniejsze, osłabia mieszki włosowe, prowadząc do wypadania włosów.

 1. PEG – kremy do twarzy

Nawilżający krem do twarzy – podstawowy kosmetyk pielęgnacyjny, którego receptura często bazuje na… PEG-ach, czyli glikolu polietylenowym. PEG-i zapewniają przyjemną konsystencję kosmetyku dzięki temu, że wiążą substancje oleiste z wodą, jednak osłabiają one również skórę, uszkadzając płaszcz lipidowy. Skutkiem ubocznym obecności tego emulgatora w produktach do pielęgnacji jest powstawanie stanów zapalnych.

 1. Parabeny – podkłady

Poszukując idealnego fluidu, wybieraj spośród tych, które pozbawione są parabenów. Ten popularny komponent produktów pielęgnacyjnych, jak i kolorowych to skuteczny konserwant, który zapobiega rozwojowi bakterii. Niestety podkład zawierający parabeny może powodować uczulenie (jest bardzo częstym alergenem) oraz, co ważne, zaburzać gospodarkę hormonalną.

 1. Nadtlenek wodoru – produkty wybielające zęby

Jeżeli planujesz rozjaśnić uśmiech domowym sposobem, unikaj produktów posiadających w składzie nadtlenek wodoru, który co prawda silnie utlenia przebarwienia, ale uszkadza szkliwo i powoduje nadwrażliwość zębów. Postaw na system wybielający wolny od tej kontrowersyjnej substancji, np. marki Rapid White. Zawarty w nim bezpieczny dwutlenek chloru rozpuszcza przebarwienia, rozjaśniając zęby.

Fot. Materiały prasowe

 1. Formaldehyd – lakiery do paznokci

Niezależnie od tego, czy malujesz paznokcie samodzielnie, czy korzystasz z usług kosmetyczki, zwracaj uwagę, aby stosowane produkty były pozbawione formaldehydu. Komponent ten (uznany jako rakotwórczy) wykazuje silne właściwości konserwujące oraz bakteriobójcze, jednak – niezależnie od stężenia – może powodować oddzielanie się płytki paznokcia, podrażnienia oraz stany zapalne.

System Wybielający Rapid White

Fot. Materiały prasowe

 • produkt inspirowany metodami rozjaśniania zębów stosowanymi w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych
 • prowadzi do rozjaśnienia zębów o maksymalnie 4 odcienie w ciągu 7‑dniowej kuracji
 • pozbawiony nadtlenku wodoru
 • wzbogacony o pastę do zębów z opatentowaną aktywną formułą
 • do zestawu dołączona skala bieli zębów

Rekomendowana cena: 64,99 zł


Artykuł powstał we współpracy z RapidWhite


Lifestyle

20 rzeczy, których nauczysz się stopniowo, gdy przestaniesz kontrolować to, co jest poza twoim zasięgiem

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 stycznia 2019
Fot. iStock/Goami

Zaakceptuj to, co jest, puść to, co było i uwierz w to, co przed tobą. Potrafisz? Naprawdę warto spróbować. Kurczowe próby kontrolowania wszystkiego co wokół sprawią jedynie, że przeoczysz najważniejsze. Jeśli odpuścisz, zyskasz stopniowo o wiele więcej niż myślisz. Chcesz się przekonać?

 1. Najbardziej istotne zmiany zachodzą w twoim życiu, kiedy decydujesz się przejąć kontrolę nad tym, co masz, zamiast rozpaczliwie próbować kontrolować to wszystko, czego nie masz.

 2. Zrozumiesz, że większość ludzi czuje się nieszczęśliwa po prostu dlatego, że nie jest w stanie zaakceptować życia tak, jak przedstawia się ono „teraz”.

 3. Pojmiesz, że jeśli martwisz się zbytnio tym, co może się stać i zastanawiasz się zbyt długo nad tym, co mogłoby być, zignorujesz i całkowicie przegapisz to, co jest.

 4. Zaobserwujesz, że kiedy zatracasz się w obsesji panowania nad wszystkim, łatwo ci pomylić swoje zmartwienia z rzeczywistością, zamiast rozpoznać, że są to tylko myśli. Uważność jest lekarstwem na wszystko.

 5. Uznasz, że największą przeszkodą w rozwoju, jest twój umysł. Kiedy już to zrozumiesz, możesz przezwyciężyć wszystko.

 6. Nauczysz się wyciszać emocje i zobaczysz, że to naprawdę pomaga.

 7. Im częściej będziesz praktykować uważność, tym bardziej będziesz stawał się obecny.

 8. Zrozumiesz, że sekretem do osiągnięcia wewnętrznej harmonii jest skupienie całej swojej energii nie na naprawianiu i walce ze starym, ale na budowaniu czegoś nowego.

 9. Pojmiesz, że „odpuszczanie” nie oznacza, że ​​już się nie przejmujesz. Po prostu zdajesz sobie sprawę, że jedyną rzeczą, nad którą naprawdę sprawujesz kontrolę, jesteś ty w tym jednym momencie.

 10. W większości przypadków nie można uspokoić burzy – nie warto próbować. Możesz się jedynie uspokoić, a burza minie.

 11. Nauczysz się, że zawsze możesz kontrolować sposób, w jaki reagujesz na to, co się dzieje, a w twojej reakcji jest cała twoja moc.

 12. Często odpuszczanie polega po prostu na zmianie postrzegania sytuacji – patrzysz na tę samą sytuację „świeżymi” oczami i z otwartym umysłem.

 13. Zaobserwujesz, absolutnie nic w twoich obecnych okolicznościach uniemożliwiałyby ci osobisty rozwój, krok po kroku.

 14. Zobaczysz, że dzień, w którym „zrozumiałeś” wszystko, był dniem, w którym przestałeś próbować wszystko „załatwić”, rozwiązać wszystkie problemy. I, że to był moment, w którym znów znalazłeś spokój i wolność.

 15. Uwalniasz się od pewności. A trzeba pamiętać, że przeciwieństwem pewności jest otwartość, ciekawość i gotowość do przyjęcia życia takim, jakim ono jest.

 16. Uświadamiasz sobie, że ostatecznym wyzwaniem jest zaakceptowanie siebie takim, jakim jesteś i zaakceptowanie życia takim, jakie jest, ale nigdy nie przestawaj próbować uczyć się i rozwijać jak najlepiej swoich umiejętności.

 17. Uznasz, że wejście na zupełnie nową ścieżkę jest trudne, ale nie trudniejsze niż pozostawanie w sytuacji, która ci nie odpowiada.

 18. Zrozumiesz, że czasami trzeba mieć złamane serce, by wstrząsnąć tobą, pomóc ci odpuścić i pokazać, że jesteś wart o wiele więcej, niż myślałeś.

 19. Nauczysz się, że większość nienawidzących cię naprawdę nie nienawidzi; oni po prostu nienawidzą miejsca, w którym sami się obecnie znajdują w życiu, a ty jesteś odbiciem tego, kim chcą się stać.

 20. Twoje serce może być posiniaczone, ale stopniowo się wyleczy i stanie się ponownie zdolne do odczuwania piękna życia. Zdarzyło się to wcześniej i to się powtórzy. Kiedy coś się kończy lub ktoś odchodzi, dzieje się tak, ponieważ wkrótce nadejdzie coś innego lub ktoś inny.


Na podstawie: marcandangel.com


Zobacz także

„Może niechcący uratujesz komuś życie. To nie będzie ani kampania społeczna, ani akcja z serii „zbadaj cycki””

„Każdy z nich jest przegrany. Wiesz dlaczego? Bo w każdym z nich szukałam Ciebie”

Pieniądze „na chwilę”? Czasem za tę chwilę, płacisz długie lata – szczęściem, zdrowiem i życiem, które ktoś chce z ciebie wyszarpać razem z odsetkami