Go to content

Zero Waste w łazience. 10 rzeczy, od których możesz zacząć

Fot. Materiały prasowe

Styl życia Zero Waste polega na świadomym ograniczeniu wytwarzania odpadów w życiu codziennym, aby nie zanieczyszczać środowiska. Jeszcze kilka lat temu, był on zarezerwowany dla nielicznych entuzjastów. Obecnie potrzeba ochrony środowiska nikogo już chyba nie dziwi. Ekologia wyszła z szafy i trafiła do głównego nurtu.

Być może tak, jak wiele osób zastanawiasz się, jak znaleźć równowagę pomiędzy wyzwaniami życia codziennego, własną wygodą oraz byciem eko. Zasady Zero Waste można zastosować w każdej dziedzinie. Tylko od Ciebie zależy, w jakim stopniu gotowa jesteś zmienić dotychczasowe nawyki.

Jednym z najbardziej „śmieciogennych” obszarów życia jest higiena osobista. Nasze łazienki są niewyczerpanym źródłem strumienia trudnych do zagospodarowania odpadów. Są to przede wszystkim opakowania po kosmetykach oraz jednorazowe środki higieniczne takie, jak zużyte szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, waciki, tampony i podpaski. Czy istnieje sposób, aby pozbyć się ich raz na zawsze?

Fot. Materiały prasowe

Mniej znaczy więcej

Nie zaczynaj od zakupów. W pierwszej kolejności wykorzystaj to, co już posiadasz. Zastępuj tylko to, co się zużyło lub skończyło. Plastikowa szczoteczka do zębów albo jednorazowa maszynka do golenia jest najlepszą możliwą opcją, jeśli masz je w swojej łazience.

Zanim kupisz naturalne kremy i balsamy w szklanych słoiczkach, wykorzystaj kosmetyki które leżą na półce. Zrób swój własny „projekt denko” i wysmaruj do dna wszystko co możesz. Nie musisz zastępować nowym każdego wykończonego preparatu. Czy jesteś pewna, że potrzebujesz osobnego kremu do oczu, dekoltu, dłoni, ud i stóp?

Sprytne rozwiązania są najlepsze. Na przykład myjka do twarzy marki Loffme wykonana z materiału barierowego pozwoli za pomocą jedynie czystej wody zmyć makijaż, oczyścić cerę oraz usunąć z twarzy martwy naskórek. Jony srebra obecne w materiale złagodzą niedoskonałości i stany zapalne.  Kto by pomyślał, że ten niepozorny kawałek materiału może zastąpić cały szereg kosmetyków? Ile mniej butelek, tubek i słoiczków trafi do kosza na śmiecie w ciągu dwóch lat korzystania z myjki Loffme?

Menstruacja Zero Waste – to możliwe

Jedną z podstawowych zasad ruchu Zero Waste jest eliminowanie przedmiotów jednokrotnego użytku na rzecz długowiecznych, wielorazowych zamienników. Tymczasem jednorazowe środki higieniczne związane z menstruacją są w świadomości wielu kobiet jedynym akceptowalnym rozwiązaniem. Warto przełamać obawy i dać szansę rozwiązaniom wielorazowym. Coraz więcej kobiet potwierdza, że są one nie tylko wygodne, ale i bezpieczniejsze dla naszego zdrowia. Nowoczesna higiena intymna nie ma nic wspólnego z krępującymi i niehigienicznymi rozwiązaniami z czasów naszych babć i prababek.

Fot. Materiały prasowe

Na przestrzeni całego życia, kobieta miesiączkuje od 350 do 450 razy. W tym czasie, zużyje średnio około 130 kilogramów produktów higieny intymnej, co daje od 5 tysięcy do 15 tysięcy tamponów oraz podpasek. W skali globalnej to około 45 miliardów sztuk środków higienicznych zużywanych przez kobiety w ciągu zaledwie jednego roku.

Zużyte podpaski i tampony w żaden sposób nie poddają się recyklingowi przyczyniając się jedynie do powiększania składowisk odpadów. Problematyczne są zwłaszcza wkładki higieniczne i podpaski, które dodatkowo zawierają warstwy tworzyw sztucznych oraz poliakrylowe absorbenty utrudniające i wydłużające nawet do kilkuset lat proces ich rozkładu.

Jest wiele nowoczesnych rozwiązań pozwalających wygodnie i ekologicznie zatroszczyć się o higienę w czasie menstruacji. Do najbardziej popularnych należy kubeczek menstruacyjny, który doskonale zastępuje tampony oraz wielorazowe podpaski i wkładki higieniczne. Wokół tych ostatnich narosło wiele mitów między innymi, że są grube, niewygodne, dużo kosztują i trudno je prać. Jest w tych opiniach ziarenko prawdy – pierwsze wielorazowe podpaski, szyte przed kilku laty miały wiele z wymienionych wad. Od tamtego czasu jednak wiele się zmieniło.

Wielorazowe – ekologiczne i zdrowe

Nowe technologie pozwalają obecnie tworzyć materiały które spełniające najbardziej wyrafinowane potrzeby. Dzięki temu mogły powstać nowoczesne, wielorazowe podpaski i wkładki higieniczne – cienkie, chłonne i dające uczucie suchości jak ich jednorazowe odpowiedniki. Jednocześnie, w nowej generacji wielorazowych podpaskach udało się wyeliminować wiele wad jakie mają jednorazówki oraz podpaski ekologiczne starego typu.

Znaczący wkład w rozwój nowej generacji środków higienicznych miała polska marka Loffme. Podpaski Loffme w przeciwieństwie do podpasek jednorazowych nie zawierają takich dodatków jak syntetyczne absorbenty, substancje zapachowe, chlor, dioksyny czy parabeny, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie i przyczyniać się do podrażnień okolic intymnych oraz chorób. Są hipoalergiczne, wegańskie i co bardzo ważne – ekologiczne.

Fot. Materiały prasowe

Podpaski marki Loffme idealnie wpisują się w nurt Zero Waste. Wystarczy kilka sztuk, aby nawet przez kilka lat nie kupować innych środków higienicznych. Łatwo się dopierają zarówno w praniu ręcznym jak i w pralce, a do ich odplamienia wystarczy szklanka gorącej wody. Podpaski Loffme są szyte z syntetycznego materiału, wyprodukowanego bez stosowania środków chemicznych i nie uwalniającego w czasie stosowania cząsteczek mikroplastiku. Dzięki jego jednolitej strukturze podpaski i wkładki Loffme nadają się do recyklingu.

10 rzeczy od których możesz zacząć?

Być może odkryjesz, nie bez zdziwienia, że rozwiązania Zero Waste są nie tylko korzystne dla środowiska ale tak jak produkty Loffme, pozwalają zatroszczyć się o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Poniżej znajdziesz listę 10 rzeczy jakie możesz zmienić w swojej łazience, chociażby dziś. Pamiętaj, że lepiej zrobić cokolwiek, niż nie robić nic.

  1. Wykorzystaj do końca kosmetyki które już masz.

  2. Zamiast mydła w płynie używaj mydła w kostce.

  3. Zamień mleczko do demakijażu, żel do twarzy oraz piling na myjkę Loffme.

  4. Zacznij stosować najprostsze, naturalne kosmetyki – oleje roślinne odżywiające skórę, nawilżającą maseczkę ze świeżego ogórka albo odżywczą z płatków owsianych i miodu.

  5. Ulubione kosmetyki kupuj w większych opakowaniach.

  6. Zamień jednorazowa maszynkę do golenia na maszynkę z wymienialna żyletka.

  7. Zamiast kolejnej paczki bawełnianych wacików kup wielorazowe płatki do demakijażu Loffme.

  8. Zamień plastikowa szczoteczkę do zębów na bambusową.

  9. Pobaw się w alchemika i spróbuj zrobić własne kosmetyki. Do ich przechowywania użyj opakowań po wykorzystanych wcześniej kremach i mydłach.

  10. Zamiast paczki wkładek higienicznych kup na próbę wkładkę lub podpaskę Loffme i przekonaj się czy to rozwiązanie dla Ciebie.

O autorce:

Joanna Majak

Pasjonatka naturalnego stylu życia i ambasadorka spraw kobiecych. Twórczyni marki wielorazowych produktów higienicznych Loffme. Prywatnie mama dwóch córek, które zainspirowały ją do poszukiwań rozwiązań przyjaznych zdrowiu i środowisku na długo przed powstaniem ruchu Zero Waste.


Artykuł powstał we współpracy z marką Loffme.