Psychologia

Czy wiesz, ilu mechanizmów używasz, żeby się obronić?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
30 czerwca 2018
Fot. iStock / erhui1979
 

Każdy z nas wytwarza własne mechanizmy obronne już w dzieciństwie. I o ile, gdy jesteśmy mali, sprawdzają się doskonale, w dorosłym życiu mogą okazać bardzo kłopotliwe lub nawet pogłębiać nasz problem. Bazujemy na kilku podstawowych mechanizmach jedynie nadając im swoje barwy. Jednak wszystkie maja tę samą cechę – sprawdzają się tylko do czasu…linia 2px

MECHANIZMY OBRONNE:

WYPARCIE

Nie przyjmujesz do wiadomości nieprzyjemnych lub niewygodnych faktów (ich podświadome wypieranie). W ten sposób nie musisz stawiać im czoła.

ZAPRZECZENIE

Udawanie przed sobą samym, że to się robi jest niegroźne i tak naprawdę nic złego się nie stało (np. w przypadku przykrych wydarzeń lub podejmowania ryzykownych działań).

PROJEKCJA 

Przenoszenie na inne osoby własnych uczuć, przypisywanie swoich emocji innym (np. w odwecie za odrzucenie miłosne – atak i oskarżenie o molestowanie).

PRZENIESIENIE

Szalenie częsty sposób obrony i odreagowania! Jeśli nie możesz dać upustu swoim emocjom w danej sytuacji stresowej, przenosisz je w bardziej sprzyjające okoliczności. Zbierasz reprymendę od szefa – nie możesz mu się odpłacić, więc twoja złość i frustracja wypływa w dogodnej sytuacji – krzyczysz na podwładnych lub bez wyraźnego powodu na dzieci/partnera.

RACJONALIZOWANIE

Każde niepowodzenie i bolesne uczucia doskonale sobie sam wytłumaczysz… ba! każdego winnego usprawiedliwisz w bardzo wiarygodny sposób. Naprawdę w to wierzysz!

REGRESJA

W przypadku sytuacji ci zagrażającej wpadasz w nerwowy chichot, zachowujesz się jak dziecko (cofasz się do wcześniejszej fazy rozwoju).


Psychologia

Brak pomysłów na urlop? Oto najciekawsze miejsca w Polsce na rowerowe wycieczki

Redakcja
Redakcja
30 czerwca 2018
Fot. iStock / lechatnoir
Następny

Malownicze wybrzeże, bardziej wymagające kondycyjnie góry, urokliwe Pojezierze Mazurskie czy leśne dukty wśród kapliczek i świątyń. Polska oferuje wielbicielom dwóch kółek wiele wspaniałych miejsc do zwiedzania z co najmniej przyzwoitą infrastrukturą rowerową. Prezentujemy sześć najciekawszych, podpierając się opiniami znawców tematu – Bartosza Huzarskiego, specjalisty od kolarstwa szosowego i Bartłomieja Wawaka, zawodowego kolarza górskiego.

Sezon rowerowy w Polsce trwa w sumie niezbyt długo, jednak z drugiej strony nie mieszkamy też w mroźnej Skandynawii. Jeżeli więc przepadasz za rowerowymi wycieczkami, masz szansę zwiedzić większość najciekawszych pod względem tego typu turystyki zakątków kraju, bez potrzeby brania urlopu na okrągły miesiąc. Przedstawiamy więc listę 6 najbardziej interesujących i najbardziej urokliwych miejsc, do których warto na wakacje zapuścić się na dwóch kółkach – w wersji górskiej i szosowej. Zostały dobrane tak, by nie musieć legitymować się licencją kolarską i dyplomem skauta.

Propozycje na rower górski:

1) Góry Orlickie – Zieleniec

– Jeśli chodzi o moje wybory były one podyktowane kilkoma ważnymi czynnikami, takimi jak klimat, odległość od domu, wysokość nad poziomem morza i jakość dróg – przyznaje Bartosz Huzarski, wybitny były zawodowy kolarz szosowy, wielokrotny uczestnik Tour de France i Giro d’Italia oraz założyciel Huzar Bike Academy. –  Najczęściej jeśli decydowałem się na jakikolwiek wyjazd na zgrupowanie w Polsce, celowałem w jedno miejsce w Górach Orlickich – Zieleniec, czyli górską dzielnicę miejscowości Duszniki Zdrój. Ten opustoszały w lecie kurort narciarski dawał mi wszystkie z tych punktów. Po około 90 minutach jazdy autem byłem na wysokości około 900 m.n.p.m w ciszy i spokoju, doświadczając niemal alpejskiego klimatu. Z dobrą siatką dróg po polskiej oraz bardzo dobrą po czeskiej stronie. Dodatkowo świetna kuchnia i otwartość ludzi sprawiały, że wracałem tam regularnie przed najważniejszymi wyścigami sezonu – podkreśla.

Bartosz Huzar Huzarski

Bartosz Huzar Huzarski

2) „Morza szum, ptaków śpiew”

Zdecydowanie jednym z najlepszych pomysłów jest wybrać się na wycieczkę wzdłuż polskiego wybrzeża, przez większość czasu mając w zasięgu wzroku Bałtyk. Nadmorski Szlak Rowerowy R-10 (EuroVelo 10), biegnący od Świnoujścia do Półwyspu Hel, oferuje od eleganckiej asfaltowej ścieżki rowerowej, przez szuter i leśne dukty, aż po wydmy i dziki wertepy. Po drodze nie brakuje licznych miejsc do spania w domkach letniskowych albo polach namiotowych. Trasa wiedzie przez tak urokliwe miejsca jak parki narodowe – Słowiński i Woliński, dodatkowym argumentem niech będzie widok latarni morskich. Na osobną uwagę zasługuje odcinek, prowadzący przez samą Mierzeję Helską.

3) Bieszczady, czyli trochę klasyki

Na tej liście nie mogło zabraknąć „mitycznego” miejsca ucieczki wszystkich pracowników korporacji z wielkich miast. W Bieszczadach możesz liczyć na gęstą siatkę tras rowerowych, z których szczególnie warto polecić transgraniczną asfaltową ścieżkę Komańcza-Medzilaborce o całkowitej długości 160 km (w tym 60 km przebiega przez Słowację). Po drodze miniesz wiele kapliczek i cerkwi. Innym interesującą propozycją jest szlak rowerowy dziedzictwa historycznego R-64, zwany Śladami Dobrego Wojaka Szwejka. Wędrował nią podczas I wojny światowej słynny bohater powieści Jaroslava Haška w swojej podróży na front wschodni.

Jazda leśnymi ścieżkami da nam wiele satysfakcji

Jazda leśnymi ścieżkami da nam wiele satysfakcji

A gdzie na rower szosowy?

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

Wściekła żona pisze list do kochanki swojego męża. „Nie wyobrażaj sobie, że mi go zwrócisz, zwrotów nie przyjmuję”

Redakcja
Redakcja
29 czerwca 2018
Fot. iStock/monkeybusinessimages

Czasem życie pisze scenariusze, których naprawdę byśmy się nie spodziewali. Kiedy najbliższa osoba okazuje się niegodna twojej miłości, musisz wylać z siebie całą złość i żal. Ta zdradzona żona napisała list do kochanki swojego męża…

Dziękuję ci bardzo,

… za zostawione wczoraj wieczorem ślady twoich namiętnych pocałunków (ugryzień?!) na piersi mojego męża.

Nie, naprawdę, dziękuję! Nie masz pojęcia, od jakiego koszmaru uratowałaś właśnie mnie i moje dzieci. Aby wynagrodzić cię za twoje usługi, ofiaruję ci mojego męża na wieki. Jeśli przyjmiesz to trofeum, pamiętaj o następujących zasadach.

Będziesz musiała go wspierać finansowo

Mówię to, ponieważ mamy razem dwoje dzieci (ale przecież wiedziałeś o tym), co oznacza, że ​​będzie musiał zrezygnować ze znacznej części swojej pensji, aby wesprzeć je w sposób, na jaki zasługują. Proszę pamiętaj, że skoro trzymał mnie w domu przez ostatnich 11 lat, mówiąc, że „tak jest dla wszystkich lepiej”, to teraz również będzie mi płacił alimenty. Więc zapomnij o jego pieniądzach kochanie… bo one są moje.

Będziesz musiała wybrać mu jakieś nowe ubrania

Widzisz po tym, jak wyszedł rano spod naszego (teraz mojego) prysznica mokry i nagi, zobaczyłam te twoje słodkie „ukąszenia miłości”. Zostawiłaś dość intensywne ślady. Tak się złożyło, że w tym właśnie momencie w moim domu pojawiła się gigantyczna czarna dziura i pochłonęła prawie wszystkie jego ubrania, wyrzucając je za okno. Dlatego przyjdzie do ciebie prawie nagi. Dobrą stroną sytuacji jest to, że możesz ubrać go w dowolny sposób.

Będziesz musiała podzielić się nim trochę w co drugi weekend

Ten czas zostanie zarezerwowany na jego wizyty u dzieci. Ponieważ otwarcie przyznał (przed kilkoma osobami), że jesteś po prostu „byle kim” ze względu na bezpieczeństwo moich dzieci, ty się z nimi spotykać nie będziesz. Przynajmniej na razie.

Nie będziesz bardzo zadowolona ze swojego życia seksualnego

Od czasu kontuzji pleców sprzed 4 lat nie jest najlepszy w łóżku.  Szkoda, bo wcześniej był naprawdę świetny… Teraz najprawdopodobniej zawiedzie cię raz, drugi, trzeci, aż w końcu się zorientujesz, że wszystko tam dobrze działa tylko wtedy, kiedy weźmie tę małą niebieską pigułkę. Proszę, niech cię to nie zmyli. Mała niebieska pigułka oznacza, że ​​to potrwa około 2 minuty…

NIE zwrócisz mi go

Nie przyjmuje zwrotów. Zawiódł mnie w momencie, kiedy cię dotknął! Byłam dla niego dobrą żoną i było mu ze mną naprawdę dobrze. Nie dziw się, jeśli będzie chciał do mnie wrócić.

Obwiniam cię za to wszystko

Nie wiem, czy powiedziałąś o mnie te wszystkie rzeczy, które mi powtórzył, czy nie. Nie obchodzi mnie to. Jednak na wszelki wypadek, póki co cała moja złość i nienawiść jest skierowana na ciebie. Wiem, że zdrada to jego decyzja, że to on z was dwojga był w związku. Ale nie można przestać kochać z dnia na dzień. Dużo łatwiej mi nienawidzić ciebie, niż przestać go teraz kochać.

Zemszczę się

Przynajmniej tak mi się teraz wydaje. Może za tydzień spojrzę na tę sprawę inaczej. Póki co, uczynię moim hobby planowanie utrudniania wam życia. A przynajmniej zatruwania wam waszych sumień. Bo moje dzieci cierpią.


Na podstawie: viralslot.com


Zobacz także

Kiedy życie cię zawodzi, nigdy nie zapominaj o tych 12 rzeczach

„Nie jesteś wystaczająco dobra” – to cała prawda o kolorowych magazynach dla kobiet. Zobaczcie koniecznie

12 kroków, by zacząć samego siebie traktować z szacunkiem. KROK 12