Go to content

Koło ratunkowe dla przesuszonej skóry. Jak wykonać modny slugging?

Wazelina
Fot. iStock/Wazelina

Slugging, czyli wazelinowanie skóry, to prosta metoda na intensywne nawilżenie mocno przesuszonej i spierzchniętej skóry. Warto stosować ją regularnie, ponieważ wazelina działa niczym dobroczynny kompres na skórę, który w jedną noc zdecydowanie poprawia jej nawilżenie i wygląd. Jak wykonać slugging i co jakiś czas można powtarzać zabieg?

Wazelina kosmetyczna jest produktem wszechstronnie wykorzystywanym do pielęgnacji. Można na jej bazie tworzyć lecznicze maści lub też zastosować bezpośrednio do nakładania na skórę, włosy i paznokcie. Co ciekawe, wazelina jest produktem pochodząca z ropy naftowej, która wcale nie kojarzy się z pielęgnacją przesuszonej skóry. Tymczasem okazało się, że substancja pojawiająca się na platformach wiertniczych doskonale sobie radzi z kojeniem niewielkich ran i oparzeń. Dopiero jednak odkrycie metody destylacji wazeliny sprawiło, że jej nowa postać, lżejsza w konsystencji oraz o jaśniejszej barwie, może być z powodzeniem stosowna w kosmetyce. Już od końca XIX wieku wazelina robiła furorę jako produkt ratunkowy dla przesuszonej skóry, oraz preparat na skaleczenia i oparzenia słoneczne. Po dziś dzień, mimo pojawienia się wielu innych produktów leczniczych i kosmetycznych, wazelina nadal cieszy się powodzeniem. To właśnie ona jest podstawą do wazelinowania twarzy, a sam slugging został doceniony za zbawienne działanie na skórę.

Slugging

Fot. iStock/Slugging

Slugging — jak wykonać wazelinowanie skóry?

Aby zastosować slugging, wystarczy mieć pod ręką wazelinę kosmetyczną i postępować zgodnie z prostym instruktażem. Maskę z wazeliny można zastosować na dwa sposoby. Pierwszy, to nałożenie jej na noc, podczas której skóra regeneruje się najlepiej. Wtedy jednak należy pamiętać, by na poduszę nałożyć miękki ręcznik, który wchłonie wazelinę w przypadku wytarcia o niego twarzy. W innym przypadku wazelina zostanie na pościeli. Drugim sposobem jest nałożenie wazeliny w ciągu dnia, co pozwala usuwa problem ewentualnego zabrudzenia pościeli. Warunkiem jest jednak pozostawienie warstwy wazeliny przez kilka godzin, by miała ona czas zadziałać.

W obu przypadkach slugging wymaga wykonania następujących kroków. Zabieg należy zacząć od dokładnego oczyszczenia skóry i nałożenia na nią zazwyczaj używanego kremu nawilżającego. Gdy po kilku chwilach krem wchłonie się w skórę, czas na nałożenie grubej warstwy wazeliny. Rano, jeśli slugging przypadł na noc, lub po upływie kilku godzin w ciągu dnia, twarz trzeba dokładnie oczyścić z warstwy wazeliny. Najlepiej pierwszą warstwę zdjąć ręcznikiem papierowym, chusteczkami higienicznymi, lub dużymi płatkami kosmetycznymi, a pozostałość zmyć ciepłą wodą z dodatkiem kosmetyku myjącego, stosowanego na co dzień.

Slugging

Fot. iStock/Slugging

Jak często można wykonywać slugging?

Zabieg sluggingu, o ile za pierwszym razem na skórze nie działo się nic nieprzewidzianego, można powtarzać raz na dwa tygodnie. Wysoko oczyszczona wazelina uznawana została za substancję całkowicie bezpieczną dla zdrowia. W zasadzie slugging polecany jest dla skóry suchej i spierzchniętej, ale raz na jakiś czas mogą spróbować go osoby ze skórą tłustą. Tu należy jednak zachować ostrożność, ponieważ pod tłustą warstwą kosmetyku na skórze łojotokowej, trądzikowej, mogą namnażać się bakterie.

Slugging — efekty stosowania

Slugging przynosi dobre efekty, ponieważ wazelina, choć sama nie ma właściwości odżywczych, pozostaje na powierzchni skóry, tworząc na niej specyficzny okład, warstwę natłuszczającą i ochronną. To sprawia, że w skórze zatrzymywana jest wilgoć, w dodatku zyskuje ona ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Wazelina nie uczula i nie podrażnia skóry, można ją nawet stosować na delikatną skórę dzieci, skórę wrażliwą, a nawet atopową.

Jak jeszcze można wykorzystać wazelinę do pielęgnacji urody?

Slugging to tylko jeden ze sposobów na wykorzystanie wazeliny dla urody. Wazelina to uniwersalny produkt, który można na różne sposoby zastosować w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Sprawdzi się jako natłuszczający spierzchnięte usta i chroniący je przed czynnikami zewnętrznymi. Działanie czystej wazeliny szczególnie doceniane jest zimą. Na co dzień składnik ten, wraz z innymi pielęgnacyjnymi substancjami, znajdziemy w pomadkach do ust.

Slugging

Fot. iStock

Wazelina skutecznie poradzi sobie z problemem popękanej skóry rąk i pięt. Najlepiej wysmarować potrzebujące natłuszczenia miejsca na noc i tak je zostawić do rana. Najlepiej przy tym nałożyć skarpetki lub rękawiczki, aby przytrzymać preparat na skórze. Sprawdzi się także jako szybki ratunek dla przesuszonej i szorstkiej skóry łokci i kolan.

Wazelinę można stosować z powodzeniem na paznokcie. Wcieranie jej w płytkę natłuści, wygładzi i nada zdrowy połysk paznokciom. Przy pomocy wazeliny kosmetycznej okiełznamy brwi, a także nabłyszczymy je, podobnie jak rzęsy. Pomocniczo wazelina stosowana jest podczas farbowania włosów, jako produkt chroniący skórę twarzy przed przypadkowym zafarbowaniem. Wazelina sprawdzi się również jako sposób przedłużający trwałość perfum. Wystarczy spryskać perfumami skórę w miejscu wcześniejszego nałożenia wazeliny, aby zapach utrzymywał się na niej dłużej. Poza tym nie można zapomnieć o tym, że wazelina to sprawdzony środek przyspieszający gojenie się drobnych ran i uszkodzeń skóry.

FB/ohmepl


źródło:  www.wiadomoscikosmetyczne.pl