Go to content

11 rzeczy, o których musisz pamiętać, zanim zaczniesz sama farbować włosy w domu

Fot. iStock/iconogenic

Farbowanie włosów w domu to nie taka prosta sprawa. Jeżeli tylko możesz, udaj się raczej do salonu fryzjerskiego, gdzie profesjonalista wykona tę usługę za ciebie. Jeśli jednak już zdecydujesz się na domową koloryzację farbą kupioną w drogerii, koniecznie skorzystaj z kilku podstawowych porad , przygotowanych przez specjalistów.

1. Określ, jaki jest twój naturalny kolor włosów

Prawidłowe określenie swojego odcienia włosów oraz typu urody pomoże ci lepiej dobrać nowy, wymarzony kolor.

2. Bądź realistką

Nie od razu Rzym zbudowano, tak samo radykalna zmiana koloru nie dokona się w jeden wieczór. Im większa zmiana, tym większe prawdopodobieństwo, że wynik będzie  rozczarowujący, lub nawet szokujący…

3. Przymierz perukę

Jeśli planujesz zafarbować włosy na zupełnie inny kolor niż twój naturalny, przymierz najpierw perukę. To szybki i „bezbolesny” sposób na ustalenie, czy wymarzony odcień jest rzeczywiście odpowiedni dla Ciebie.

4. Kup więcej farby, niż potrzebujesz

Lepiej jest mieć pod ręką za dużo produktu, niż w trakcie koloryzacji zdać sobie sprawę z tego, że jej zabrakło…

5. Znajdź odpowiednią dla siebie konsystencję farby i najwygodniejszy sposób aplikacji

Farby w piance są najlepsze dla osób o wrażliwej skórze, ponieważ preparaty typu „mus” nie kapią nam na twarz, powodując podrażnienia. Panie o grubych lub kręconych włosach powinny wybierać płynne lub żelowe formuły, bo one skuteczniej  się rozprowadzają .

6. Zrezygnuj z basenu

Chlor i sól morska szkodliwie wnikają we włókna włosów, co zmienia ich strukturę i kolor. Zrezygnuj z pływania co najmniej dwa tygodnie przed i po farbowaniu.

Fot. iStock/Merydolla

Fot. iStock/Merydolla

7. Kup jaśniejszy odcień niż zamierzałaś

Farba zawsze „wychodzi” ciemniejsza na twoich włosach niż na zdjęciu z opakowania Łatwiej jest wzmocnić intensywność koloru, niż go potem tonizować.

8. Nie myj włosów przed farbowaniem

Mycie szamponem powoduje usunięcie naturalnych olejków, które chronią skórę głowy w czasie koloryzacji. Jeśli stosujesz farbę zmywalną (zmywającą się po 8-12 myciach) lub półtrwałą (zmywającą się po 28 myciach), umyj włosy na 12-24 godziny przed koloryzacją. Jeżeli stosujesz farbę trwałą, umyj włosy na 24 godziny przed farbowaniem. Na nieumytych włosach łatwiej jest też wydzielić poszczególne pasma, co pomaga równomiernie rozprowadzić farbę.

9. Po koloryzacji zmień szampon

Użyj takiego, który chroni twój nowy kolor i jest delikatny dla twojej skóry.

10. Bądź świadoma, że farba może uszkodzić włosy

Włosy niszczą się podczas koloryzacji, nawet jeśli  chcesz „tylko” wrócić do swojego naturalnego odcienia. Zarówno trwałe, jak i półtrwałe barwniki zawierają nadtlenek wodoru, który chemicznie zmienia barwę pigmentu włosów. Koniecznie używaj pielęgnujących odżywek.

11. Nie farbuj włosów po 19-tej

Ta porada ma banalne uzasadnienie. W razie jakiegoś dramatycznego niepowodzenia w trakcie koloryzacji, dzwoń na infolinię (numer podany na opakowaniu produkt, zazwyczaj „czynny” do 19-tej) albo leć po ratunek do profesjonalnego salonu fryzjerskiego.


Na podstawie: instyle.com