Lifestyle

Dobre wiadomości dla plażowiczów. Zakaz kąpieli nad Bałtykiem został zniesiony

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
5 sierpnia 2018
Fot. iStock / ewg3D
 

Dobre wiadomości dla wszystkich, którzy wakacje spędzają nas polskim morzem. Po trzech tygodniach z czerwoną flagą, sinicie odpuściły. Morze jest czyste i Sanepid przywrócił możliwość kąpieli. Nad bałtyckimi plażami powiewają białe flagi i wreszcie można się schłodzić.

Sanepid cały czas bada i monitoruje stan wód, jeśli sytuacja się powtórzy, zakaz kąpieli wróci. Pamiętajcie, by nie lekceważyć oznaczenia czerwoną flagą – oznacza ona bezwględny zakaz wchodzenia do wody!.

Niestety sinicie pojawiają się również w jeziorach, tam sytuacja nie jest aż tak wesoła. Sprawdzajcie na bieżąco, czy kąpielisko jest otwarte, a woda bezpieczna.

Możecie sprawdzić ostrzeżenia Sanepidu i listę czynnych i zamkniętych kąpielisk na stronie: sk.gis.gov.pl/kapieliska. Serwis kąpieliskowy Sanepidu posiada wyszukiwarkę oraz mapę z oznaczonymi kąpieliskami w Polsce.

 


Źródło: dziennikbaltycki.plSanepid


Lifestyle

Fizyczne oznaki niepokoju. Gdzie boli lęk i stres – emocjonalna mapa ciała

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 sierpnia 2018
Fot. iStock / fizkes
 

Niepokój nie mieszka jedynie w naszych głowach – może faktycznie żyć w naszych ciałach . Jeśli doświadczasz lęku, prawdopodobnie dobrze o tym wiesz. Ale dla niektórych może być zaskoczeniem, jak bardzo mocno, fizycznie możemy odczuwać lęk.

Fizyczne oznaki niepokoju

1. Zgrzytanie zębami, zaciskanie szczęki

Możesz to robić nawet nieświadomie we śnie. Budzisz się wówczas  niewyspany z bolącą szczęką i obolałą głową.

2. Ból w klatce piersiowej

Nasila się, gdy próbujesz głębiej odetchnąć. Wydaje ci się, że masz atak serca, ale to „tylko” nerwy. Czasem pomaga gorąca kąpiel, czasem wystarczy położyć się na 20 minut na brzuchu lub wypić zioła na uspokojenie, na przykład melisę.

3. Problemy z żołądkiem

Na pewno znacie choć jedną osobę, która cierpi z powodu bólu brzucha za każdym razem, gdy przeżywa sytuację stresową. W najgorszym przypadku, występują u niej nawet przewlekłe nudności i wymioty, co jest bardzo wyniszczające dla organizmu. Taki stan koniecznie wymaga konsultacji z lekarzem.

4. Wysypka

Tak zwana „pokrzywka” lub całe czerwone plamy pokrywające skórę na szyi i dekolt pojawiają się wtedy, gdy odczuwasz zdenerwowanie i niepokój? To wysypka „lękowa”, nie ma nic wspólnego z alergenami.

5. Bóle głowy i migreny

Lęk i poczucie paniki mogą być tak silne, że powodują ogromne migreny, takie, które mogą nawet doprowadzić do omdlenia.

6. Bóle pleców

Ból kręgosłupa czy pleców wynika ze stałego napięcia mięśni. Jeśli cierpisz na zaburzenia lękowe lub stale jesteś zestresowany, wystarczy jeden głośniejszy dźwięk i natychmiast się „spinasz”.  Taka „gimnastyka” jest bardzo niezdrowa.

7. Ból związany z drapaniem

Kiedy zaczynasz się niepokoić, nieświadomie drapiesz się tak mocno, że potrafisz rozdrapać skórę do krwi. Rany bolą, a ty rozdrapujesz je na nowo.


Na podstawie: themighty.com


Lifestyle

Kiedy mężczyzna się zakochuje, przechodzi przez cztery etapy miłości

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
5 sierpnia 2018
Fot. iStock / Ivanko_Brnjakovic
Następny

Jak kocha facet? Czy to możliwe, żebyśmy różnili się tak bardzo? Bardzo często zadajemy sobie te pytania, bo przecież bardzo trudno uwierzyć nam w szczerość czyiś uczuć, okazywanych w tak odmienny sposób od tego, jak same kochamy. A jednak jest inaczej. Okazuje się, że mężczyźni zupełnie inaczej oswajają uczucia i inaczej się zakochują.

Jedno jest pewne, faktycznie mężczyźni potrzebują o wiele więcej czasu, żeby się zaangażować w związek.

W przypadku panów, zakochanie się w partnerce, jest procesem, który ma swoje etapy. Czasem trwają krócej, innym razem dłużej, ale zazwyczaj mężczyźni nie wskakują w relację pełną parą i na wszystkich płaszczyznach równocześnie. Są cztery etapy wiązania się, przez które przechodzą, zanim pomyślą o „to już na zawsze”.

Cztery fazy męskiej miłości

1. Fizyczne pożądanie

Choć byśmy zapierali się, że wygląd wcale nie jest ważny – to  absolutna nieprawda. Jest i kropka. Dla kobiet również. Jednak atrakcyjność fizyczna wcale nie jest równoznaczna z ideałem. To własnie od pierwszych wzrokowych wrażeń zazwyczaj rozpoczynamy znajomość. A tak dla mężczyzny zaczyna się podobno miłość. Po prostu musi zaiskrzyć!

Dla mężczyzn o atrakcyjności kobiety często decydują szczegóły, coś, co sprawia, że pojawia się seksualne napięcie, pociąg do drugiej osoby. Jeden drobiazg, „to coś”, co sprawia, że zaczyna iskrzyć i przyciąga ich do partnerki, jak magnes.

2. Atrakcyjność emocjonalna

Na drugim etapie znajomości rozpoczyna się budowanie więzi pomiędzy partnerami. To co najważniejsze, by zrobić następny krok, to poczucie „dopasowania”. To, jak mężczyzna czuje się przy kobiecie, tzw. porozumienie dusz i zwyczajna zgodność osobowości. Nie różnimy się aż tak bardzo, mężczyźni nie myślą tylko o fizyczności.

Żeby się zakochać, trzeba to poczuć – bez względu na płeć!

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

„Życzę każdej kobiecie takiego faceta”. Akcja #ListdoNiego

Mówiłeś, że nie pozwolisz mi odejść. Ale ja tobie pozwoliłam

Apel do pacjentów: „Naprawdę nadal chcecie Państwo być leczeni w takich warunkach? Nie uważacie, że zasługujecie na coś lepszego?”