Rude włosy wciąż są na topie, choć niegdyś posiadanie takiego koloru na głowie łączyło się z pewnymi nieprzyjemnościami. Rude osoby podejrzewane były o szereg cech, które na szczęście dziś wydają się śmieszne, ale niegdyś uprzykrzały im życie. Od wielu już lat ogniste kosmyki cieszą się powodzeniem, i prezentują się bardzo dobrze, o ile odcień jest dobrze dobrany do typu urody. Komu pasują rude włosy i jak dbać o nie, by wyglądały pięknie?
Naturalnie rude włosy to rzadka cecha
Bycie naturalnie rudą osobą to wyróżnienie. Jedynie 2% osób na całym świecie jest dumnymi posiadaczami rudych kosmyków. Za ognisty kolor włosów odpowiada genetyka i jasny barwnik feomelanina, który odpowiada również za blondy. Ponieważ gen odpowiedzialny za ujawnienie się rudych włosów miesza się z innymi, naukowcy przewidują, że za jakiś czas coraz mniej osób będzie rudych z natury. Fakt, że ten kolor potrafi niesamowicie podbić urodę i nadać charakteru sprawił, że ogrom osób po prostu farbuje włosy na ten kolor.
Dlaczego ten kolor wzbudzał tyle emocji? O rudych mówiło się różnie, niekoniecznie pozytywnie, ponieważ ludzi dziwił ten kolor, oraz fakt, że nawet z rodziców o innych kolorach włosów rodziły się rude dzieci. Tłumaczono to tym, że zostały one poczęte w czasie menstruacji, więc kolor ich włosów wynika z koloru krwi. Co więcej, niegdyś uważano rude włosy za atrybut czarownicy. Sądzono także, że rudzielce przynoszą pecha, a po śmierci powracają do życia jako wampiry. Nawet współcześnie nadal powtarza się krzywdzący stereotyp, że rude jest wredne. Na szczęście wiele się zmieniło i teraz rude włosy nie budzą już strachu, ale podziw i zazdrość.
Rude włosy a typy urody. Komu będą pasować, a kto powinien na nie uważać?
Rude włosy są wyjątkowo widoczne, ale zachwycać będą dopiero wtedy, gdy ich odcień zostanie odpowiednio dobrany do typu urody. Do jego zalet należy nadanie charakteru wyglądowi, i piękne podkreślenie jasnoniebieskiego lub zielonego koloru oczu, które stają się bardziej wyraziste. Rudy kolor łagodzi rysy twarzy, dlatego sprawdzi się u osób o mocnej linii szczęki.
Przed farbowaniem należy pamiętać, że rudości rzucają się w oczy i z daleka przyciąga uwagę. W kolorze, obok którego trudno jest przejść obojętnie, mogą nie czuć się komfortowo osoby z natury nieśmiałe, raczej nierzucające się w oczy. To sprawia, że nawet niewielkie niedoskonałości cery staną się bardziej widoczne. Zdecydowanie przemyśl wybór tego koloru, jeśli masz cerę trądzikową lub skłonną do podrażnień.
Wybór koloru i odcienia najlepiej zostawić profesjonaliście, ponieważ pomyłka może kosztować uwydatnienie różnych mankamentów urody. Poza tym przed farbowaniem może być potrzebna dekoloryzacja, czyli odbarwienie pasm, polegające na ściągnięciu z nich sztucznych pigmentów nałożonych podczas wcześniejszego farbowania. Osiągnięcie wymarzonego efektu podczas domowej koloryzacji może być trudne, a złe wykonanie może niszczyć włosy.
Zobacz również: Wszystko, co powinnaś wiedzieć o koloryzacji w domu. Nie daj sobie wmówić, że sama nigdy dobrze nie ufarbujesz włosów
Jasna karnacja a rude włosy
Rude kosmyki cudownie podkreślą urodę delikatnej, jasnej skóry. Do jasnej karnacji polecane są szczególnie odcienie:
- Truskawkowy blond – łączy w sobie jasny blondu i intensywną czerwień. Fryzjerzy polecają je osobom o mlecznej, delikatnie zaróżowionej cerze.
- Jasna miedź – jest w nich więcej złotych i pomarańczowych tonów.
- Tycjan — jest to ciemny rudy z domieszką czerwieni.
Śniada karnacja a rude włosy
Ogólnie uznaje się, że dla ciemniejszego odcienia skóry sprawdzą się nieco inne rudości, niż dla osób o jasnej karnacji.
- Kasztan – łączy w sobie odcienie brązu i rudości. Pięknie wygląda w połączeniu z oliwkową cerą.
- Mahoń – to ciemniejsza intensywna barwa, łącząca w sobie czerwienie z brązem. Naturalnie wygląda w towarzystwie średniej i ciemnej skóry.
- Czerwienie – nie dla osób z rumieńcami! Czerwienie dodadzą uroku w połączeniu z oliwkową cerą pozbawioną o średniej tonacji. Przy ciemnym kolorycie skóry i silnej opaleniźnie czerwienie przestają wyglądać elegancko.
To są wskazówki udzielane przez profesjonalistów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wyłamać się ze schematu i wybrać dla siebie ten odcień rudości, który spodoba się najbardziej.
Jak dbać o rude włosy?
Rude włosy, i te naturalne, i te farbowane, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Włosy przesuszone, łamliwe, o wypłowiałym kolorze nigdy nie będą wyglądać pięknie.
Naturalne rudości
Jeśli posiadasz naturalnie rudą czuprynę, musisz wiedzieć, że kolor twoich włosów nie lubi nadmiaru słońca. Latem sięgaj po produkty zawierające filtry przeciwsłoneczne, sięgaj po nakrycia głowy. Sięgaj po regenerujące szampony i odżywki — wiele z nich dedykowana jest rudym włosom, często zawierają naturalne składniki, które podkreślają rudy kolor, np. z ekstrakt z czerwonej herbaty lub cynamonu. Jeśli chcesz mocniej podkreślić kolor, ale nie zamierasz sięgać po trwałe farby, możesz skorzystać z szamponu koloryzującego, który nada blasku i pogłębi kolor. Nie zawiera on amoniaku, i zazwyczaj zmywa się po 4-8 myciach.
Farbowany rudy
Jeśli jesteś posiadaczką farbowanych rudości, pamiętaj, że tak jak naturalne rude włosy, sztuczne czerwone pigmenty nie lubią promieniowania słonecznego. Również stosuj kosmetyki z filtrami ochronnymi, zakładaj chustę, czapki z daszkiem czy kapelusze, które okryją włosy i zapobiegną zbyt szybkiemu płowieniu koloru. Codzienną pielęgnację oprzyj na stosowaniu kosmetyków i szamponów dedykowanych rudym włosom. One przedłużą żywotność koloru, zapobiegną zbyt szybkiemu wypłukiwaniu pigmentu podczas mycia, a także odżywią pasma, które są obciążane częstym farbowaniem. Po myciu spłucz pasma chłodną wodą, aby zamknąć łuski włosów i zatrzymać kolor na dłużej. Jeśli farbujesz włosy samodzielnie, zawsze przestrzegaj wskazówek zawartych w ulotce dołączonej do farby. Na basenach stosuj czepki na włosy i unikaj chlorowanej wody, ponieważ chlor może wpływać na zmianę odcienia włosów.