Go to content

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o koloryzacji w domu. Nie daj sobie wmówić, że sama nigdy dobrze nie ufarbujesz włosów

Fot. iStock/bowie15

Farbowanie włosów w salonie to koszt nawet 200-300 zł w zależności od miasta. Chociaż większość z nas z bólem serca i ze łzami w oczach jest gotowa wyłożyć na ladę taką sumkę, by dobrze wyglądać, pytanie brzmi – czy warto? Domowa koloryzacja może być równie udana. Ważne jednak, by wybrać jak najlepszy produkt i przestrzegać kilku podstawowych zasad. Podpowiadamy, jak zrobić się na bóstwo, nie niszcząc włosów i jednocześnie oszczędzając kupę pieniędzy.

Farbowanie włosów w domu wcale nie musi zakończyć się katastrofą, jak pewnie nie raz próbował wmówić ci fryzjer. Dzięki najnowocześniejszym produktom, które dostępne są w większości drogerii, z łatwością zrobisz to samodzielnie. No, ewentualnie z pomocą koleżanki, łącząc przyjemne z pożytecznym. Zresztą jej obecność może przydać się w trakcie wyboru farby. Jednym z najważniejszych elementów domowej koloryzacji jest bowiem… odpowiedni dobór koloru i odcienia.

Ciepły czy zimny?

Wiem, wiem – my, kobiety uwielbiamy eksperymentować z włosami. Jeśli jesteśmy naturalnymi blondynkami, marzymy o brązie i na odwrót. Odważniejsze z nas marzą o rudym, fioletowym czy platynowym. Jeśli chcesz być w pełni zadowolona z koloryzacji, powinnaś dobrze zastanowić się nad odcieniem. Tu z pewnością doradzi ci koleżanka.

ULTRAPLEX COLOR z Laboratorium Kosmetycznego Joanna

ULTRAPLEX COLOR z Laboratorium Kosmetycznego Joanna

Dobry produkt

Jeżeli nie chcesz, żeby twoje włosy były zniszczone, osłabione i pozbawione blasku, powinnaś zainwestować w dobry produkt, którego działanie potwierdziły liczne badania. Sięgnij po nowość do farbowania włosów – ULTRAPLEX COLOR z Laboratorium Kosmetycznego Joanna. To produkt, który zadba o regenerację Twoich włosów już podczas farbowania. Aktywator dodawany do farby ULTRAPLEX COLOR jest nośnikiem składników odżywczych i regenerujących. Składniki te razem z farbą wnikają głęboko w strukturę włosa i intensywnie wzmacniają oraz odbudowują wiązania wewnątrz włosów, sprawiając, że stają się one mniej łamliwe. To właśnie dzięki temu możesz cieszyć się intensywnym kolorem bez obaw podczas domowego farbowania.

Próba uczuleniowa

Każdorazowo przed użyciem farby do włosów powinnaś wykonać próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry (np. za uchem) mniej więcej 48 godzin przed planowaną koloryzacją. Do tego celu użyj samej farby bez utleniacza. W pierwszej chwili może pojawić się uczucie szczypania lub mrowienia. Jeśli jednak po kilkudziesięciu minutach dolegliwości nie znikają lub wręcz stają się nie do zniesienia, powinnaś zrezygnować z użycia farby.

ULTRAPLEX COLOR z Laboratorium Kosmetycznego Joanna

ULTRAPLEX COLOR z Laboratorium Kosmetycznego Joanna

Pełna gotowość

Przed farbowaniem najlepiej nie myć włosów przez 2-3 dni. Dzięki temu nie usuniesz z nich naturalnej bariery lipidowej, która chroni skórę głowy i włosy przed działaniem chemicznych składników. To prosty sposób, by uniknąć ewentualnych podrażnień. Tuż przed przystąpieniem do działania dokładnie rozczesz włosy, zabezpiecz ubranie (możesz założyć starą koszulkę, której nie będzie szkoda ci wyrzucić, jeśli się pobrudzi) i przygotuj niezbędne akcesoria – miseczkę, rękawiczki i pędzelek do nakładania farby (spokojnie, możesz użyć starej szczoteczki do zębów lub gęstego grzebyczka).

Instrukcja

Dokładnie zapoznaj się z instrukcją, dołączoną do opakowania. Ważne, by postępować zgodnie z zaleceniami. W przypadku farby ULTRAPLEX COLOR należy połączyć farbę z kartonika z utleniaczem i aktywatorem. Następnie, po czasie, jaki został określony w instrukcji, zmyj farbę i nałóż stabilizator, który zamknie łuski włosowe. Po skończonym farbowaniu umyj włosy szamponem ULTRAPLEX z Laboratorium Kosmetycznego Joanna. Możesz też używać tego szamponu podczas każdego mycia włosów dla wzmocnienia efektu regeneracji.

ULTRAPLEX COLOR z Laboratorium Kosmetycznego Joanna

ULTRAPLEX COLOR z Laboratorium Kosmetycznego Joanna

Chociaż farbowanie włosów w domowym zaciszu jest naprawdę proste, niektóre z nas popełniają kilka podstawowych błędów. Oto one:

1. Nie nakładasz farby tuż po rozmieszaniu

To bardzo ważne, ponieważ reakcja chemiczna pomiędzy farbą i utleniaczem zachodzi natychmiast po połączeniu tych dwóch produktów.

2. Trzymasz farbę na włosach zbyt długo

Albo wręcz przeciwnie – za krótko.  Czas odgrywa tu kluczową rolę. Powinnaś dokładnie sprawdzić godzinę, gdy tylko skończysz nakładać farbę i trzymać się czasu podanego przez producenta.

3. Nakładasz za mało produktu

Jeżeli masz bardzo długie włosy, powinnaś jednocześnie wymieszać dwa opakowania produktu. To, co zostanie, trzeba wyrzucić. Farba nie nadaje się do kolejnego użycia. Niektóre kobiety nakładają na włosy jedno opakowanie, licząc, że taka ilość produktu wystarczy. Jednak w trakcie koloryzacji okazuje się, że farba została nałożona na włosy nierównomiernie. Zdarza się też, że w trakcie koloryzacji panie otwierają drugie opakowanie i dopiero wtedy mieszają składniki. Różnica w czasie pomiędzy jednym, a drugim opakowaniem może spowodować, że odcień nie będzie jednolity. Minuty naprawdę mają tu ogromne znaczenie.

4. Przegrzewasz głowę

Po nałożeniu farby nie wolno niczego zakładać na głowę. Tylko w ten sposób produkt może się utlenić i zadziałać we właściwy sposób na włosy.

Już wiesz, jak poprawnie i bez szkody dla włosów wykonać domową koloryzację. Pytanie brzmi – na jaki kolor zdecydujesz się tej jesieni?

Artykuł powstał przy współpracy z Laboratorium Kosmetyczne Joanna