Go to content

Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia mieszkania?

Zakup nieruchomości mieszkalnej wiąże się z koniecznością zainwestowania dużych pieniędzy. W niektórych miastach cena za metr kwadratowy nieruchomości przekracza 10 tys. złotych. W wielu przypadkach taka inwestycja wymaga od nas zaciągnięcia kredytu hipotecznego, a mieszkanie i znajdujące się w nim ruchomości są dorobkiem naszego życia, który powinniśmy ubezpieczyć. Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie mieszkania?

Jak działa ubezpieczenie mieszkania?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec 2018 roku w Polsce istniało 14,62 mln mieszkań o łącznej powierzchni ponad 1 mld metrów kwadratowych. Zdecydowana większość tych nieruchomości stanowiła własność prywatną, a średnia wielkość lokalu wynosiła wówczas 74,2 metry kwadratowe. Przeciętne ceny za metr różnią się w zależności od miasta, standardu i nie tylko. Bez względu na to, jak wyposażona jest nieruchomość, gdzie się znajduje i jaki jest jej stan, najczęściej stanowi ona najważniejszy element naszego majątku, który powinniśmy ubezpieczyć.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie zagrożenia czyhają na nieruchomości. Wydawać się nam może, że przecież lokalowi nic nie grozi, ale nie jesteśmy świadomi tego, jak kosztowne mogą być takie szkody jak pożar czy też zalanie mieszkania, a to tylko przykładowe zdarzenia, do których może dojść. Szczególnie dotkliwy może być pożar, po wybuchu którego koszty przywrócenia nieruchomości poprzedniego stanu mogą być bardzo wysokie. W takiej sytuacji nie tylko musimy przeprowadzić remont mieszkania czy domu, ale też wyposażyć je całkowicie od nowa. W wyniku pożaru dochodzi do wydzielania się substancji toksycznych, a po wszystkim pozostaje charakterystyczny zapach – z tym także trzeba się uporać. Przywrócenie lokalowi stanu deweloperskiego może kosztować bardzo dużo. Ratunkiem w takich przypadkach jest ubezpieczenie mieszkania. Jak wybrać taką ochronę?

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Przed zawarciem polisy mieszkaniowej powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres ubezpieczenia – oczywiście im jest on szerszy, tym lepiej. Kluczowe jest zapoznanie się z tym, co obejmuje taka ochrona. Konieczne muszą to być najczęstsze szkody, takie jak wspomniany pożar i zalanie, ale również powódź, silny wiatr, grad czy upadek drzewa. Oczywiście należy brać pod uwagę przede wszystkim takie zagrożenia, które nas dotyczą, bo jeśli mieszkamy na 8. piętrze w domu wielorodzinnym, w centralnej Polsce, to nie zagraża nam lawina. Istotne jest również to, jakie elementy nieruchomości obejmuje ochrona. Powinny to być stropy, podłogi, ściany nośne i działowe, armatura, stolarka drzwiowa i okienna, stała zabudowa meblowa, garaże i piwnice.

Nie można jednak zapominać również o wyposażeniu nieruchomości. Ochrona powinna dotyczyć jego utraty lub zniszczenia w wyniku pożaru, zalania, przepięcia, wybuchu i nie tylko. W tym przypadku istotnym ryzykiem jest kradzież z włamaniem. Taka ochrona obejmuje nie tylko utracone w ten sposób sprzęty, meble czy dywany, ale również ewentualną naprawę uszkodzeń, np. drzwi czy okien, do których może dojść w wyniku kradzieży.

W towarzystwie Aviva (więcej o ofercie: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/) w cenie ubezpieczenia otrzymujemy niestandardową ochronę, a w tym:

  • Pomoc specjalisty – wsparcie ze strony np. ślusarza czy hydraulika.
  • Usługi medyczne – m.in. możliwość skorzystania z domowej wizyty lekarskiej.
  • Ubezpieczenie psa i kota – obejmuje m.in. zwrot kosztów leczenia weterynaryjnego, jeśli zwierzę ucierpi w wypadku.

Przy wyborze ochrony mieszkania zwróćmy szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia. Czy aby na pewno jest ona wystarczająca, aby w razie szkody przywrócić nieruchomości poprzedni stan? Czy środków wystarczy na zakup wyposażenia? Towarzystwa często dają możliwość wyboru umów dodatkowych, rozszerzających usługę, a najlepszym sposobem na ustalenie kosztu takiej ochrony jest wyliczenie ceny ubezpieczenia mieszkania online, np. na stronie firmy Aviva.

Źródła:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Tak-mieszkaja-Polacy-wedlug-GUS-u-7774427.html

Artykuł partnera