Psychologia

Inteligencja emocjonalna. Ile z tych 15. cech posiadasz?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
3 września 2018
20 faktów o inteligencji społecznej. A ciebie da się lubić?
Fot. iStock / bedya
Następny

Inteligencja emocjonalna, to zbiór miękkich umiejętności i kompetencji. Ułatwia funkcjonowanie i osiągnięcie życiowego sukcesu. Sukcesu, czyli spełnienia, stworzenia satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi, ale też sukcesu w pracy, czy spełnianiu swoich marzeń. Choć nie każdy posiada te cechy… to każdy może je rozwijać!

Na inteligencję emocjonalną składają się umiejętności zarządzania i rozumienia emocji własnych oraz cudzych.  Dr Travis Bradberry, badacz inteligencji emocjonalnej pokusił się o wyłuskanie cech wspólnych osób o wysokorozwiniętej inteligencji emocjonalnej.

Inteligencja emocjonalna. Ile z tych 15. cech posiadasz?

Ludzie o wysokiej inteligenci emocjonalnej…

1. Zarażają innych optymizmem

Nie skupiają się na negatywnych rzeczach, na które nie mają żadnego wpływu. Skupiają swoją energię na tym, co mogą zmienić – i doskonale im się to udaje, właśnie dzięki optymizmowi.

2. Mają bardzo rozbudowane słownictwo dotyczące emocji

Bez problemu potrafią nazywać emocje – swoje oraz te dotyczące innych. Bogaty słownik emocjonalny ułatwia im też interpretować i czytać w ludziach.

3. Wybaczają, choć nie zapominają swoich krzywd

Wiedzą, że pogrążenie się w złości, frustracji czy nienawiści najbardziej skrzywdzi ich samych. Choć wybaczanie bywa bardzo trudne, wiedzą, że to najlepsze, co mogą zrobić dla siebie samych. Ludzie o wysokiej inteligencji emocjonalnej zapominają krzywdy, wzbogacają o nie swoją emocjonalną bibliotekę.

4. Są ciekawi innych ludzi

Ludzie, to dla nich najcenniejsza biblioteka na świecie. Nigdzie nie wyczytasz i nie nauczysz się tak wiele.

5. Znają swoje mocne i słabe strony

Dzięki temu nie tracą czasu i energii na walkę z wiatrakami.

6. Rzadko się obrażają

Potrafią zachować zdrowy dystans, wiedzą, że obrażanie i tłumienie emocji nic im nie da. Co najwyżej może im wiele odebrać.

7. Dystansują się do swoich błędów

Nie uważają tego za powód do wstydu lub rozpaczania. Nie roztrząsają nadmiernie przeszłości, wiedzą, że żyją teraz – a nie wczoraj.

8. Są asertywni

I nie ma to nic wspólnego z egoizmem czy brakiem czułości. Zdają sobie sprawę, że w życiu należy umieć postawić granice tak, by nie ranić ani innych ani siebie.

Zobacz również: Jak różnimy się inteligencją emocjonalną? Trzy typy osób i ich reakcji na emocje. A ty, którym typem jesteś?

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie


źródło: huffingtonpost.com
Psychologia

Cechy seksualne, które możesz mieć, na podstawie swojego znaku zodiaku

Redakcja
Redakcja
3 września 2018
Fot. iStock / zoff-photo
Następny

„Jaki jest Twój znak zodiaku?”, może nie jest to pierwsze pytanie, które zadajesz przed pójściem do z kimś łóżka, ale jest powód, dla którego może się to okazać interesującą informacją… Okazuje się, że gwiazdy mogą sporo powiedzieć o seksualnych upodobaniach i mocnych stronach każdego z nas.

Chemia seksualna jest dość ważną częścią związku. A pewne cechy seksualne i mocne strony, które możesz mieć w sypialni, różnią się w zależności od znaku zodiaku.

Niezależnie od tego, który znak zodiaku wybierzesz na swojego kochanka, przyjrzenie się seksualnym tendencjom partnera może pomóc ci lepiej zrozumieć jego upodobania i łóżkowe niechęci, czyli jak najlepiej zsynchronizować się w sypialni.

Czego się spodziewać? Według astrologa, Valerie Mesa, należy pamiętać o kilku wskazówkach. Miejmy nadzieję, że seks będzie nie tylko przyjemniejszy, ale także, że pasja jaka was połączy, przeniesie się w inne obszary relacji, aby stworzyć większą intymność i zaufanie między wami.


Na podstawie: popsugar.co.uk

Psychologia

Dlaczego nie wychodzi ci w miłości, czyli jak przerwać złą passę w związkach

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 września 2018
Fot. iStock / csheezio

Jasne, że związek to nie wszystko. Miłość nie jest wszystkim. Przyjemnie jest się zakochać, dobrze jest mieć udany, szczęśliwy związek i dobre porozumienie z partnerem. Ale z tobą jest inaczej. Twoje związki, kończą się, jeden po drugim, z reguły według powtarzalnego scenariusza. Nie potrafisz przerwać złej passy, obwiniasz się, ale tak do końca nie rozumiesz co robisz źle.

Jesteś przytłoczona, zniechęcona, smutna i rozczarowana. Czy jest coś, co naprawdę możesz zrobić inaczej? Zastanów się nad tymi kilkom punktami.

1. Wchodzisz w związek z przekonaniem, że i tak się nie uda

Związek nawet jeszcze się właściwie nie zaczął,  a ty już spodziewasz się czegoś strasznego. Jesteś przyzwyczajona do tego, co zaczyna się dobrze, a kończy źle. nie widzisz powodu, dla którego tym razem miałoby być inaczej.

Wiele rzeczy w naszym życiu wiąże się z naszym sposobem myślenia. Jeśli wejdziesz w związek myśląc, że się nie powiedzie, prawdopodobnie tak będzie. Nie będziesz w stanie się zrelaksować ani w pełni być sobą ze względu na swoje obawy. Będzie tak, jakbyś podświadomie sabotowała twój związek.

Oddychaj, przestań myśleć o wszystkich możliwych problemach i ciesz się swoim związkiem. Znajdź sposób, aby odłożyć na bok swoje obawy.

2. Przyjmujesz jakąkolwiek miłość, ponieważ myślisz, że to lepsze niż brak miłości

Wiele osób pozostaje w związkach pozbawionych lojalności, szacunku, zaangażowania i miłości tylko dlatego, że uważają, że jest to lepsze niż życie w pojedynkę. W niektórych przypadkach w takich nieudanych związkach dochodzi do nadużyć fizycznych lub emocjonalnych. Trzymasz się nadziei, że wszystko się polepszy, albo coś się zmieni. Uciszasz ten głos w środku, który popycha cię do odejścia. Należy tutaj zrozumieć, że nie każda miłość jest prawdziwa lub zdrowa. To, że nie widzisz powodu, by zostać, to więcej niż wystarczający powód, by odejść. Rozpaczliwe trzymanie się czegoś, co przypomina miłość, nie uszczęśliwi cię.

3. Cierpisz na uzależnienie miłosne

Uzależnienie od miłości oznacza bycie uzależnionym od idei miłości, a nawet od osoby, z którą jesteś. Nazywa się to uzależnieniem, ponieważ daje takie same objawy jak każdy inny nałóg.

Najbardziej niebezpieczne jest poczucie, czy też przekonanie, że nie możesz żyć bez tej osoby. Że jej obecność determinuje twoje dni i twoje życie. Twój nastrój zależy od niej, od jej zachowania, od tego czy okazuje ci ona zainteresowanie, którego pragniesz. Twoje życie zaczyna się obracać wokół ukochanego. Jesteś zdeterminowana, aby trwać przy nim, bez względu na wszystko. Bez względu na to, jak bardzo cię krzywdzi  – tolerujesz za dużo.

4. Sabotujesz relacje z miłymi facetami

Kiedy miły facet pojawia się w twoim życiu, zaraz po twoim kolejnym, toksycznym związku, czujesz, że coś jest nie tak. Możesz nawet poczuć się znudzona i wkrótce stracić zainteresowanie. A więc zaczynasz szukać dziury w całym. Szukasz problemów tam, gdzie ich nie ma. Nie jesteś przyzwyczajona do tego, że związek może być spokojny i „normalny”. Miłość, która nie zabiera Cię na przejażdżkę emocjonalną kolejką górską, wydaje się nudna. Może nawet czujesz, że nie jesteś godna zdrowego dobrego związku, więc kończysz dobrą relację, zanim jeszcze się zacznie.

Chcesz kogoś, kto będzie w stanie cię dopełnić

Współzależność oznacza, że zamiast definiować siebie, pozwalamy, aby zdefiniowała nas inna osoba lub nasz status związku. W rezultacie czujemy, że jesteśmy puści i że czegoś brakuje. Podstawową rzeczą, którą należy tutaj zrozumieć, jest to, że nie jesteś „niekompletną połową”. Jesteś całością, a twoją życiową misją jest kochać siebie samą i umieć sprawiać sobie radość jeszcze przed nawiązaniem relacji.

A teraz, podwiń rękawy i do dzieła! Pora zająć się sobą. Nie związkami, nie wymarzona miłością, ale właśnie sobą. Bo jesteś tego warta.


Na podstawie: herway.net


Zobacz także

Wybaczyłam mu, ale nigdy nie zapomnę tego, co mi zrobił. Piętno ofiary przemocy zawsze będę nosić w sobie

Przemoc psychiczna? Przecież nie bił, nie pił. Zawsze miły. W rękę całował…

egocentryk, egoista

Życie z egocentrykami. „Czy to jest taki problem spojrzeć poza czubek własnego nosa? Poza to cholerne „ja”

Autodestrukcyjni. 10 najczęstszych zachowań tych, którzy sami siebie niszczą