Peelingi można wykorzystać w walce z wieloma problemami skóry. Właściwie dobrane redukują procesy starzenia, walczą z przebarwieniami, czy nadmiernym przetłuszczaniem się skóry. Powierzchowne peelingi chemiczne są jednymi ze skuteczniejszych, nieinwazyjnych zabiegów kosmetycznych, a efekty po ich zabiegach udowadniają jak ogromny potencjał drzemie w tych małych cząsteczkach.
Peelingi chemiczne to wszelkie substancje chemiczne, które po aplikacji na skórę, reagują z jej powierzchniowymi warstwami, przez co dochodzi do ich złuszczania. W przypadku kosmetycznych peelingów chemicznych, efekt złuszczenia następuje poprzez rozluźnienie połączeń międzykomórkowych pomiędzy komórkami najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka (warstwy rogowej), a cementem międzykomórkowym.
Peelingi chemiczne stosowane w kosmetologii mają szereg drogocennych działań. Można je wykorzystywać w walce z wieloma problemami skóry. Wskazaniami są objawy starzenia się skóry (zmarszczki, utrata jędrności skóry), zmiany barwnikowe (przebarwienia pozapalne, przebarwienia po nadmiernej ekspozycji na słońce, plamy soczewicowate), nadmierny łojotok skóry twarzy, dekoltu, pleców, wypryski, rozszerzone pory, blizny potrądzikowe, trądzik różowaty. Peelingi chemicze poprawiają stan bariery skórno-naskórkowej, wspomagają przenikanie innych substancji stosowanych zewnętrznie na skórę, pobudzają produkcję fibroblastów do produkcji kolagenu, rozjaśniają skórę oraz poprawiają jej koloryt.
Na moc peelingu chemicznego ma wpływ wiele czynników. Zależy ona od pH, stężenia oraz rodzaju dobranego kwasu. Im wyższe stężenie kwasu, a niższe pH tym większa jest moc kwasu, co ma wpływ na doskonałe efekty terapeutyczne. Większość kwasów uwrażliwia skórę na działanie promieni słonecznych, dlatego zabiegi z kwasami wykonuje się w okresie jesienno-zimowym. Po każdym zabiegu obowiązuje ochrona skóry kremami z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. – wyjaśnia Katarzyna Przyborek, kosmetolog z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.
Można wyróżnić wiele peelingów chemicznych, dzieli je się na α-hydroksykwasy, a najpopularniejszy z nich to kwas migdałowy i kwas glikolowy i β-hydroksykwasy (kwas salicylowy). Poza najbardziej znanymi kwasami wyróżnia się również: kwas pirogronowy, kwas azelainowy, kwas retinowy, kwas ferulowy, kwas szikimowy, kwas jabłkowy, kwas mlekowy.
Kwas pirogronowy – jest złotym standardem w przypadku skór problematycznych, trądzikowych, tłustych. Ma działanie antybakteryjne i sebostatyczne, drażniące.
Kwas azelainowy – należy do najbardziej efektywnych substancji wybielających, zmniejsza przebarwienia potrądzikowe, pozapalne, po poparzeniach. Działa bakteriobójczo, przeciwzaskórnikowo, może być stosowany przy trądziku różowatym, zmniejsza rumień skóry. Kwas azelainowy nie wywołuje reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych – może być stosowany latem i na dzień. Doskonały dla każdego rodzaju skóry niezależnie od wieku.
Kwas migdałowy – zaletą tego kwasu jest to, że może być stosowany całorocznie. Działa powierzchownie, nie ma działania drażniącego, nie uwrażliwia skóry na działanie promieni słonecznych. Oczyszcza skórę, działa przeciwbakteryjnie, łagodzi stany zapalne. Ogranicza wydzielanie sebum, rozjaśnia przebarwienia i niweluje blizny. Zmniejsza oznaki fotostarzenia się skóry.
Kwas glikolowy – najczęściej wykorzystywany kwas w kosmetyce. Ma małą cząsteczkę dzięki czemu penetruje w głębsze warstwy skóry gdzie stymuluje odnowę komórkową i pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu. Poza działaniem złuszczającym nawilża i rozjaśnia przebarwienia.
Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Młodości Blanki Pawłowskiej.