Go to content

Opryszczka wyskakuje nie tylko na ustach. Poznaj 7 innych, groźniejszych lokalizacji wirusa

Opryszczka, czyli popularne „zimno” najczęściej powstaje na ustach i w okolicy nosa. Mimo ze zmiana zazwyczaj nie jest duża, bywa bardzo dokuczliwa. Często towarzyszy jej ból, uczucie mrowienia, pieczenia, swędzenia, które mogą mogą się utrzymywać od kilku dni do około 2 tygodni. Najczęściej dopada nas w okresie, gdy jesteśmy osłabieni.

Okres wylęgania wirusów opryszczki zwykłej wynosi 3–7 dni. Ich działalność objawia się w postaci małych pęcherzyków, początkowo wypełnionych płynem surowiczym. Po pewnym czasie płyn ten zmienia się w treść ropną, a w końcowym etapie ścianki pęcherzyków pękają, tworząc bolesne nadżerki, które przysychają w szpecące strupki powodujące dyskomfort. W zależności od lokalizacji i objawów, przyczyną problemów może być wirus Herpes simplex typu I (HSV1) lub typu II (HSV2).

7 miejsc, w których może „wyskoczyć” opryszczka

1. Okolice intymne

Za problemy w okolicach intymnych odpowiada drugi typ wirusa, który przenosi się głównie drogą kontaktów seksualnych. W przypadku zakażenia pojawia się świąd, pieczenie, uczucie napięcia, a po kilku dniach na skórze i błonach śluzowych okolicy narządów płciowych pojawiają się charakterystyczne zmiany skórne. Ten typ opryszczki lubi nawracać.

2. Powieka i oko

Jeśli wirus zostanie przeniesiony, np. na brudnych palcach w okolice oka, może on uszkodzić rogówkę w oku, co powoduje nawet utratę wzroku.

3. Dziąsła i jama ustna

Wirus opryszczki może zaatakować także błony śluzowe jamy ustnej i dziąseł, gardło i migdałki podniebienne. Pęcherzyki powstające na ustach i wewnątrz jamy ustnej mogą przekształcić się w nadżerki. Czasem dochodzi do zaczerwienienia i opuchnięcia dziąseł, co jest bolesne i powoduje złe samopoczucie, problemy ze spożywaniem posiłków, gorączkę. Najczęściej pojawia się u dzieci.

4. Skóra

Opryszczka nie musi skupiac się tylko w jednym miejscu. Czasem może także rozprzestrzenić się na całą twarz i resztę ciała. Szczególnie narażone są na to osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry (AZS).

5. Odbyt

Na skutek niewystarczającej higieny okolic intymnych lub uprawiania seksu analnego może dojść do zapalenia błony śluzowej kanału odbytnicy, co objawia się śluzową wydzieliną z odbytu oraz częstą potrzebą oddawania stolca. Opryszczka z okolicy odbytu może rozsiewać się na pośladkach, udach, pachwinach.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/simarik

1/1 Opryszczka wyskakuje nie tylko na ustach. Poznaj 7 innych, groźniejszych lokalizacji wirusa

6. Okolice paznokci

Opryszczka paznokci jest skutkiem zakażenia uszkodzonej skóry palców. Okolica wokół paznokci staje się zaczerwieniona, opuchnięta, niekiedy z ropnymi wykwitami, bardzo bolesna, pulsująca. Tworzą się głębokie pęcherze, które mogą utrzymywać się ponad tydzień, po czym samoistnie ustępują.

7. Mózg

Najpoważniejsza forma opryszczki, która prowadzi do obrzęku mózgu, a nieleczona, aż w 70% do śmierci. Przy zakażeniu mogą pojawiać się: senność, zagubienie, niedowidzenie, chwilowe utraty pamięci, kłopoty z wypowiadaniem się, zawroty głowy. Opryszczka może spowodować padaczkę, a nawet trwałe uszkodzenia mózgu. Najczęściej jest skutkiem zakażenia dziecka przez matkę.

Opryszczkę należy leczyć odpowiednimi preparatami hamujących namnażanie się wirusa. Zaniedbane zmiany mogą zostać nadkażone bakteriami lub grzybami, a leczenie będzie trudniejsze. Niestety opryszczka lubi nawracać, należy pamiętać o higienie, zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, aby wesprzeć układ odpornościowy.

źródło: zdrowie.gazeta.pl, wylecz.to, www.medonet.pl