Go to content

Mydło siarkowe do walki z niedoskonałościami skóry. Kiedy warto je stosować?

mydło siarkowe - zastosowanie, przeciwwskazania
Fot. iStock

Mydło siarkowe przeznaczone jest do codziennego oczyszczania twarzy i poszczególnych partii ciała, szczególnie w przypadku problemów z trądzikiem. Stosowane regularnie koi skórę i łagodzi problem niechcianych krostek. Czym jest mydło siarkowe, co wpływa na jego działanie, i do jakiej skóry lepiej go nie stosować?

Mydło siarkowe — czym się charakteryzuje?

Mydło siarkowe jest produktem o charakterystycznym zapachu i działaniu, które doceniają osoby cierpiące z powodu trądziku. Za leczniczymi właściwościami mydła siarkowego odpowiada oczywiście siarka. Mydło siarkowe zawiera dodatek siarki rodzimej w ilości od 2  do 5  % składu. Jest ona niezwykle ważnym dla organizmu makroelementem, który odgrywają kluczową rolę w budowie mięśniowej, mózgu, włosów, skóry i kości. Wchodzi w skład keratyny oraz kolagenu, czyli białek odpowiadających za kondycję i wygląd skóry, paznokci i włosów. Działa na nie zbawiennie stosowana zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

mydło siarkowe - zastosowanie, przeciwwskazania

Fot. iStock

Mydło z siarką w składzie to nie jedyny kosmetyk, który zawiera ten wartościowy pierwiastek. Siarkę znajdziemy również w szamponach, kremach czy maskach. Znalazła ona zastosowanie w kosmetyce ze względu na działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, regulujące wydzielanie sebum, łagodzące podrażnienia oraz ściągające rozszerzone pory.

Mydło siarkowe — zastosowanie

Mydło siarkowe to produkt dostępny zarówno w kostce, jak i w płynie. Działa złuszczająco, usuwając martwy naskórek, i redukując na ilość wydzielanego sebum. Oczyszcza skórę i działa antybakteryjnie, dlatego jest najchętniej wybierane przez osoby cierpiące z powodu trądziku.  Dzięki pielęgnacji mydłem siarkowym cera staje się mniej tłusta, zmatowiona.

Złuszczając martwy naskórek wyrównuje koloryt skóry, poprawia jej ogólny wygląd, wygładzając ją i zmiękczając. Co więcej, rozszerzone pory stają się mniej widoczne. Dlatego właśnie produkt ten poleca się osobom walczącym z młodzieńczymi wypryskami, ale również  z łojotokowym zapaleniem skóry, egzemą i łuszczycą. Mydło siarkowe nadaje się do codziennego stosowania na skórę twarzy, szyi, dekoltu i pleców. Można nim także myć skórę głowy, szczególnie w przypadku łuszczycy głowy, łupieżu, zapalenia mieszków włosowych.

mydło siarkowe - zastosowanie, przeciwwskazania

Fot. iStock

Należy przy tym uważać, by razem z mydłem nie korzystać w tym samym czasie z jednocześnie innych środków wysuszających i złuszczających skórę. Zalicza się do nich retinoidy, nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy. Ponadto stosowanie mydła siarkowego wymaga odpowiedniego odżywiania i nawilżania skóry, aby nie stała się przesuszona. Zaleca się, by korzystać z niego tylko raz dziennie, wieczorem, ze względu charakterystyczny zapach mydła.

W sprzedaży dostępne są także mydła siarkowe z dodatkiem odżywczej oliwy z oliwek, antybakteryjnego srebra koloidalnego, czy przeciwzapalnego i odkażającego piołunu.

Kto powinien uważać na mydło z siarką?

Nie każdy jednak powinien sięgać po nie. Ponieważ działanie mydła siarkowego jest intensywne, osoby ze przesuszoną i wrażliwą cerą, powinny z niego zrezygnować, lub korzystać wyjątkowo ostrożnie, przy nasileniu trądziku. Mydło z siarką może podrażniać i nasilać suchość skóry. W przypadkach bardzo wrażliwej skóry warto przed zastosowaniem mydła siarkowego omówić pomysł z lekarzem dermatologiem.

mydło siarkowe - zastosowanie, przeciwwskazania

Fot. iStock

Mydło siarkowe a ciąża

Pojawiają się także pytania o to, czy można stosować mydło siarkowe w ciąży? Ponieważ jest to kosmetyk myjący stosowany miejscowo na skórę, nie powinien negatywnie wpływać na dziecko. Przynajmniej na ten moment brakuje odpowiedniej ilości przeprowadzonych badań na ten temat. Konieczność zastosowania mydła siarkowego w ciąży warto omówić z lekarzem ginekologiem lub dermatologiem.


źródło: ,www.poradnikzdrowie.pl