Macierzyństwo Psychologia

Sygnały alarmowe w zachowaniu twojego dziecka, które możesz zaobserwować podczas zabawy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 marca 2018
Następny

Jeśli twoje dziecko zachowuje się w niepokojący sposób – co robisz? Kiedy nauczyciel informuje cię o dziwnych zachowaniach twojej córki czy syna w szkole – jakie działania podejmiesz? Gdy inny rodzic zwraca ci uwagę na nietypowe stany emocjonalne twojego dziecka  – jak zareagujesz? Jeśli szukasz pomocy, prawdopodobnie już wcześniej zauważyłeś niepokojące sygnały alarmowe. Przyjrzyj się uważniej temu, jak bawi się twój maluch.

Przyszła pora na to, aby pomóc dziecku zmierzyć się z jego niepokojem lub dyskomfortem emocjonalnym, którego doświadcza. Oto lista najczęstszych sygnałów ostrzegawczych,  które możesz zaobserwować podczas zabawy twojego dziecka.

Agresja

Agresywne motywy w zabawie odnoszą się również do treści narracji. Jakiego rodzaju historie opowiada twoje dziecko podczas zabawy? Jakie rodzaje dialogów włącza do niej?  Czy towarzyszy temu konflikt lub silne negatywne emocje? Agresywna zabawa oznacza także sposób, w jaki twoje dziecko wchodzi w interakcję z zabawkami, przedmiotami i innymi osobami zaangażowanymi w daną sytuację. Czy rzuca zabawkami w innych? Walczy z tym, kto nie chce się z nim bawić? Obraża go? Dopiero takie zachowania są naprawdę niepokojące.

Niekonsekwentne „zakończenia” zabawy

Dotyczy to treści, narracji i opowiadania scenariusza zabawy. Większość historii dziecięcych ma jakieś zakończenie. Zazwyczaj niekoniecznie ma ono sens dla dorosłych, ale zapewnia „zamknięcie” i zakończenie etapu zabawy dla dziecka. Kiedy fabuła jest niejednoznaczna lub twoje dziecko uparcie wybiera  zakończenia skazane na niepowodzenie, może to oznaczać jakiś skomplikowany stan emocjonalny.

Jeśli założymy, że poprzez zabawę dzieci mogą manifestować swoje wewnętrzne życie, łatwiej będzie nam zrozumieć, dlaczego niejednoznaczny finał lub skazane na niepowodzenie zakończenie może być niepokojące. Może nam dać do zrozumienia, że ​​dziecko nie wie,  jak  rozwiązywać swoje osobiste problemy lub ma negatywny pogląd na życie. Ostrzegać nas o jakimś wewnętrznym konflikcie, którego nie bylibyśmy świadomi. Porozmawiaj z dzieckiem, stawiaj mu pytania dotyczącej treści narracji (np. „Dlaczego w tej zabawie wszyscy są tacy smutni?”). Po nitce do kłębka.

Zabawy „ograniczone”

Jaka jest różnica między zginaniem linijki a zginaniem słomki? Która z nich pęknie szybciej?  To samo dzieje się z ludźmi: im jesteśmy sztywniejsi lub mniej elastyczni, tym więcej niepokojów targa naszym wewnętrznym życiem. A u dzieci najlepiej widać to podczas zabawy.

Kiedykolwiek poczujesz, że „światy fantasy” twojego dziecka lub jego opowieści stają się zbyt ograniczone, uboższe niż wcześniej, dostajesz sygnał, że może ono się zmagać z niską tolerancją na frustrację lub problemem z adaptacją do nowych sytuacji. To  może  stać się trudnością w prawdziwym życiu.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Macierzyństwo Psychologia

„Kochanie, ale o co tak naprawdę ci chodzi”. Akcja #MiesiącKobiet

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
12 marca 2018
Fot. iStock/fizkes
 

Brrr. Poniedziałek. Dzień tygodnia, który niekoniecznie dobrze się nam kojarzy. Bywa, że już w niedzielę wieczorem wkrada się lekka nerwowość, bo myślimy, co musimy zrobić, z czym zdążyć, jakie rozmowy odbyć. Po spokojnym weekendzie wiemy, że za chwilę wpadniemy w wir planowania dnia, organizacji tak, by wszystko funkcjonowało jak w dobrze naoliwionej maszynie. 

Stres, to coś, co nas potrafi zżerać od środka. Rozmowa z szefem, kłótnia z mężem, upierdliwy klient, zdarzenie, które wywraca nam dzień do góry nogami. Od dawna wiem, że jedną z najważniejszych rzeczy, jakich należy się nauczyć, to radzenie sobie ze stresem. Każdy powinien mieć swój sposób na jego rozładowanie, żeby móc normalnie funkcjonować i nie dać się napięciu, które nam towarzyszy.

Jedni uczą się medytować, ćwiczą jogę, innym potrzebna jest wieczorna kąpiel w ciszy, pełen relaks wśród cudownych zapachów, spacer. Ja biegam. Nic nie rozładowuje stresu, który w sobie noszą, jak bieganie. Wracam z większą cierpliwością, dystansem, poukładaniem sobie w głowie emocji, myśli. Często jest tak, że krzyczymy na dzieci, kłócimy się z partnerem, kompletnie nie zdając sobie sprawy, czym nasza nerwowość jest podszyta. Pamiętam, jak kiedyś zrobiłam mojemu mężowi karczemną awanturę o pierdołę, a on ze stoickim spokojem na koniec spytał: „Kochanie, ale o co tak naprawdę ci chodzi”. Zabił mnie wtedy. Bo faktycznie nie chodziło o brudne naczynia, nieumytą podłogę czy brak obiadu. Nie chodziło nawet o niego, tylko o coś, co zżerało mnie od środka. Dlatego tak ważne jest zapanowanie nad stresem, by nie wyrządzać krzywdy sobie i najbliższym.

Dlatego dzisiaj chciałam was spytać, jaki jest wasz sposób na rozładowanie stresu. Jak w ciągu tygodnia sobie radzicie z napięciem. Czy znalazłyście swoją ścieżkę, czy może właśnie zaczniecie jej szukać? Napiszcie, proszę, w komentarzach.

Akcja #MiesiącKobiet 

Codziennie będziemy zachęcać was do przyglądania się sobie. Swoim emocjom, radościom, ale też pewnie strachom. Chciałybyśmy, abyście wraz z wiosną budziły się do życia, by móc czerpać z niego jeszcze więcej. By wiedzieć: czego chcę, o czym marzę, co chciałabym zmienić. I nie bać się powiedzieć tego głośno.

To jak? Jesteście chętne? Każdego dnia (do końca marca) umieszczać będziemy codziennie jeden wpis – wyzwanie, które sprawi, że skupicie się na sobie, choćby na chwilę. Ale przecież wszystko zaczyna się od małych kroków i krótkich chwil. Bądźcie z nami, wpisujcie swoje komentarze. Jak zawsze mamy dla was fantastyczne nagrody.

Zadanie na dziś: jaki jest wasz sposób na rozładowanie stresu. Jak w ciągu tygodnia sobie radzicie z napięciem.

Nagrody:

5 x zestaw kosmetyków KOBO, w skład zestawu wchodzą:

KOBO PROFESSIONAL PRIMER APRICOT (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL CUSHION FOUNDATION  (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL 01 GOLDEN SAND HIGHLIGHTER PALETTE  (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL 3 MY FAVORITE COLORS 9X EYESHADOW PALETTE (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL BRILLANT LIPSTICK  (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL MATTE TINT  (1 szt.)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

4 x bon o wartości 300 zł na zakupy w vippidesign.com oraz designerski kubek, notes i kostka biurowa

vippi

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

4 x zestaw kosmetyków profesjonalnych Kiwicha Face Care Set 

Kiwicha Face Care Set mit Day Cream 50ml & Line Smoother Serum 30ml KIWICHA


Kiwicha Face Care Set 

Day Cream – przyjemny i łatwy do nałożenia krem rekonstruuje bariery ochronne skóry odwodnionej, suchej i dojrzałej. Redukuje wysuszenie, zmarszczki, utratę elastyczności i konturu. Nadaje skórze świeżości, gładkości oraz poprawia jej wygląd i gęstość. Łatwo się wchłania, zapewnia ochronę przed zanieczyszczeniami środowiska, sprawia, że skóra staje się miękka i delikatna, a dzięki efektowi anti-aging nadaje jej młody wygląd. Idealny jako baza pod makijaż.

Line Smoother Serum – bogate i intensywne serum, przeznaczone dla skóry wymagającej odżywienia, odwodnionej i dojrzałej. Wygładza zmarszczki i poprawia rysy twarzy. Chroni przed działaniem wolnych rodników, stymuluje wzrost komórek, regeneruje DNA, spowalnia proces starzenia się skóry oraz chroni kolagen przed degradacją.

1 x  depilacja laserowa 1 sesja – 4 dowolne partie ciała 

1 x depilacja laserowa 1 sesja – pachy + bikini + łydki

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 x laserowy peeling węglowy twarz + szyja + dekolt

1 x infuzja tlenowa twarz + szyja + dekolt 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

2 x Obrotowa loko-suszarka z jonizacją AS200E

Stylizuj i susz jednym ruchem. Poznaj loko-suszarkę AS200E od Babyliss Paris, która umożliwia jednoczesne suszenie i modelowanie Twoich włosów. Od dziś ułożenie idealnej fryzury zajmie Ci dosłownie kilka minut. Sprawdź jakie to proste!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 x Automatyczna lokówka Curl Secret C1200E od BaByliss Paris

Automatyczna lokówka Curl Secret C1200E od BaByliss Paris to opatentowana technologia, która sprawi, że w kilka minut uzyskasz piękne i delikatne fale.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

3 x Zestaw Prezentowy Baton Warszawski, każdy składający  się z:

– pięciu energetycznych Batonów Warszawskich,

– eleganckiego Kremu Warszawskiego,

– przepysznych prażonych na ksylitolu migdałów z cynamonem lub chilli (100g).

Całość pięknie zapakowana w warkocz z celofanu i wstążkę.Wszystkie produkty są bez glutenu i bez cukru, zdrowe słodycze bez wyrzutów sumienia 🙂

BW-7 BW-4
baton_warszawski_truskawka-2 baton_warszawski_figa z goi-2
Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Odwiedź naszych partnerów na Facebooku i Instagramie

NATURA logo

FB/drogerienaturapl

instagram.com/drogerienatura

FB/VippiDesignPolska

instagram.com/vippidesign

klapp-cosmetics.pl

 FB/KLAPPCosmeticsPolska

 instagram.com/klapppolska

klinikamlodosci.com

 FB/klinika.mlodosci

 instagram.com/klinikamlodosci

 babyliss-totallook.pl/

FB/BabylissPolska

  instagram.com/babylisspolska

 logo

 FB/batonwarszawski

instagram.com/baton_warszawski

Czas trwania akcji: 05.03.2018 – 31.03.2018.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Macierzyństwo Psychologia

Sexy, ale nie wulgarnie? Jak się ubierać, żeby nie czuć zażenowania

Redakcja
Redakcja
12 marca 2018
Fot. iStock/CoffeeAndMilk
Następny

Możesz poczuć się urażona. „Sexy?! A po co? Przecież najważniejsze jest to, co mamy w głowie” – myślisz. Bycie sexy wiąże się z pewnym stereotypem, który najwyższy czas obalić. Sama przyznaj, co sobie teraz wyobrażasz – kusa spódniczka, głęboki dekolt, mocny makijaż, wysokie obcasy i morze perfum (takich, co aż w nosie kręcą). Mówiąc w skrócie – bycie sexy kojarzy nam się z wulgarnością. A tak wcale nie musi być i najwyższy czas udowodnić, że każda z nas może być seksowna i jednocześnie nie wzbudzać zażenowania. Bo przecież nie chcemy wyglądać tandetnie… 

Wrzuć na luz

My-kobiety do wszystkiego podchodzimy tak szalenie poważnie. Nawet do tego, żeby wyglądać sexy. I tak oto coś, co powinno być lekkie, naturalne i frywolne, staje się ciężkie i niestrawne. Przestań się zmuszać i analizować, a dopiero wtedy uda ci się uwolnić swój seksapil.

Stwórz swoją definicję

Przestań kurczowo trzymać się trendów i utartych schematów. Właśnie dlatego, że mam w tyle głowy miniówki, dekolty i kabaretki, nie może odnaleźć swojego stylu i poczuć się sexy. Zastanów się, co to właściwie dla ciebie oznacza, z czym ci się kojarzy. Może chodzi o dopasowane spodnie z wysokim stanem? Delikatne, jedwabne bluzeczki, długie kolczyki, wysokie buty? Znajdź swój styl i stwórz własną definicję. Pamiętaj, musisz czuć się komfortowo!

Ale nie wahaj się próbować!

Wiesz, że żyje się tylko raz? Szkoda tracić czas na rumieńce wstydu i niepewność w działaniu. Baw się modą, próbuj, eksperymentuj. Tylko w ten sposób możesz odkryć własny styl.

Głowa do góry

Pewność siebie to podstawa. Możesz założyć na siebie najseksowniejsze ciuchy na świecie, ale jeśli będziesz wbijać wzrok w podłogę i unikać cudzych spojrzeć, raczej nie odniesiesz takiego efektu, o jakim marzysz.

Postaw na czerwień

Ten kolor naprawdę przykuwa uwagę i rozpala zmysły. Nie musi jednak prezentować się tandetnie. Wszystko zależy od tego, na jaki element garderoby się zdecydujesz. To może być sukienka, żakiet, spodnie, spódnica, buty, torebka, apaszka czy nawet… parasol. Ty decydujesz, w czym czujesz się dobrze.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Inni osiągają sukcesy, a ty wciąż boisz się zmienić swoje życie? To prostsze niż myślisz

7 kroków, by stać się efektywną. To bardzo proste!

Jak osłabiasz więź emocjonalną z dzieckiem. Może nawet nie wiesz, jak blisko jesteś