Go to content

Gąbka do makijażu – jak z niej korzystać, by makijaż był bez skazy? Rodzaje gąbek

Gąbka do makijażu - rodzaje, jak z niej korzystać?
Fot. iStock

Gąbka do makijażu, zwana również  beauty blenderem, jest przydatna podczas nakładania na twarz płynnych kosmetyków (podkład, bronzer, korektor). Gąbka do makijażu może mieć różne kształty, które wpływają na sposób jej użytkowania. Który z nich wybrać, by wykonanie makijażu było jak najmniej kłopotliwe?

Skąd się wzięła gąbka do makijażu?

Oryginalny Beauty Blender wymyśliła Rea Ann Silva, makijażystka gwiazd. Opracowała ona różową „gąbkę” w kształcie jajka, jako wygodny sposób na profesjonalne nakładanie kolorowych kosmetyków na skórę. Oryginalny produkt stworzono z pianki o strukturze otwartych komórek, dzięki której kosmetyki nie są „wciągane” do środka, ale przylegają do powierzchni gąbki. Dzięki temu trafiają na skórę, dokładnie kryjąc jej pory. Sukces oryginału sprawił, że gąbka do makijażu doczekała się tańszych odpowiedników w różnych wersjach.

Gąbka do makijażu zalety i wady

Gąbka do makijażu to produkt, bez którego wiele kobiet nie wyobraża sobie wykonania perfekcyjnego make-upu. Kobiety stosujące gąbeczki chwalą je za ułatwienie aplikacji płynnych kolorowych kosmetyków, bez konieczności brudzenia rąk. Tzw. beauty blender dobrze radzi sobie z różnymi zadaniami do przeprowadzenia na skórze. Przede wszystkim dokładnie rozprowadza kosmetyki na skórze, nie tworząc na niej nieestetycznych smug. Ponadto makijaż wykonany za pomocą gąbeczki jest dokładny, ponieważ pozwala ona dzięki zaokrąglonej końcówce i elastyczności dotrzeć do trudnodostępnych miejsc na twarzy, takich jak okolica oczu czy skrzydełka nosa.

Gąbka do makijażu - rodzaje, jak z niej korzystać?

Fot. iStock

Struktura gąbki sprawia, że wystarczy nabrać nią minimum potrzebnego kosmetyku do makijażu, by osiągnąć dobry efekt. Gąbkę można kupić w różnych sklepach pojedynczo lub w zestawach, i może mieć różny koszt — od kilku do kilkudziesięciu złotych za sztukę. Oryginalny produkt można nabyć za ok. 70 zł. Zasada głosi, że im droższa gąbka, tym łatwiej nią aplikować kosmetyki i jest trwalsza (nie niszczy się tak szybko). Gąbka do makijażu powinna być regularnie wymieniana co 3-4 miesiące.

Mówiąc o niewątpliwych zaletach gąbki do makijażu, trzeba wspomnieć także o wadach takiego rozwiązania. Obawy przede wszystkim budzi higiena. Gąbka do makijażu ma kontakt ze skórą, na którą może przenosić różnego rodzaju drobnoustroje, rozwijające się na resztkach kosmetyków. To może prowadzić do podrażnień i stanów zapalnych skóry. Na szczęście wystarczy po użyciu umyć gąbkę, by przywrócić jej świeżość.  A jak to zrobić? Umycie gąbeczki w żelu pod prysznic czy mydle (najlepiej antybakteryjnym) wystarczy do wypłukania z niej resztek. Po tym należy ją wysuszyć na powietrzu.

Gąbka do makijażu — rodzaje

Gąbka do makijażu w kształcie jajka

Gąbka do makijażu - rodzaje, jak z niej korzystać?

Fot. iStock

To najbardziej podstawowa wersja gąbki, owalna, zakończona łagodnym stożkiem. Przy pomocy szerszej strony można nałożyć np. podkład na całą twarz, a węższa z powodzeniem rozprowadzi kosmetyk w problematycznych obszarach, jak skrzydełka nosa.

Gąbka do makijażu ze ściętym bokiem

Gąbka do makijażu - rodzaje, jak z niej korzystać?

Fot. iStock

Płaski bok pozwala na dokładniejsze rozdarcie np. korektora pod oczami i łatwiejsze nakładanie sypkich produktów. Druga, zaokrąglona strona druga zachowała kształt łezki i standardowo służy do łatwego nakładania płynnych produktów na skórę.

Mini gąbka  

Gąbka do makijażu - rodzaje, jak z niej korzystać?

Fot. iStock

Te malutkie gąbeczki służą do poprawek w miejscach problematycznych, jak na przykład załamania powieki, czy podczas aplikowania korektora pod oczy. Mini gąbki pozwalają dzięki niewielkim rozmiarom usunąć różne makijażowe niedociągnięcia.

Gąbka w kształcie stożka

Fot. iStock

Tego rodzaju gąbeczki są nieco twardsze i dodatkowo mniej porowate, niż w innych rodzajach gąbek. Gąbka do makijażu w kształcie stożka przydaje się do nakładania na skórę treściwych podkładów, które „wciska” się w skórę. Pozwala to na uzyska nie efektu gładkiej cery, bez smug i efektu maski. Takim stożkowym beauty blenderem można również nałożyć róż lub bronzer na kości policzkowe.

Płaska gąbka do makijażu

Fot. iStcok

Przydaje się do łatwej aplikacji do lekkich kremów typu BB lub delikatnych podkładów na bazie wody. Można ją potraktować również jako produkt matujący skórę i zdejmujący z niej nadmiar sebum. Wystarczy w ciągu dnia docisnąć gąbeczkę do twarzy, by nie naruszyć makijażu, ale pozbyć się świecącej nieestetycznej warstwy sebum ze skóry.

Jak stosować gąbkę do makijażu?

Stosowanie gąbki do makijażu nie jest skomplikowane. Namocz ją w chłodnej wodzie, odciśnij jej nadmiar, a następnie gąbeczką nabierz kosmetyk i nałóż go na twarz, dociskając  beauty blender do skóry. Szerszą stroną gąbeczki zaaplikuj kosmetyk na większą powierzchnię skóry (np. podkład), a węższą końcówką możesz nałożyć np. korektor. Gąbka do makijażu może także posłużyć do nakładania sypkich produktów (pudry, róże, rozświetlacze itp.). Nabierz na bok gąbki sypki kosmetyk i delikatnie przyłóż do skóry. Po użyciu umyj i wysusz. Osoby wprawione w stosowaniu gąbki do makijażu używają jej z powodzeniem, zamiast różnych pędzli do twarzy.


źródło:  wizaz.pl ,www.elle.pl