Makijaż Uroda

Gąbka do makijażu – jak z niej korzystać, by makijaż był bez skazy? Rodzaje gąbek

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 października 2020
Gąbka do makijażu - rodzaje, jak z niej korzystać?
Fot. iStock
 

Gąbka do makijażu, zwana również  beauty blenderem, jest przydatna podczas nakładania na twarz płynnych kosmetyków (podkład, bronzer, korektor). Gąbka do makijażu może mieć różne kształty, które wpływają na sposób jej użytkowania. Który z nich wybrać, by wykonanie makijażu było jak najmniej kłopotliwe?

Skąd się wzięła gąbka do makijażu?

Oryginalny Beauty Blender wymyśliła Rea Ann Silva, makijażystka gwiazd. Opracowała ona różową „gąbkę” w kształcie jajka, jako wygodny sposób na profesjonalne nakładanie kolorowych kosmetyków na skórę. Oryginalny produkt stworzono z pianki o strukturze otwartych komórek, dzięki której kosmetyki nie są „wciągane” do środka, ale przylegają do powierzchni gąbki. Dzięki temu trafiają na skórę, dokładnie kryjąc jej pory. Sukces oryginału sprawił, że gąbka do makijażu doczekała się tańszych odpowiedników w różnych wersjach.

Gąbka do makijażu zalety i wady

Gąbka do makijażu to produkt, bez którego wiele kobiet nie wyobraża sobie wykonania perfekcyjnego make-upu. Kobiety stosujące gąbeczki chwalą je za ułatwienie aplikacji płynnych kolorowych kosmetyków, bez konieczności brudzenia rąk. Tzw. beauty blender dobrze radzi sobie z różnymi zadaniami do przeprowadzenia na skórze. Przede wszystkim dokładnie rozprowadza kosmetyki na skórze, nie tworząc na niej nieestetycznych smug. Ponadto makijaż wykonany za pomocą gąbeczki jest dokładny, ponieważ pozwala ona dzięki zaokrąglonej końcówce i elastyczności dotrzeć do trudnodostępnych miejsc na twarzy, takich jak okolica oczu czy skrzydełka nosa.

Gąbka do makijażu - rodzaje, jak z niej korzystać?

Fot. iStock

Struktura gąbki sprawia, że wystarczy nabrać nią minimum potrzebnego kosmetyku do makijażu, by osiągnąć dobry efekt. Gąbkę można kupić w różnych sklepach pojedynczo lub w zestawach, i może mieć różny koszt — od kilku do kilkudziesięciu złotych za sztukę. Oryginalny produkt można nabyć za ok. 70 zł. Zasada głosi, że im droższa gąbka, tym łatwiej nią aplikować kosmetyki i jest trwalsza (nie niszczy się tak szybko). Gąbka do makijażu powinna być regularnie wymieniana co 3-4 miesiące.

Mówiąc o niewątpliwych zaletach gąbki do makijażu, trzeba wspomnieć także o wadach takiego rozwiązania. Obawy przede wszystkim budzi higiena. Gąbka do makijażu ma kontakt ze skórą, na którą może przenosić różnego rodzaju drobnoustroje, rozwijające się na resztkach kosmetyków. To może prowadzić do podrażnień i stanów zapalnych skóry. Na szczęście wystarczy po użyciu umyć gąbkę, by przywrócić jej świeżość.  A jak to zrobić? Umycie gąbeczki w żelu pod prysznic czy mydle (najlepiej antybakteryjnym) wystarczy do wypłukania z niej resztek. Po tym należy ją wysuszyć na powietrzu.

Gąbka do makijażu — rodzaje

Gąbka do makijażu w kształcie jajka

Gąbka do makijażu - rodzaje, jak z niej korzystać?

Fot. iStock

To najbardziej podstawowa wersja gąbki, owalna, zakończona łagodnym stożkiem. Przy pomocy szerszej strony można nałożyć np. podkład na całą twarz, a węższa z powodzeniem rozprowadzi kosmetyk w problematycznych obszarach, jak skrzydełka nosa.

Gąbka do makijażu ze ściętym bokiem

Gąbka do makijażu - rodzaje, jak z niej korzystać?

Fot. iStock

Płaski bok pozwala na dokładniejsze rozdarcie np. korektora pod oczami i łatwiejsze nakładanie sypkich produktów. Druga, zaokrąglona strona druga zachowała kształt łezki i standardowo służy do łatwego nakładania płynnych produktów na skórę.

Mini gąbka  

Gąbka do makijażu - rodzaje, jak z niej korzystać?

Fot. iStock

Te malutkie gąbeczki służą do poprawek w miejscach problematycznych, jak na przykład załamania powieki, czy podczas aplikowania korektora pod oczy. Mini gąbki pozwalają dzięki niewielkim rozmiarom usunąć różne makijażowe niedociągnięcia.

Gąbka w kształcie stożka

Fot. iStock

Tego rodzaju gąbeczki są nieco twardsze i dodatkowo mniej porowate, niż w innych rodzajach gąbek. Gąbka do makijażu w kształcie stożka przydaje się do nakładania na skórę treściwych podkładów, które „wciska” się w skórę. Pozwala to na uzyska nie efektu gładkiej cery, bez smug i efektu maski. Takim stożkowym beauty blenderem można również nałożyć róż lub bronzer na kości policzkowe.

Płaska gąbka do makijażu

Fot. iStcok

Przydaje się do łatwej aplikacji do lekkich kremów typu BB lub delikatnych podkładów na bazie wody. Można ją potraktować również jako produkt matujący skórę i zdejmujący z niej nadmiar sebum. Wystarczy w ciągu dnia docisnąć gąbeczkę do twarzy, by nie naruszyć makijażu, ale pozbyć się świecącej nieestetycznej warstwy sebum ze skóry.

Jak stosować gąbkę do makijażu?

Stosowanie gąbki do makijażu nie jest skomplikowane. Namocz ją w chłodnej wodzie, odciśnij jej nadmiar, a następnie gąbeczką nabierz kosmetyk i nałóż go na twarz, dociskając  beauty blender do skóry. Szerszą stroną gąbeczki zaaplikuj kosmetyk na większą powierzchnię skóry (np. podkład), a węższą końcówką możesz nałożyć np. korektor. Gąbka do makijażu może także posłużyć do nakładania sypkich produktów (pudry, róże, rozświetlacze itp.). Nabierz na bok gąbki sypki kosmetyk i delikatnie przyłóż do skóry. Po użyciu umyj i wysusz. Osoby wprawione w stosowaniu gąbki do makijażu używają jej z powodzeniem, zamiast różnych pędzli do twarzy.


źródło:  wizaz.pl ,www.elle.pl 

Makijaż Uroda

Ekspres do kawy w zabudowie czy wolnostojący? Jaki wybrać?

Redakcja
Redakcja
20 października 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Kubek parującej, aromatycznej kawy to dla wielu z nas nieodłączny element każdego poranka, a dla niektórych także popołudniowego relaksu z przyjaciółmi czy rodziną. Przygotowanie kawy w taki sposób, by sprostała wymagającym podniebieniom to nie lada sztuka, która wymaga nie tylko umiejętności, ale również odpowiedniego sprzętu. Z tego względu coraz więcej z nas decyduje się na wyposażenie kuchni w ekspres do kawy. Czym się kierować przy jego wyborze? Na co zwrócić uwagę i czy lepiej sprawdzi się ekspres w zabudowie czy ekspres wolnostojący?

Rodzaje ekspresów do kawy

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów ekspresów do kawy, począwszy od tradycyjnych kawiarek, aż po w pełni zautomatyzowane modele. Najprostszy podział dzieli ekspresy na:

  • Ekspresy przelewowe – ich działanie jest podobne do tradycyjnego zaparzania kawy w filiżance, przy czym w tym przypadku gorąca woda przelewa się przez zmielone ziarna kawy umieszczone w papierowym filtrze. Główną zaletą tego typu ekspresów jest możliwość przygotowywania jednorazowo dużej ilości napoju o dużej zawartości kofeiny. W przypadku osób, które piją jedynie jeden kubek kawy dziennie, urządzenie może okazać się mało ekonomiczne.
  • Ekspresy niskociśnieniowe –  często nazywane kawiarkami, pozwalają na uzyskanie mocnego, intensywnego naparu w niewielkiej ilości. Minusem jest stosunkowo długi czas przygotowywania napoju, a także brak charakterystycznej, kawowej pianki.
  • Ekspresy ciśnieniowe – w ich przypadku gorąca woda tłoczona jest pod ciśnieniem przez zmielone ziarna kawy, czego efektem jest intensywny napar, stanowiący bazę do przygotowywania różnych rodzajów kaw. Plusem takiego rozwiązania jest brak szkodliwych substancji w naparze, a także szerokie możliwości w zakresie smaku i aromatu napoju. Ekspresy ciśnieniowe dzielą się na:
    • Ekspresy kapsułkowe – porcje kawy przeznaczone do przygotowania 1 filiżanki naparu umieszczone są w specjalnych kapsułkach, które po użyciu należy zutylizować. To wygodne rozwiązanie dla osób rzadko pijących kawę lub lubiących delektować się każdego dnia różnym smakiem napoju.
    • Ekspresy ręczne wysokociśnieniowe (kolbowe) – polecany przede wszystkim dla wyrafinowanych smakoszy kawy. Wymaga osobnego zmielenia ziaren, które następnie umieszcza się w ekspresie i parzy. Ilość naparu warunkuje rozmiar kolby (z reguły wystarcza maksymalnie na dwie porcje napoju), bez problemu jednak uzyskamy przy jego pomocy intensywny smak i charakterystyczną cremę. Wiele z nich posiada także dysze do spieniania mleka, które następnie można dodać do ulubionej kawy.
    • Ekspresy automatyczne – charakteryzują się one maksymalnie uproszczoną obsługą (często to tylko uzupełnienie zbiornika na wodę i ziarna kawy i wciśnięcie odpowiedniego przycisku), pomimo której pozwalają na przygotowanie doskonałego napoju. Automatyczny ekspres do kawy zazwyczaj posiada wbudowany młynek i pojemnik na mleko, dzięki czemu można przygotować nie tylko czarną kawę, ale również białą. Cena tych modeli zależy w dużej mierze od stopnia automatyzacji.

Ekspres automatyczny wkomponowany w zabudowę

Ekspres do kawy automatyczny może być dostosowany do wbudowania w meble kuchenne, dzięki czemu staje się ich integralną częścią, podobnie jak kuchenka mikrofalowa czy piekarnik. To doskonałe rozwiązanie, jeżeli mamy ograniczoną przestrzeń na blaty, a także, gdy zależy nam na jednolitym, spójnym designie całego kuchennego wnętrza. Ekspresy do kawy pod zabudowę w większości przypadków posiadają wbudowany młynek oraz dyszę do spieniania mleka i oferują ciśnienie wystarczające do zaparzenia doskonałej filiżanki kawy. Co je wyróżnia? To, że wszystkie pojemniki i ruchome elementy (jak np. pojemnik na zużytą kawę) schowane są wewnątrz konstrukcji, a komplet przycisków dostępny jest od frontu. Warto zwrócić uwagę na pojemność poszczególnych zbiorników, która im większa, tym mniejsza konieczność ingerencji z naszej strony. Ważny jest również sposób ich wyjmowania, np. na szynach czy po otwarciu odpowiedniego schowka.

Wpływ ekspresu na wygląd całej kuchni

Ekspres do kawy w zabudowie pozwala uzyskać luksusowy, doskonale uporządkowany wygląd kuchni, co jest ważne zwłaszcza gdy przestrzeń ta połączona jest z salonem i pozostaje przez cały czas w zasięgu wzroku domowników oraz gości. Ekspres do kawy do zabudowy zazwyczaj stanowi integralny element konkretnej kolekcji sprzętów AGD znanych producentów, jak np. marki Bosch. Dzięki jednolitej linii wzorniczej takie urządzenia doskonałe współgrają ze sobą, nadając kuchni eleganckiego, niepowtarzalnego charakteru.

Z kolei wolnostojący ekspres do kawy, choć wymaga określonej przestrzeni na blacie, w zamian daje nam ogromną swobodę aranżacyjną. Na rynku bez problemu znajdziemy modele utrzymane zarówno w nowoczesnej stylistyce, jak i retro, o różnych kolorach i z różnym  rodzajem elementów ozdobnych. Odpowiednio dobrany ekspres wolnostojący może więc z powodzeniem pełnić nie tylko rolę funkcjonalnego urządzenia, ale również być ozdobą kuchennego wnętrza.

Gdzie umiejscowić ekspres do zabudowy i wolnostojący

Jeżeli chodzi o ekspres do kawy pod zabudowę, jego umiejscowienie uzależnione jest od rozplanowania mebli i innych sprzętów kuchennych. Z tego względu zawsze powinno być ono wybrane już na etapie zamawiania mebli i wyposażenia kuchni, które należy dostosować do konkretnego wymiaru pomieszczenia. Jest to istotne również w momencie wymiany ekspresu na nowy, kiedy to konstrukcja mebli ogranicza nam wybór. Jeżeli zależy nam na spójnym wyglądzie całości wnętrza, warto ekspres zamontować w jednym ciągu z piekarnikiem lub kuchenką mikrofalową z tej samej serii.

Wolnostojący ekspres do kawy ciśnieniowy czy też przelewowy możemy natomiast w dowolny sposób wkomponować w wygląd kuchni, oczywiście pod warunkiem iż znajdziemy wystarczającą przestrzeń na blacie roboczym. W sklepach dostępne są ekspresy nie tylko o standardowych wymiarach, ale również w wersji slim, które zmieszczą się nawet na niewielkiej powierzchni blatu. Mając jednak możliwość wyboru, warto taki ekspres do kawy postawić w miejscu, w którym bez problemu będziemy mogli wykonywać przy nim niezbędne czynności, jak chociażby uzupełnianie pojemników na wodę czy ziarna kawy.

Czym kierować się wybierając automatyczny ekspres do kawy?

Wybierając automatyczny ekspres do kawy z pewnością należy zwrócić uwagę na zapewniane ciśnienie robocze (jeden z głównych parametrów wpływających na smak i aromat naparu) oraz rodzaj młynka, który może być ceramiczny lub metalowy. Dobrze, jeżeli posiada on możliwość regulacji stopnia mielenia ziaren, a także odpowiednio duży pojemnik na ziarna kawy, dzięki czemu nie będziemy musieli codziennie ich uzupełniać. Mówiąc o pojemnościach, warto zwrócić również uwagę na zbiornik na wodę, który im większy tym lepiej. Chcąc mieć kompleksowy i w pełni funkcjonalny automatyczny ekspres do kawy, wybierzmy model z wbudowanym pojemnikiem lub dyszą do spieniania mleka, dzięki którym za pomocą jednego przycisku przygotujemy doskonałe mleczne kawy, takie jak cappuccino czy latte macchiato. Automatyczny ekspres do kawy to rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę, koniecznie więc sprawdźmy czy będziemy w stanie przy jego pomocy przygotować wszystkie nasze ulubione rodzaje kaw, a także czy wybrany przez nas ekspres do kawy posiada regulowaną wysokość dyszy, filtr wody i np. funkcję samodzielnego odkamieniania.

Artykuł sponsorowany


Makijaż Uroda

Pędzle do makijażu – który jest do czego i jak należy ich używać?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 października 2020
Pędzle do makijażu - które do czego służą
Fot. iStock

Pędzle do makijażu są praktycznym i przydatnym dodatkiem, dzięki któremu make-up będzie wykonany perfekcyjnie. Nawet jeśli dotychczas nie królowały one w kosmetyczce, warto to zmienić. Należy najpierw wiedzieć, po które i kiedy sięgnąć, by uzyskać najlepszy efekt. Nie wystarczy jeden pędzel, by tak się stało.

Pędzle do makijażu — które są do czego?

W zależności od przeznaczenia, pędzle do makijażu różnią się od siebie długością i grubością włosia oraz konkretnym zastosowaniem. Można zakupić wybrane pędzle lub też cały zestaw, szczególnie gdy na codzienny makijaż składa się nieco więcej, niż wytuszowanie rzęs.

Pędzel do pudru sypkiego 

Pędzle do makijażu - które do czego służą

Fot. iStock/Pędzle do pudru sypkiego

„Mięsisty”, o grubym trzonku pędzel do pudru pozwala na wykończenie gotowego makijażu. Charakteryzuje się długim włosiem oraz miękkością. Aby z niego skorzystać, należy „wmasować” kosmetyk w pędzel, strzepnąć jego nadmiar i omieść nim całą twarz lub jej część. Pędzel do pudru pozwala na aplikację kosmetyku wyjątkowo delikatnie, bez zostawiania na twarzy nieestetycznych śladów po kosmetyku. Ten rodzaj pędzelka sprawdzi się także do aplikacji różnego typu pudrów mineralnych.

Pędzle do pudru brązującego i różu

Fot. iStock/Pędzle do pudru brązującego i różu

Są nieco inne, niż przeznaczone do pudru wykańczającego makijaż. Są od nich mniejsze i posiadają ścięte główki, co pozwala na nałożenie różu czy pudru brązującego, oraz dokonanie przy jego pomocy roztarcia koloru czy drobnej korekty. Trudno sobie bez nich wyobrazić subtelny dziewczęcy rumieniec na twarzy.

Pędzle do podkładu płynnego

Pędzle do makijażu

Fot. iStock/Pędzle do podkładu płynnego

Pędzle do podkładu płynnego mogą zastąpić nakładanie podkładu palcami lub za pomocą gąbeczki. Mają one sprężyste włosie i nieco spłaszczony kształt, dzięki  któremu można rozprowadzić podkład równomiernie, nawet w trudno dostępnych miejscach, jak np. przy skrzydełkach nosa.

Pędzle do korektora

Pędzle do makijażu

Fot. iStock/Pędzle do korektora

Pędzle do korektora są zazwyczaj płaskie, nieco sztywne i pozwalają precyzyjnie nałożyć odpowiednią ilość korektora. Miewają różną szerokość — jeżeli zmiana nie jest wielka, wystarczy wąski pędzelek, jeśli jest więcej niedoskonałości do ukrycia, pędzel musi być szerszy. Z powodzeniem można przy ich pomocy dokładnie zatuszować drobne niedoskonałości skóry, takie jak krostki, przebarwienia, czy nawet cienie pod oczami.

Pędzel do makijażu powiek

Pędzle do makijażu - które do czego służą

Fot. iStock/Pędzle do makijażu powiek

To pędzelki, które zazwyczaj zakończone są miękką gąbką lub posiadają króciutkie włosie, mniej zbite, niż w przypadku pędzli do korektora. Lepiej sprawdzają się do nakładania cieni na powieki pędzle z włosiem, niż gąbką. Pozwalają na nakładanie cieni warstwami, a same cienie trzymają się na powiekach dłużej, niż w przypadku nakładania gąbeczką. Natomiast pędzel do blendowania cieni jest kulisty i pozwala zatrzeć granice nachodzących na siebie cieni, co pozwala uzyskać efekt profesjonalnego makijażu. Osobno stosuje się pędzel do eyelinera, który ma dłuższe włosie, nieco bardziej sztywne i pozwalające na narysowanie precyzyjnej linii tuż przy nasadzie rzęs.

Pędzle do makijażu brwi

pędzle do makijażu

Fot. iStock/pędzle do makijażu brwi

Pędzle do makijażu - które do czego służą

Fot. iStock/Pędzle do makijażu brwi

Są to pędzle o krótkim włosiu ciętym ukośnie, które pozwalają na zaznaczenie konturów brwi i wypełnienie ubytków. Wykonuje się nimi szybkie i zdecydowane ruchy, rysując za każdym pociągnięciem cienkie linie w obrębie powierzchni brwi. Najlepiej, by pędzel do makijażu brwi był dwustronny. Z jednej strony powinien być zakończony grzebykiem lub szczoteczką, która pozwala rozczesać brwi i nadać im kształt. Z drugiej strony powinna być płaska i bardzo cienka końcówka, która pozwoli na domalowanie pojedynczych włosków na łuku, a sam makijaż będzie dokładniejszy.

Pędzle do makijażu ust 

Pędzle do makijażu - które do czego służą

Fot. iStock/Pędzle do makijażu ust

Pędzle do makijażu ust powinny być niewielkie, o cienkim i sztywnym włosiu. Mają służyć one do odpowiedniego dozowania kolorowego kosmetyku (pomadka, błyszczyk, kredka do ust), oraz zaznaczenia konturu ust.

Pędzel wachlarzowy 

Pędzle do makijażu - które do czego służą

Fot. iStock/Pędzel wachlarzowy

Pędzel wachlarzowy, miotełka do omiatania, czy też Fan Brush, ma dwa zastosowania. Można nim wygodnie nakładać rozświetlacze, mineralne pudry wykańczające, róże, lub bronzery. Służy również do pozbywania się nadmiaru kosmetyków ze skóry. Wystarczy delikatnie przesunąć go (omieść) po miejscu, na które np. obsypał się róż czy cień do powiek i po kłopocie. Żeby zadziałał jak należy, czyli usunął nadmiar sypkiego kosmetyku, twarz musi być zmatowiona.


źródło:  www.glamour.pl  www.olive.pl 

Zobacz także

Długie i mocne paznokcie? Wystarczy jeden domowy i sprawdzony sposób!

W godzinę do euforii… czyli co ci daje godzina jazdy na rowerze

Błędy, których włosy Ci nie darują – nie popełniaj ich!