Go to content

Kolorowe żaluzje – w jakich wnętrzach się sprawdzą?

fot. materiał partnera

Żaluzje, zarówno te drewniane, jak i aluminiowe, oferowane są w różnych wersjach kolorystycznych. Szeroki wybór odcieni ułatwia zakup przesłon idealnie dopasowanych do indywidualnej wizji inwestora, wystroju pomieszczenia i koloru stolarki okiennej. Z tego artykułu dowiesz się, w jakich wnętrzach sprawdzą się żaluzje w poszczególnych kolorach.

Ogólne zasady doboru kolorystyki żaluzji

Dobór kolorystyki żaluzji zależy od indywidualnych preferencji i pomysłu na wnętrze. Jednak istnieją pewne ogólne zasady, które można uwzględnić, wybierając kolor przesłony. Jedna z nich mówi o tym, by dobierać żaluzje do kolorystyki stolarki okiennej i ścian – na zasadzie podobieństwa lub kontrastu.

Jeśli zależy Ci na tym, by przesłony tworzyły z oknami i ścianami jednolitą płaszczyznę, niech będą w zbliżonym odcieniu. Przykład? Gdy Twoje okna są drewniane, wybierz żaluzje z drewna o podobnym wybarwieniu. Ale uważaj, bo zbyt duża ilość drewna grozi przytłoczeniem, zwłaszcza przy małym metrażu.

Możesz też pójść w przeciwnym kierunku i wybrać żaluzje w kolorze, który kontrastuje ze stolarką okienną i ścianami. W ten sposób zaakcentujesz walory estetyczne przesłon. Dopasuj na przykład szare, czarne lub brązowe żaluzje do okien plastikowych białych i jasnych ścian. Przesłony będą kontrastować i od progu przykuwać uwagę. Kolorystyka przesłon okiennych powinna również odpowiadać stylowi, w jakim utrzymane jest wnętrze.

Białe i szare żaluzje na okna – najbardziej uniwersalne modele

Za najbardziej wszechstronne uważane są żaluzje na okna w kolorze białym i szarym. Sprawdzają się one w zdecydowanej większości współcześnie tworzonych aranżacji. Jeżeli szukasz nowoczesnych żaluzji do okien plastikowych białych, to przesłony w bieli lub szarościach na 100% będą pasowały. Możesz zdecydować się na żaluzje aluminiowe albo drewniane –
obydwa rodzaje są dostępne w białym i szarym kolorze, np. w sklepie Clicky.

Chcesz zbudować cieplejszy klimat we wnętrzu? Zamontuj w salonie żaluzje drewniane z drewna lipowego lub bambusowego. Białe i szare przesłony z aluminium stylowo uzupełnią nieco chłodniejszą przestrzeń loftową lub minimalistyczną.

Białe żaluzje drewniane – najbardziej wszechstronny wybór, fot. materiał partnera

Brązowe żaluzje drewniane – must have w salonie rustykalnym

Twoje wnętrza mają sielski, rustykalny charakter, a wystrój bazuje na dużej ilości drewna? Postaw na drewniane przesłony okienne w ciepłym, głębokim odcieniu brązu. Brązowe żaluzje drewniane prezentują się elegancko i szlachetnie, a jednocześnie wprowadzają do pomieszczenia przytulną, ciepłą, domową atmosferę.

Beżowe żaluzje na okna – przesłony w stylu scandi i japandi

Beżowe żaluzje na okna znakomicie odnajdują się w przytulnych i jasnych mieszkaniach w stylu skandynawskim lub japandi. Jeśli chcesz ocieplić wystrój, postaw na przesłonę z drewna. Wolisz bardziej minimalistyczne aranżacje? Rozważ zakup żaluzji aluminiowych.

Czarne żaluzje – supermodny wybór do loftowego i eklektycznego salonu

Jeśli urządzasz salon w klimacie loftu lub eklektycznym, strzałem w dziesiątkę będą żaluzje w czerni, np. aluminiowe. Wykorzystując je, stworzysz oryginalny, przyciągający uwagę wystrój.

Czarne żaluzje aluminiowe Clicky – idealne do salonu w stylu loftowym lub eklektycznym, fot. fot. materiał partnera

Czy wybrany kolor żaluzji na 100% będzie pasować?

Boisz się, że zamówione żaluzje będą miały inny odcień niż prezentowany na zdjęciach? Nie ryzykuj. Przed zakupem żaluzji zapoznaj się ze wzornikiem kolorów od danego producenta. W niektórych sklepach możesz kupić taki wzornik za symboliczną złotówkę. Koszty wysyłki na Twój adres pokryje sprzedający. I nie sugeruj się tym, że u kilku producentów przesłon okiennych
dany odcień nazywa się identycznie. W rzeczywistości mogą to być dwa zupełnie inne kolory.

Wzornik kolorów pozwala znaleźć żaluzje w idealnym odcieniu, fot. fot. materiał partnera