Go to content

Kolczyk w pępku – co trzeba wiedzieć o zabiegu i pielęgnacji przekłutej skóry?

Kolczyk w pępku - jak wygląda zabieg i cena, pielęgnacja
Fot. iStock

Kolczyk w pępku to jedna z możliwości przekłuwania ciała. Jest wielu miłośników tego rodzaju ozdoby, a wbrew zmieniającym się trendom, piercing w tym miejscu nadal cieszy się zainteresowaniem. Na co zwrócić uwagę decydując się na kolczyk w pępku, czy przekłucie boli i jak pielęgnować to miejsce?

Przekłuwanie ciała (piercing) to znana od czasów starożytnych forma zdobienia ciała. W zależności od danego państwa czy kultury, kolczyki noszono powszechnie lub przysługiwały tylko najbogatszym. Obecnie do wielu lat tego typu ozdoby umieszczane są w różnych częściach ciała, nawet tak nietypowych, jak miejsca intymne. Aby zabieg był bezpieczny, należy wybrać sprawdzony gabinet oferujący piercing, w którym przestrzega się zasad higieny. Piercer, czyli osoba przekłuwająca, powinna poinformować o tym, jak wygląda założenie kolczyka oraz jak należy pielęgnować ranę, by dobrze się goiła.

Kolczyk w pępku – jak wygląda przekłucie i czy boli?

Rozważając zamieszczenie takiej ozdoby jak kolczyk w pępku, należy wiedzieć, jak wygląda przekłucie. Wszelkie obawy należy wyjaśnić z osobą, która tego dokona. Kolczyk standardowo zamieszczany jest na dwa sposoby. Można przekłuć skórę powyżej pępka, mniej więcej centymetr, lub poniżej. Znacznie rzadziej wybierane są kolczyki umieszczone po boku pępka. Aby umieścić kolczyk w pępku należy najpierw dokładnie określić i zaznaczyć miejsce, które będzie poddane przekłuciu. Dezynfekowana jest następnie skóra w tej okolicy, a piercer łapie jej fragment przy pomocy specjalnej sterylnej pęsety, przez którą wprowadza igłę. Następnie to miejsce od razu wkłada kolczyk, po czym usuwa pensetę i dezynfekuje powstałą ranę. Całość trwa jedynie chwilę i nie wymaga specjalnych przygotowań, poza dezynfekcją skóry i przyrządów.

Kolczyk w pępku - jak wygląda zabieg i cena, pielęgnacja

Fot. iStock

Aby zamieścić taką ozdobę w pępku, trzeba mieć ukończony przynajmniej 16 rok życia lub mieć pisemną zgodę opiekunów. Jeśli ktoś zastanawia się, czy kolczyk w pępku – a raczej moment przekłucia – boli, to odpowiedź nie jest taka oczywista. To wszystko zależy od progu bólu każdego z osobna. Natomiast  cały zabieg trwa tylko chwilę i ból przez większość osób jest określany jako umiarkowany i do wytrzymania. Jeżeli ktoś boi się, że będzie bolało, może zapytać o miejscowe znieczulenie w gabinecie, w którym będzie przekłuwany pępek.

Kolczyk w pępku – jaki wybrać?

Często pojawia się pytanie, jaki kolczyk wybrać do pępka. Zazwyczaj w salonach piercingu proponuje się kolczyki z tytanu lub stali chirurgicznej. Stal chirurgiczna jest mniej kosztowna niż tytan i nie uwalnia niklu, który często jest powodem reakcji alergicznej. Kiedy rana się wygoi, można zmienić kolczyk na inny. Wtedy można wybrać kolczyki z materiałów takich jak akryl, wspomniany tytan i stal chirurgiczna, oraz PTFE (teflon).

Biżuteria stosowana do pępka przyjmuje kształt banana. Na obu krańcach kolczyka zazwyczaj widać dwie kulki o różnej wielkości. Większą zazwyczaj umieszcza się na dole (jeśli kolczyk mocuje się nad pępkiem), tak by znalazła się w pępku. Jeśli przekłucie było pod pępkiem, kolczyk zamieszcza się odwrotnie.

Kolczyk w pępku - jak wygląda zabieg i cena, pielęgnacja

Fot. iStock

Kolczyk w pępku – jak pielęgnować ranę po zabiegu?

Zachowanie odpowiedniej higieny i pielęgnacji jest niezwykle istotne dla właściwego gojenia się powstałej rany. W studio, w którym wykonywane jest w kłucie, należy poprosić o informację jak dbać o kolczyk w pępku. Przez pierwszych kilka dni może być ona lekko obrzęknięta i zaczerwieniona, niekiedy może delikatnie krwawić, co jest naturalne. Ranę w skórze należy przemywać kilka razy w ciągu dnia roztworem soli fizjologicznej lub płynem antyseptycznym. Można przemywać mydłem szarym lub innym hipoalergicznym. Skórę osusza się ręcznikami papierowymi, które są higieniczne i nie pozostawiają włókien.

Są także inne wskazania, które pomagają bez szwanku wygoić ranę. Mając świeżo założony kolczyk w pępku należy unikać spania na brzuchu oraz zbyt obcisłych ubrań. Do chwili wygojenia nie można pływać na basenie oraz korzystać z miejsc takich jak solarium, gdzie może dojść do bakteryjnego zakażenia rany.

Na całkowite wygojenie należy poczekać ok pół roku. Trwa to dłużej niż w przypadku przebicia uszu, ponieważ skóra nad pępkiem jest grubsza, w dodatku ciągle narażona na ruch i podrażnienie przez ubrania. W przypadku, gdy coś niedobrego zacznie dziać się z raną – np. zaczerwienieni się, zacznie ropieć, wyjdzie silny obrzęk, udaj się po poradę do lekarza.

Kolczyk w pępku – ile kosztuje?

Ceny za kolczyk w pępku mogą różnić się od siebie. Zależą one od lokalizacji i indywidualnego cennika studia oferującego piercing. Zazwyczaj taki drobny zabieg waha się cenowo od 80 do 100 zł, a niekiedy więcej. Warto upewnić się przed zabiegiem, czy w cenę wliczona się kolczyk zakładany do pępka.

Kolczyk w pępku - jak wygląda zabieg i cena, pielęgnacja

Fot. iStock

Kolczyk w pępku – przeciwwskazania

W zasadzie na kolczyk w pępku może sobie pozwolić prawie każdy, kto ma chęć na taka ozdobę oraz cieszy się dobrym stanem zdrowia. Z kolczyka w pępku powinny zrezygnować osoby cierpiące na zaburzenia krzepliwości krwi, stany zapalne skóry w miejscu planowanego przebicia. Zastanowić się dobrze nad taką decyzją powinny również osoby z chorobami utrudniającymi gojenie się ran (np. cukrzyca, hemofilia), alergią na metale lub tendencjami do powstawania bliznowców.


źródło:  bodymod.pl ,arttattoo.pl