Pielęgnacja Uroda

Domowe maseczki na twarz – 7 przepisów na naturalną pielęgnację skóry

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
10 lutego 2022
kobiety nakładają domowe maseczki na twarz
Fot. iStock
 

Domowe maseczki na twarz to prosty sposób pielęgnacji urody, o którym warto pamiętać. Co prawda gotowych maseczek w drogeriach nie brakuje, jednak tworząc własne mikstury mamy pewność, co znajduje się w takiej maseczce. W dodatku zazwyczaj składniki potrzebne do ich przygotowania mamy pod ręką, więc warto wypróbować przepisy na odżywcze, nawilżające lub oczyszczające skórę domowe maseczki na twarz.

Domowe maseczki na twarz: dla skóry problematycznej

Domowe maseczki na twarz to alternatywa dla gotowych maseczek ze sklepu. Ich przewagą jest to, że zazwyczaj produkty mamy pod ręką i wystarczy kilka chwil, by stworzyć od podstaw taką maseczkę. Przed wykorzystaniem maseczki dobrze jest zrobić peeling, który przygotuje skórę na działanie maski.

1. Domowa maseczka z aspiryny na przebarwienia i zaskórniki

 • 3-4 tabletki aspiryny
 • 1 łyżeczka wody
 • 1 łyżka jogurtu naturalnego bez cukru

Przygotowanie:

Tabletki zalej łyżeczką letniej wodą, odczekaj chwilę i rozgnieć na papkę. Dodaj jogurt i wymieszaj. Maseczkę nałóż na skórę i zostaw na 10-15 minut. Zmyj twarz letnią wodą.

Planując wykonanie maseczki na twarz z aspiryną pamiętaj o tym, że nie każdy może po nią sięgnąć. Przeciwwskazaniem jest ciąża, ciężka postać trądziku oraz otwarte ranki na skórze.

Fot. iStock

Zobacz również: Wągry – skąd się biorą i co można zrobić, by pozbyć się problemu? Domowe sposoby na zaskórniki

2. Maseczka z węglem aktywnym na niedoskonałości skóry

Domowe maseczki na twarz z węglem aktywnym to sposób na ukojenie cery tłustej, z niedoskonałościami. Węgiel aktywny wpływa na  neutralizację toksyny i poprawia wygląd skóry.

Aby przygotować maseczkę, potrzebujesz:

 • 1 łyżeczkę proszku węgla aktywnego
 • 3 łyżeczki miodu lub jogurtu

Przygotowanie maseczki:

Wymieszaj łyżeczkę proszku z węgla aktywnego z trzema łyżeczkami miodu lub jogurtu. Po 10-15 minut zmyj maseczkę.

P.S. Przed jej zastosowaniem sprawdź, czy nie masz uczulenia na któryś ze składników maseczki.

3. Maseczka z drożdży do skóry z niedoskonałościami

Warto robić domowe maseczki na twarz, które zawierają drożdże bogate w duże ilości witamin z grupy B, a także fosforu, magnezu, cynku, żelaza, selenu, potasu, chromu. Drożdże poprawiają regulują pracę gruczołów łojowych, łagodzą stany zapalne (w tym trądzik), wzmacniają skórę.

Składniki na maseczkę:

 • 1/4 kostki drożdży piekarskich
 • 1 łyżka mleka

Przygotowanie maseczki:

Wymieszaj składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę. Zmyj po 20 minutach ciepłą, ale nie gorącą wodą.

P.S. Jeśli masz skórę suchą, dodaj do maseczki kilka kropel oliwy z oliwek.

Fot. iStock

Domowe maseczki na twarz dla skóry suchej

Domowe maseczki na twarz z miodem to łagodny dla skóry sposób na naturalne odżywienie, nawilżenie i łagodzenie podrażnień.

1. Nawilżająca domowa maseczka z miodu

Miód jest źródłem witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, kwasu foliowego, pantotenowego i biotyny, dostarcza spore ilości: potasu, chloru, fosforu, magnezu, wapnia, czy żelaza. Działa odżywczo, ochronnie i leczniczo na skórę.

Składniki na maseczkę:

 • 2 łyżki miodu
 • 2 łyżki ciepłego mleka

Przygotowanie maseczki:

Wymieszaj ze sobą składniki i nałóż na oczyszczoną skórę twarzy. Pozostaw na ok. 30 minut i spłucz ciepłą wodą.

2. Maseczka na przesuszenie z awokado

Domowe maseczki na twarz z awokado to źródło witaminy E, witamin: A, C, witamin z grupy B, wapnia, fosforu i potasu. Awokado zawiera również zbawienne dla skóry nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Składniki na maseczkę:

 • połowa dojrzałego awokado
 • żółtko
 • kilka kropel soku z cytryny

Rozdrobnij widelcem awokado i wymieszaj je z  żółtkiem i kilkoma kroplami soku z cytryny. Trzymaj maseczkę na twarzy ok. 20 minut.

Fot. iStock

Domowe maseczki na twarz dla skóry normalnej

1. Odżywcza maseczka z kakao

Kakao to wartościowy składnik wykorzystywany do domowych kosmetyków. Zawiera witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6), E oraz PP (niacyny), dużą ilość magnezu (499 mg/100 g), żelaza, potasu, fosforu oraz wapnia. Dodatek kakao odżywi skórę i poprawi jej koloryt.

Składniki na maseczkę:

 •  3 łyżki kakao naturalnego
 • 1,5 łyżki miodu
 • 2 łyżki śmietany

Przygotowanie maseczki:

Składniki wymieszaj i nałóż maseczkę na twarz na około 15-20 minut. Spłucz letnią wodą.

2. Poprawiająca koloryt maseczka z marchewki

Marchew zawiera cenne dla skóry karetonoidy, jest źródłem witaminy C, E, K, witamin z grupy B (B1, B3, B6, kwasu foliowego), oraz minerałów takich jak: potas, mangan, fosfor, wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź.

Składniki na maseczkę:

 • połowa dużej marchewki, najlepiej bio
 • żółtko
 • łyżeczka miodu

Zetrzyj na małych oczkach tarki obraną marchew, wymieszaj z żółtkiem i łyżeczką naturalnego miodu. Nałóż na twarz, szyję i dekolt na 20 minut. Po tym czasie zmyj ciepłą wodą.


FB/ohmepl

 


Pielęgnacja Uroda

Wyczerpanie fizyczne i brak energii życiowej dotyczą już co piątego dziecka!

Media Room
Media Room
10 lutego 2022
fot. AntonioGuillem/iStock
 
Co piąte dziecko czuje się ciągle chore, wyczerpane fizycznie i brakuje mu energii życiowej, zaś starsza młodzież ma tylko nieznacznie lepszą kondycję fizyczną – wynika z ogólnopolskich badań naukowych jakości życia dzieci i młodzieży zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka. Eksperci podkreślają, że pilnie potrzebne są działania zachęcające dzieci i młodzież do aktywności fizycznej.

Aktywność fizyczna olbrzymie znaczenie ma w każdym wieku, ale szczególnie potrzebna jest w okresie rozwoju, kiedy kształtują się wzorce zachowań, osobowość, układ odpornościowy, układ kostno-stawowy. Dzieci i młodzież, które dużo się ruszają, mają ogólnie lepsze zdrowie, są mniej podatne na choroby somatyczne i wykazują mniej zaburzeń psychicznych.

Tymczasem 17 proc. wszystkich uczniów w Polsce wymaga natychmiastowej pomocy związanej z fatalną kondycją fizyczną. Aż 19 proc. najmłodszych uczniów szkół podstawowych czuje się chora, wyczerpana fizycznie i brakuje im energii życiowej. Z wiekiem odczucia te nieznacznie się polepszają – źle się czuje 16 proc. uczniów 6. klas szkół podstawowych i 15 proc. uczniów 2. klas szkół ponadpodstawowych.

Eksperci wskazują, że gorsze samopoczucie fizyczne i brak chęci do aktywności fizycznej wykazują dziewczęta i uczniowie liceum (w porównaniu do technikum). Słabsze oceny stanu swojego zdrowia ma również młodzież miejska i z rodzin o niższym statusie materialnym.

„Dość zaskakujące jest porównanie tych wyników do badań sprzed 20 lat. Nasze najmłodsze dzieci, choć są w bardzo złej kondycji zdrowotnej, lepiej oceniają swoje zdrowie niż ich rówieśnicy w 2003 roku. Niestety, starsi uczniowie i młodzież dzisiaj czują się gorzej niż dwie dekady temu. W dobie pandemii i nauki zdalnej promocja aktywności fizycznej musi być naszym priorytetem” – zauważa Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Z badań wynika także, że co dziesiąty uczeń 2. klas szkoły podstawowej praktycznie w ogóle nie jest aktywny fizycznie, a wśród uczniów 6. klasy 12 proc. Wśród młodzieży aktywności fizycznej nie wykazuje aż 27 proc.

Marcin Korczyc: Pandemia niczego nowego nie pokazała. Pokazała problemy, które są w szkole od dziesięciu, czy piętnastu lat

Badania wskazują także na istotne różnice w odczuwaniu stanu swojego zdrowia, kondycji fizycznej czy poczucia energii w zależności od płci – znacznie lepszą samoocenę mają chłopcy, dziewczęta częściej odczuwają problemy związane z tym obszarem.

Ogólne wyniki związane oceną relacji z rówieśnikami wskazują,  że 17 proc. uczniów w Polsce wymaga interwencji w obszarze związanym ze zdrowiem fizycznym. W badaniu niski wynik osiągnęło 19 proc. uczniów klasy 2. szkoły podstawowej (SP), 16 proc. uczniów klasy 6. SP oraz 15 proc. uczniów klasy 2. szkoły ponadpodstawowej.

Dzieci mieszkające na wsi bardziej wyczerpane fizycznie 

Na wyczerpanie fizyczne i brak energii życiowej wskazało:

 • 20 proc. dzieci mieszkających na wsi,
 • 14 proc. nastolatków mieszkających na wsi,
 • 15 proc. młodzieży mieszkającej na wsi,
 • 17 proc. dzieci mieszkających w dużych miastach,
 • 18 proc. nastolatków mieszkających w dużych miastach,
 • 18 proc. młodzieży mieszkającej w dużych miastach.

W podziale na województwa najwyższy odsetek dzieci z problemami fizycznymi ma woj. świętokrzyskie (31 proc.), woj. podlaskie (30 proc.) i woj. lubelskie (29 proc.). Najmniej woj. łódzkie (10 proc.).

Wśród nastolatków łódzkie (30 proc.), zachodniopomorskie (21 proc.) i pomorskie (19 proc.). Wśród młodzieży największe problemy z kondycją fizyczną są w woj. pomorskim (29 proc.) oraz kujawsko-pomorskim o lubelskim (po 21 proc.).

W związku z wynikami badań Rada Ekspertów przy Rzeczniku Praw Dziecka podkreśla duże znaczenie w procesie wychowawczym nawyków aktywności fizycznej, tak aby stały się one czynnościami rutynowymi. To zadanie dla rodziców i nauczycieli. Rada rekomenduje m.in. rozszerzenie oferty klubów sportowych o zajęcia dla amatorów i zwiększenie dostępności szkolnej infrastruktury sportowej poza godzinami nauki.

Aktywność fizyczna zmienia się wraz z wiekiem

 1. Istotnym jest podjęcie działań, które pozwolą na utrzymanie poziomu aktywności fizycznej w starszym wieku dzieci i młodzieży.
 2. Promowane formy aktywności fizycznej powinny być dostosowane do zainteresowań dzieci i młodzieży i zmieniać się wraz z wiekiem dzieci.
 3. Zadaniem rodziców i szkoły jest wytworzenie u dzieci nawyków aktywności fizycznej tak, aby stały się one czynnościami rutynowymi.
 4. Kluby sportowe powinny stać się miejscami nie tylko uprawiania sportu wyczynowego, lecz także amatorskiego pozwalającego zachować tężyznę fizyczną dzieci i młodzieży.
 5. Ważna jest promocja zastępowania, kiedy jest to możliwe, korzystania ze środków komunikacji miejskiej czy samochodów poruszaniem się rowerami i pieszo.
 6. Szkoła jest szczególnym miejscem rozwijania sprawności fizycznej uczniów, także poprzez ciekawe zajęcia wychowania fizycznego.
 7. Szkoły posiadające dobrą infrastrukturę sportową powinny zapewnić możliwość jej wykorzystania także poza zajęciami lekcyjnymi.

Badaniem objęto łącznie ponad 5800 uczniów z całej Polski, na trzech poziomach edukacyjnych: edukacji wczesnoszkolnej (klasy 2. szkoła podstawowa), szkoły podstawowej (klasy 6.) i szkoły ponadpodstawowej (klasy 2. technika i licea ogólnokształcące). Pomiar przeprowadzono przy użyciu kwestionariusza The KIDSCREEN. Realizacja badania w szkołach miała miejsce w czerwcu 2021 r., pod koniec roku szkolnego, podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Badanie wykonała firma Danae sp. z o.o.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Czy stare jeszcze powróci? Co zmieniła w nas pandemia?


Pielęgnacja Uroda

Nerwica lękowa odbiera kontrolę nad życiem. Jakie sygnały mogą być wskazówką, że ktoś cierpi z jej powodu?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
10 lutego 2022
Fot. iStock

Nerwica lękowa jest jednym z rodzajów zaburzeń lękowych, które wywierają negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Napady są trudne do przewidzenia i pojawiają się w różnych momentach. Nerwicy lękowej towarzyszy bliżej nieokreślony lęk oraz objawy ze strony ciała, takie jak zawroty głowy, przyspieszone bicie serca, czy dyskomfort odczuwany w klatce piersiowej. Jakie przyczyny ma nerwica lękowa, jak się objawia i w jaki sposób można kontrolować jej przebieg?

Czym jest nerwica lękowa?

Nerwica lękowa to zaburzenie lękowe uogólnione, które wywołuje stale towarzyszące uczucie lęku. Uważa się, że jej przyczyny mogą leżeć w oświadczeniach z dzieciństwa, lub też  braku odpowiednich umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Szacuje się, że z powodu nerwicy lękowej cierpi około 5–8% w populacji ogólnej. Osoba dotknięta nerwicą lękową odczuwa ciągły lęk, stale się zamartwia o różne rzeczy, nawet te, na które nie ma wpływu. Lęk staje się dokuczliwy, uporczywy, nie znajdując ujścia kumuluje się z czasem, co nasila problem. Przytłaczające obawy mogą dotyczyć wszystkiego — sytuacji zdrowotnej, finansowej, rodzinnej i wielu innych.

Nerwica lękowa zmusza do rozpatrywania czarnych scenariuszy, utrudnia podejmowanie decyzji, których konsekwencje mogłyby dotknąć chorego i jego bliskich. Przyczynia się do życia w ciągłym napięciu, co jest trudne dla osoby z nerwicą, jak i jej otoczenia. Zaburzenie to utrudnia normalne funkcjonowanie, a w bardzo nasilonych przypadkach może je nawet uniemożliwić.

Nerwica lękowa — objawy

Nerwica lękowa powoduje objawy, które są uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Mogą one przebiegać u każdego chorego inaczej, ponieważ przebieg nerwicy jest sprawą  indywidualną. Do głównych objawów nerwicy lękowej zaliczamy odczuwanie wewnętrznego napięcia, niepokoju. Może mu towarzyszyć uczucie rozdrażnienia, osłabienie koncentracji i uwagi, apatia lub nadmierne pobudzenie, problemy z odpoczynkiem i osiągnięciem stanu zrelaksowania. Obawy towarzyszące osobie cierpiącej na nerwicę lękową są nieadekwatne do danej sytuacji, często pojawia się obawa o to, co może się wydarzyć, i że to będzie coś niedobrego. Przykładem może być silny lęk o stan zdrowia osoby chorej. Obawa może również dotyczyć konsekwencji własnych działań.

nerwica lękowa powoduje, że kobieta leży smutna w łóżku

Fot. iStock

Nerwica lękowa objawia się także sygnałami płynącymi ze strony ciała. Należą do nich:

 • napięciowe bóle głowy;
 • zawroty głowy;
 • przyspieszone bicie serca;
 • szybki oddech;
 • ból lub dyskomfort w klatce piersiowej;
 • problemy z układem pokarmowym (biegunki, zaparcia, wzdęcia, nudności).

Sytuację utrudnia fakt, że lęk wywołuje objawy somatyczne, które dodatkowo napędzają strach i koło się zamyka. Aby podejrzewać wystąpienie nerwicy lękowej, problemy muszą trwać co najmniej sześć miesięcy. Po ich stwierdzeniu konieczna jest rozmowa z psychologiem lub psychiatrą.

Zobacz również: Zaburzenia osobowości – jakie objawy mogą świadczyć o problemach?

Nerwica lękowa — na czym polega leczenie tego zaburzenia?

Ponieważ nerwica lękowa utrudnia funkcjonowanie, warto zgłosić się po profesjonalne wsparcie do psychologa lub psychiatry. Konsultacja jest tym bardziej potrzebna, ponieważ objawy wskazujące na nerwicę lękową w rzeczywistości mogą być skutkiem innego zaburzenia, np. depresji, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego, hipochondrycznego lub innych.

Wielką wartość w leczeniu nerwicy lękowej ma psychoterapia, szczególnie terapia poznawczo-behawioralna. Głównym celem terapii jest zrozumienie oraz zmiana przekonań i zachowań, które podtrzymują problem. Ponadto, jeśli jest takie wskazanie, stosuje się wspierająco farmakoterapię, aby wyciszyć lęk i umożliwić podjęcie psychoterapii. Pomocne dla osób z nerwicą lękową jest stosowanie metod relaksacyjnych, które pozwolą wyciszyć i kontrolować emocje.


źródło:  centrumharmonii.pl ,www.medonet.pl 

Zobacz także

Szczotka do modelowania włosów – dlaczego warto jej używać

Jak olejować włosy - krok po kroku

Olejowanie włosów? Od dzisiaj tak!

Daeses – natychmiastowy i przedłużony efekt liftingu