Go to content

6 przykazań dla posiadaczek suchej skóry

Fot. Materiały prasowe

Masz suchą skórę i nie wiesz, jak z nią postępować? Włączyłaś do swojej pielęgnacji zachwalane oleje, ale nie dają one oczekiwanych rezultatów? A może zbyt intensywnie pocierasz twarz wacikiem podczas demakijażu nie wiedząc, że w ten sposób niszczysz barierę ochronną skóry? Jeśli potrzebujesz sprawdzić, czy dobrze o nią dbasz, mamy dla ciebie małe kompedium wiedzy na temat pielęgnacji skóry suchej.

Poznaj swoją skórę

Wiele z nas myli skórę suchą z odwodnioną, a przez to nie wie, jak należy prawidłowo pielęgnować swoją cerę. Jakie są różnice pomiędzy nimi?

Skóra odwodniona to taka, która ma problemy z utrzymywaniem prawidłowej ilości wody w naskórku. W momencie gdy jest odwodniona staje się napięta, ściągnięta, co daje uczucie dyskomfortu. Zmiany te dotyczą przede wszystkim twarzy i mogą występować w przypadku każdego rodzaju cery, także tłustej. Aby usunąć problem, konieczne jest nawilżenie i zatrzymanie odparowywania wody w górnych warstw naskórka.

Skóra sucha powstaje na skutek zaburzeń funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego. Często problem dotyczy całej powierzchni skóry, ze szczególnym uwzględnieniem stóp, łokci, dłoni i ust. Taka skóra jest w dotyku szorstka, często się łuszczy i jest matowa. Uczucie ściągnięcia towarzyszy jej cały czas, a po umyciu wodą potrafi być czerwona i swędząca. W tym przypadku nie tylko należy nawilżać, ale również natłuszczać jej powierzchnię.

Bądź delikatna

Skóra sucha jest zwykle nadmiernie wrażliwa. Szkodzą jej przede wszystkim:

  • alkohol, także ten w kosmetykach
  • warunki atmosferyczne, takie jak słońce, wiatr, mróz
  • klimatyzacja
  • materiały podrażniające skórę, przede wszystkim sztuczne, ale także np. wełna
  • peelingi mechaniczne
  • zbyt długie przebywanie w wodzie, przede wszystkim kąpiele, ale też basen

Dlatego należy szczególnie zadbać o unikanie rzeczy, które ją narażają na podrażnienia, a także zbudowanie bariery ochronnej, która pomoże skórze poradzić sobie z czynnikami podrażniającymi, których nie da się uniknąć, jak np. pogoda. Barierą ochronną dla skóry  są oczywiście odpowiednie kosmetyki, które nawilżają i natłuszczają skórę.

Nie myl natłuszczania z nawilżaniem

Zadanie olejów polega na natłuszczeniu, przywróceniu równowagi kwasowo-wodno-lipidowej, ochronie skóry przed odwodnieniem oraz stworzeniu bariery ochronnej przed czynnikami szkodzącymi jej.

Hitem wśród posiadaczek cer suchych jest używanie olejów w pielęgnacji. Zwłaszcza zwolenniczki naturalnej pielęgnacji traktują oleje jak remedium na każdy problem skórny – niestety nie do końca jest to prawda. Przede wszystkim, nie każdy olej nadaje się do każdego rodzaju cery. Skórze suchej sprawdzi się przede wszystkim takie z dużą ilością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Aby zaoszczędzić ci analizę składów poszczególnych olejów, proponujemy przetestować na swojej skórze takie oleje:

  • jojoba
  • z dzikiej róży
  • śliwkowy
  • arganowy
  • z pestek malin
  • konopny
  • skwalan

Pamiętaj, że nie każdy olej polubi się z twoją skórą – najlepiej jest więc kupować małe ilości olejów, które bez wyrzutów sumienia zużyjemy do pielęgnacji ciała lub włosów.

Domykaj nawilżenie

Wiele posiadaczek cer suchych bardzo chętnie korzysta z kwasu hialuronowego. Odkąd wiele firm z półproduktami posiada go w swojej ofercie, często sięgają po czysty kwas. I o ile mieszanie go z kremem lub olejem i tworzenie w ten sposób dwufazowego kosmetyku jest dobrym kierunkiem, to niektóre z nas nakładają go na twarz solo – to błąd! Po pierwsze, kwas hialuronowy zawsze nakładamy na wilgotną skórę – nie może ona być sucha. Najlepiej spryskać ją wcześniej wybranym hydrolatem lub tonikiem. Po drugie, nie wolno dopuścić do wyschnięcia preparatu na skórze, ponieważ w ten sposób jeszcze bardziej ją odwodnimy. Należy natychmiast po aplikacji domknąć nawilżenie wybranym olejem, ewentualnie kremem. Podobnie warto postępować w przypadku kremów nawilżających, zwłaszcza zimą: domknięcie ich kropelką oleju zabezpieczy skórę suchą przed parowaniem i utratą wilgoci.

Nie sabotuj swojej pielęgnacji

Dbasz o swoją skórę i chcesz dla niej jak najlepiej, ale czy twoje działania nie przynoszą czasem odwrotnych efektów? Bywa, że proste i z pozoru niewinne czynności przyczyniają się do podrażnienia lub pogorszenia stanu cery.

  • Pocieranie ręcznikiem – która z nas po wyjściu z kąpieli nie przetarła energicznie twarzy ręcznikiem? Jeśli zdarza się to często, może prowadzić do podrażnień skóry. Cera sucha potrzebuje delikatnego osuszania, najlepiej jednorazowym lub bardzo miękkim ręczniczkiem do twarzy – przykładamy go do twarzy miejsce przy miejscu, by wchłonął nadmiar wilgoci.
  • Aplikacja toniku wacikiem – odkładając na bok aspekt ekologiczny (stosowanie wacików jednorazowych to obciążenie dla środowiska) takie pocieranie twarzy dwa razy dziennie to istna zbrodnia dla każdej cery, a szczególnie suchej i wrażliwej. W ten sposób fundujemy swojej skórze niechciany codzienny peeling. Jak więc aplikować tonik? Masz dwa wyjścia: nakładasz na dłoń, a potem delikatnie oklepujesz skórę lub korzystasz z pojemnika z atomizerem.
  • Długie kąpiele – choć odprężająca kąpiel w wannie może być zbawieniem dla naszych obolałych mięśni, działa również wysuszająco na skórę twarzy. Z drugiej strony, kto z nas nie lubi kąpieli? Nasza rada, by zminimalizować negatywny wpływ na skórę: kąpiel nie powinna trwać więcej niż 20 – 30 minut, a na twarz nałóżmy w tym czasie nawilżającą lub odżywczą maseczkę. Rozpulchniona skóra lepiej wchłonie wartości odżywcze kosmetyku. A po wyjściu z kąpieli natychmiast nałóż na całe ciało balsam, krem lub masło (oferta rynkowa tego typu produktów jest obecnie bardzo szeroka, sprawdź: https://allegro.pl/kategoria/cialo-balsamy-masla-kremy-5351).

Sprawdź, czy twój makijaż nie szkodzi twojej skórze

Długotrwałe podkłady z alkoholem w składzie, wysuszające, mocno kryjące korektory pod oczy, pomadki typu long lasting – wszystkie tego typu produkty szkodzą twojej cerze. Przede wszystkim musisz przyjrzeć się następującym kosmetykom:

  • Baza pod makijaż – odłóż na bok wszystkie kosmetyki matujące, które dodatkowo przesuszą twoją cerę. Dla skóry suchej polecane są kosmetyki rozświetlające, dodające blasku, a także delikatne bezy silikonowe – tworzą na skórze barierę ochronną, są więc idealne zwłaszcza w wietrzne i mroźne dni.
  • Podkład –sprawdź, czy nie zawiera w składzie alkoholu. Niepolecane są na co dzień wszelkie formuły zastygające, o przedłużonej trwałości, ponieważ zbyt obciążają skórę suchą, a także mogą ją wysuszać. Zamiast tego wybieraj nawilżające, rozświetlające kosmetyki.
  • Korektor – podobnie jak w przypadku podkładu, ciężko kryjące, zastygające kosmetyki mogą nadmiernie wysuszać twoją cerę. Nie polecamy ich stosowania na co dzień.
  • Puder – ten kosmetyk, zwłaszcza w wersji matującej, może wysuszyć skórę suchą. Unikaj przede wszystkim tych, które mają w opisie hasła typu „pochłaniają nadmiar sebum”. Także naturalne pudry, które nie są wskazane dla cery suchej to przede wszystkim ryżowy, ze względu na swoje mocne właściwości wysuszające oraz bambusowy. Zamiast tego wybieraj kosmetyki delikatnie rozświetlające, jak jedwabny czy diamentowy.

Mamy jednak dla was dobrą wiadomość: posiadaczki cery suchej mogą pocieszyć się faktem, że jako jedyne mogą do woli korzystać z rozświetlaczy i rozświetlających róży. Ich cerze naturalnie brakuje blasku, który warto dodać sobie za pomocą makijażu.


 Artykuł sponsorowany