Przyciemnienie brwi – czym zastąpić hennę? Hennę, czyli barwnik pozyskiwany z liści i pędów lawsonii bezbronnej, szczególnie doceniały od wieków kobiety z Bliskiego i Dalekiego Wschodu, w krajach Afryki. Stosowały i nadal stosują go do pielęgnacji włosów oraz zdobienia ciała. Henna zdobyła także popularność w wielu innych miejscach na świecie i jest często stosowanym zabiegiem, który podkreśla barwę włosów oraz brwi i rzęs.
Zazwyczaj raz na 3 tygodnie wystarczy nałożyć hennę na brwi, by je przyciemnić, nadać im wyrazu i podkreślić ich kształt. To prosty sposób, który nie wymaga codziennych poprawek, jak np. podkreślanie brwi kredką, a nie jest tak trwały i inwazyjny jak makijaż permanentny.
Jeśli lubicie hennę, ale jak na złość zabrakło wam jej w domowej kosmetyczce, macie do dyspozycji kilka innych sposobów na naturalne i bezpieczne przyciemnienie brwi.
Niestety, coraz więcej producentów jest dalekich od wykorzystywania naturalnych pigmentów i zastępuje je chemicznym związkiem o nazwie parafenylenodiamina, który należy do jednych z silniejszych alergenów kontaktowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej, w delikatnej okolicy oczu wzrasta.
5 sposobów na naturalne przyciemnienie brwi
1. Czarna herbata
Naturalne przyciemnienie brwi można uzyskać na kilka domowych – często zaskakujących – sposobów. Herbatę można wykorzystać nie tylko do picia oraz okładów na cienie i opuchliznę pod oczami. Zaparz 2 torebki zwykłej, czarnej herbaty zalewając je wodą do połowy kubka. Gdy ostygnie, nasącz 2 waciki kosmetyczne i przyłóż do brwi na około 10 minut. Na koniec delikatnie zmyj twarz chłodną wodą.
2. Kakao
Spróbuj wykorzystać naturalne kakao do przyciemnienia brwi. Domowa henna z użyciem kakao pomoże pogłębić spojrzenie i doda mu wyrazistości. Przygotowanie jest niezwykle proste. Wymieszaj ze sobą łyżkę kakao, łyżkę oleju kokosowego oraz trochę miodu. Połącz składniki dokładnie, nałóż na brwi i odczekaj około 10 minut. Zmyj zwilżonym wodą wacikiem.
3. Kawa
Kiedy mówimy o kawie, mamy na myśli aromatyczny, pobudzający napój, który dodaje energii. Jednak kawa znalazła również zastosowanie w kosmetyce. Kawa od dawna jest wykorzystywana w pielęgnacji skóry i włosów. By z niej skorzystać potrzebujesz łyżeczki kawy mielonej i łyżeczki wazeliny lub oleju kokosowego. Wymieszaj składniki i pędzelkiem nałóż na brwi. Zetrzyj namoczonym w wodzie wacikiem lub po prostu umyj twarz po 20 minutach.
4. Olejek rycynowy
Ten sposób wymaga więcej czasu i systematyczności. Olejek rycynowy wytłacza się z nasion rącznika pospolitego, rosnącego w naturze w Afryce oraz Indiach. Zawiera duże stężenie nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E, białek oraz minerałów. Jest specyfikiem znanym ze wzmacniającego działania na włosy, brwi i rzęsy. Regularne stosowanie każdego dnia przez minimum 3 tygodnie pozwoli wzmocnić, zagęścić i przyciemnić brwi i rzęsy.
5. Szałwia
Szałwia jest rośliną leczniczą, docenioną w pielęgnacji — odżywia skórę głowy, poprawia krążenie krwi, przyspiesza porost włosów. Aby przyciemnić za jej pomocą brwi zaparz 1 saszetkę liści szałwii, poczekaj aż napar naciągnie kolorem i ostygnie. Zanurz w tym 2 waciki kosmetyczne i nałóż na brwi. Po upływie 10 minut zdejmij waciki i przemyj brwi letnią wodą.
Zobacz również: Henna pudrowa brwi. Na czym polega i za co pokochały ją kobiety?
Domowe sposoby na przyciemnienie brwi są zdecydowanie tańsze w porównaniu do gotowych produktów do farbowania włosków lub do wizyty u kosmetyczki. Jedynie w przypadku olejku rycynowego, którego buteleczka kosztuje kilkanaście złotych, musimy liczyć się z nieco większymi wydatkami.