Go to content

„Potrzebuję pobyć sam”, czyli kiedy i dlaczego powinniśmy zrobić sobie przerwę w związku

rozstać się
Fot. iStock

Przerwa w związku może wydawać się przerażającym rozwiązaniem, jeśli ostatnio się między wami nie układa. Co się stanie, jeśli mój partner już do mnie nie wróci?  Co jeśli znajdzie kogoś innego? Czy ta przerwa to tylko przedsmak realnego rozstania? Nie musi tak być. Decyzja o przerwie, jeśli zostanie podjęta z właściwych powodów, może tchnąć świeże powietrze w umierający związek i pozwala partnerom na zyskanie innego spojrzenia na ich relację.

Oto 3 sytuacje, w których przerwa w związku może być dobrą decyzją:

1.Czujesz się przytłoczony relacją, uczuciami i emocjami

Może to być spowodowane tym, że dużo się ze sobą kłócicie, może z powodu jakiegoś nierozwiązanego problemu z przeszłości. Jeśli ty lub twój partner czujecie się przytłoczeni do tego stopnia, że nie jesteście w stanie normalnie funkcjonować, nadszedł czas na przerwę i uspokojenie uczuć, a także zyskanie pewnej perspektywy.

2. Jeśli jedno z was zdradziło, przerwa może być dobrą decyzją

Niewierność jest zazwyczaj definitywną przesłanką, by zakończyć związek. Ale w niektórych przypadkach zbyt wiele mamy do stracenia, są dzieci, kredyt, dom… Z różnych powodów nie chcemy odejść. Jeśli jednak doszło do zdrady, przerwa w relacji jest dobrym rozwiązaniem. Oboje potrzebujecie czasu, by przemyśleć pewne sprawy i zastanowić się, czy jeszcze w ogóle możecie być razem, czy zaufanie uda się odbudować.

3. Jeśli masz wątpliwości co do zaangażowania (własnego lub partnera)

Zdarza się, że ludzie kończą związki, których nie są do końca pewni. Wydaje im się, że gdzieś w przyszłości czeka lepszy związek, szansa na pełniejsze szczęście, na więcej. Robimy sobie przerwę od aktualnego związku trochę „na próbę”, żeby zobaczyć jak to jest być wolnym, mieć znów wybór. Decydując się na taki krok musimy brać pod uwagę ryzyko, że zranimy partnera i powrót nie będzie już możliwy.


Na podstawie: lifehack.org