Go to content

8 najczęstszych błędów, które popełniamy podczas pielęgnacji skóry twarzy

8 najczęstszych błędów, które popełniamy podczas pielęgnacji skóry twarzy
Fot. iStock / Drazen Lovric

Troska o stan cery jest podstawowym zmartwieniem wielu kobiet. Często szara, zmęczona twarz oraz rysujące się zmarszczki potrafią nie tylko dodać lat. Niektóre kobiety młody, świeży wygląd mają w genach, jednak nawet one, bez odpowiedniej pielęgnacji nie załagodzą naturalnego upływu czasu. 

Pielęgnacja twarzy najczęściej polega na umyciu twarzy mydłem, tonikiem lub mleczkiem, szybkim nałożeniu kremu (tego samego na dzień i na noc) i tyle. Jednak nawet to często niewystarczające minimum wykonujemy błędnie, przynosząc naszej skórze więcej szkody niż pożytku. Czego należy się więc wystrzegać, by zadbać należycie o skórę twarzy?

8 najczęstszych błędów, które popełniamy podczas pielęgnacji skóry twarzy

1. Niedokładne oczyszczanie skóry

Umycie twarzy samą wodą z mydłem, nie tylko jej odpowiednio nie oczyści, ale może podrażniać i wysuszać skórę. Dokładne oczyszczanie twarzy jest bardzo ważne, ponieważ pozwala nie tylko zachować ją w czystości, ale poprawia jej stan. Najlepiej jest przetrzeć płynem micelarnym twarz (usuwa pot, łój, zanieczyszczenia), myć ją żelem przez minutę, spłukać i przetrzeć twarz tonikiem (przywraca skórze naturalnie kwaśne ph). Na końcu trzeba zaaplikować krem, który na w ten sposób przygotowanej skórze, lepiej będzie się wchłaniał wraz z cennymi substancjami. Takie działanie wymaga zachodu, ale odwdzięczy się zdrowszą, promienną cerą.

2. Spanie w pełnym makijażu

Raz na jakiś czas, możemy sobie wybaczyć ten grzech, gdy wracamy do domu i padamy z nóg. Jednak za częstsze wybryki, nasza skóra odpokutuje. Spanie w makijażu obciąża skórę, nie pozwala jej swobodnie oddychać. Innym skutkiem ubocznym jest to, że pościel w zetknięciu z full makijażem, do najświeższych nie będzie należała.

3. Źle dobrane kosmetyki

Bardzo często kierujemy się reklamami i kupujemy specyfik, który wg obietnicy działa cuda. Jednak by przysłużył się też nam, trzeba dobrać go do rodzaju cery i jej potrzeb. Krem nieodpowiednio dobrany do wieku, np. jedynie nawilżający, nie przyczyni się do poprawy wyglądu zmarszczek. Natomiast kremy dla cery dojrzałej, które zastosujemy na zaś, by przeciwdziałać zmarszczkom, są niewskazane, ponieważ  zaburzeniu ulegają naturalne procesy fizjologiczne. Sytuacja wygląda inaczej, gdy jest to jednorazowa, krótkotrwała „kuracja”, czyli zastosowanie kosmetyku dla grupy wyżej wiekowo, która jednorazowo podreperuje cerę szarą, zmęczoną i pozbawioną wigoru.

4. Za dużo kosmetyków

Niekiedy w przesadzonej trosce o pielęgnację skóry, nakładamy na nią kilka kosmetyków, jeden po drugim. Zamiar chwalebny, jednak efekty mogą być różne. Działanie różnych kosmetyków innych firm, mogą się okazać drażniące i obciążające skórę zbyt dużą ilością pielęgnacyjnych substancji. Niektóre z nich, mogą wzajemnie wykluczać swoje działanie.

5. Bylejakie nakładanie kremów

Nie wystarczy dwoma ruchami nałożyć krem na twarz i liczyć że zadziała on cuda. Sposób nakładania jest równie istotny, co substancje zawarte w kosmetykach. Wszystkie ruchy wykonywane przy zmywaniu twarzy czy nakładaniu na nią kremu lub serum, powinny być wykonywane od dołu do góry. To pobudza mięśnie do pracy. Niedopuszczalne jest intensywne wmasowywanie specyfików w skórę i rozciąganie jej przy okazji. To nie przysłuży się jej kondycji.

6. Pielęgnacja skóry pod oczami zwykłym kremem

Skóra pod oczami jest cienka i podatna jest na przesuszenie oraz odwodnienie. Wymaga szczególnej pielęgnacji, której nie zapewni zwykły krem, mogący obciążyć jej delikatną strukturę. Należy stosować regularnie specjalne kremy, które nawilżą ten obszar i opóźnią powstawanie zmarszczek w pewnym wieku.

7. Wyciskanie wągrów i wyprysków

To może przynieść smutne konsekwencje. Nie tylko chodzi o rozniesienie bakterii na inny obszar twarzy i powstawanie nowych niespodzianek, ale fundowanie sobie blizn jakie powstają przy nieumiejętnym wyciskaniu. Jeśli macie problem z pojedynczymi wykwitami, wypróbujcie działanie czosnku, sięgnijcie po odpowiednie kosmetyki i poczekajcie aż skóra się uspokoi, lub oddajcie się w ręce kosmetyczki, jeśli probe jest nasilony.

8. Zapominanie o peelingu

Czynność ta nie wymaga zbyt wiele zachodu, a jednak jest często pomijana przez kobiety. Złuszczanie skóry jest ważne, ponieważ oczyszcza ją i sprzyja regeneracji oraz lepszemu wchłanianiu kosmetyków. Raz w tygodniu pamiętajcie o delikatnym peelingu, oraz maseczce, która po nim będzie lepiej działać.