Go to content

Masaż Kobido – historia, działanie i efekty po stosowaniu masażu Kobido

Zdjęcie główne fot. elenavolf/shutterstock

Kobido to wywodząca się z Japonii sztuka masażu. W dosłownym tłumaczeniu jej nazwa oznacza „Dom pachnącego piękna” i bardzo dobrze oddaje charakter tej techniki. Jej głównym założeniem jest bowiem łączenie tradycyjnych metod z dużym naciskiem na efekty estetyczne zabiegu. Sprawdź, co jeszcze warto o niej wiedzieć.

Masaż japoński w przeszłości

Masaż Kobido częściej uznaje się za najstarszą i najbardziej dopracowaną pod względem technicznym ze wszystkich form japońskiego masażu. Pierwsze wzmianki o praktykowaniu tej formy relaksu w Japonii pochodzą z ok. 1000 roku p.n.e., jednak dopiero w VIII w. n.e. powstała pierwsza autorska metoda wywodząca się z tego kraju – Tui Na. Stanowiła ona podstawę do rozwoju kolejnych technik, włącznie z Kobido.

Według legendy konkretne założenia tej wyjątkowej metody pielęgnacji twarzy powstały w 1472 r. podczas wielkiego konkursu masażu, w którym brało udział dwóch mistrzów. Kobido jest uważane za połączenie dorobku ich obu. Konkretne sposoby dotyku były przez lata przekazywane z pokolenia na pokolenie, aż do czasów współczesnych. Tylko potomkowie linii masażystów związanych z początkami tej techniki mają prawo do szkolenia kolejnych adeptów i nauczycieli tej formy masażu.

Najważniejsze informacje na temat Kobido

Masaż Kobido skupia się przede wszystkim na twarzy, a konkretnie na mięśniach mimicznych. Łączy w sobie klasyczny ucisk z wibracjami i oklepywaniem. Łącznie w tej technice wykorzystuje się ponad 1000 różnych ruchów, podzielonych na 48 kategorii.  W efekcie pobudza krążenie w tkankach i mobilizuje mięśnie do pracy.

fot. Studio Romantic/shutterstock

Skóra twarzy staje się bardziej napięta i zauważalnie piękniejsza, jednak nie to jest głównym celem masażu. Podczas wykonywania go dąży się do poprawy energii Chi poprzez zamianę części ciemnego, żeńskiego pierwiastka Yin na jasny, męski Yang. W ten sposób można osiągnąć równowagę między zdrowiem psychicznym, fizycznym i duchowym, która przejawia się również zewnętrznym pięknem.

Rytuał Kobido krok po kroku

Cały rytuał Kobido ma ściśle określoną strukturę, której zgłębienie zajmuje jego adeptom wiele godzin. Pierwszym krokiem jest zawsze dokładne oczyszczenie skóry twarzy wilgotnym, gorącym ręcznikiem po to, by wstępnie ją pobudzić i przygotować na dalszą część zabiegu. Następnie rozpoczyna się właściwy masaż, który trwa około 90 minut. W tym czasie przechodzi się z fazy relaksacji do intensywnej stymulacji. Ruchy masażysty są bardzo szybkie, a każdy z nich ma konkretną funkcję.

Poza dłońmi często wykorzystuje się również bambusowe kijki i okrągłe kamienie z kwarcu. Duże znaczenie ma także dobór odpowiednich kosmetyków do masażu. Zaleca się, by były to organiczne preparaty japońskich firm, posiadających specjalną licencję na ich produkcję. Zabronione jest stosowanie produktów zawierających parabeny, sztuczne barwniki, czy aromaty.

Kobido a uroda

Regularnie wykonywany masaż Kobido niesie za sobą szereg korzyści dla zdrowia i urody. Najważniejsze z nich to:

  • działanie odmładzające,
  • redukcja widoczności zmarszczek i drobnych bruzd,
  • poprawione napięcie i lepszy koloryt skóry,
  • bardziej jędrna i delikatniejsza w dotyku cera,
  • uczucie głębokiego relaksu,
  • redukcja zmęczenia, bólu głowy, bezsenności i napięcia w żuchwie.

W wielu przypadkach Kobido z powodzeniem może zastąpić inwazyjne zabiegi chirurgii estetycznej, takie jak lifting czy botoks. Pomaga zamaskować pierwsze efekty starzenia i sprawia, że skóra twarzy już na pierwszy rzut oka wydaje się wyraźnie gładsza i jędrniejsza. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość. Aby rezultaty były zauważalne, zwykle zaleca się wykonanie serii 10 zabiegów w odstępie 2-3 tygodni.

fot. Sofia Zhuravetc/shutterstock

Dla kogo to dobry wybór?

Grono zadowolonych zwolenników masażu Kobido cały czas rośnie i nic w tym dziwnego. Z powodzeniem można uznać go za jedną z najbardziej uniwersalnych naturalnych metod dbania o dobrą kondycję skóry. Najchętniej korzystają z niego kobiety po 30 roku życia, które zaczynają zauważać u siebie pierwsze zmarszczki i wyraźny spadek jędrności skory. Z jego dobroczynnych efektów z powodzeniem mogą czerpać również bardziej dojrzałe panie oraz mężczyźni.

Chociaż Kobido to stosunkowo bezpieczna, naturalna technika masażu, istnieją również pewne przeciwwskazania do poddawania się mu. Ta forma relaksu nie jest zalecana w przypadku:

  • kobiet ciężarnych,
  • osób zmagających się z trądzikiem, wysypką i innymi zaostrzonymi zmianami skórnymi na twarzy,
  • chorujących na nowotwory i cierpiących na choroby serca.

Poza tymi przypadkami zwykle nie ma przeciwwskazań do korzystania z zabiegu, warto jednak powiedzieć masażyście o ewentualnych problemach zdrowotnych.

Poznaj również inne naturalne zabiegi na twarz i ciało

Jeśli jesteś zainteresowana dbaniem o swoją urodę i dobre samopoczucie w naturalny sposób, warto zapoznać się również z innymi zabiegami o podobnym charakterze. Na portalu ekologia.pl znajdziesz mnóstwo wartościowej wiedzy na ich temat, co pozwoli na świadomy wybór takich, które najlepiej będą odpowiadały Twoim potrzebom. W ten sposób nie tylko zadbasz o swoje zdrowie i urodę, bez konieczności poddawania się bolesnym zabiegom chirurgicznym, ale również zrobisz to w zgodzie z ekologią i z poszanowaniem środowiska.