Go to content

7 największych mitów dotyczących cellulitu. Nie powinnaś w nie dłużej wierzyć

Fot. iStock / dolgachov

Cellulit to jedna z tych „rzeczy”, za którą nie przepadają kobiety. Choć grudki i zagłębienia najczęściej kojarzone są z defektem estetycznym, to często cellulit okazuje się być dużym problemem zdrowotnym. Wokół cellulitu krąży wiele, wciąż powielanych mitów, które raz na zawsze postanowiliśmy obalić.

7 największych mitów dotyczących cellulitu

Mit 1: Cellulit pojawia się tylko u kobiet

Cellulit częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn, co nie oznacza, że panowie nie zmagają się z nim wcale. Przyczyn występowania cellulitu u mężczyzn jest wiele – np. niezdrowa dieta, palenie tytoniu, czy zmiany hormonalne. Przypadłość ta dotyka również mężczyzn zażywających leki z dużą ilością żeńskich hormonów.

Mit 2: Dotyka tylko starsze osoby

Moment pojawienia się cellulitu, uzależniony jest od wielu czynników i nieprawdą jest, że zmagają się z nim dopiero osoby w starszym wieku. Cellulit równie dobrze może pojawić się u kobiety w wieku 20-25 lat. Jednak faktem jest, że wraz z upływem lat, skóra traci elastyczność, a produkcja estrogenu, który wpływa na zdrowie naczyń krwionośnych, zaczyna spadać, co wiąże się z pogorszeniem krążenia krwi i limfy.

Mit 3: Pojawia się tylko u osób otyłych

Cellulit dotyka także szczupłe kobiety, które nie mają swojej figurze nic do zarzucenia. Przyczyną powstania cellulitu u szczupłej osoby może być zaburzona gospodarka hormonalna lub przestój limfy w organizmie, który powoduje tak zwany cellulit wodny. Zbyt wolne krążenie krwi i zatrzymanie wody oraz toksyn w komórkach, dają efekty skórki pomarańczowej.

Fot. iStock / Voyagerix

Fot. iStock / Voyagerix

Mit 4: Cellulit jest wyłącznie problemem estetycznym 

Nic bardziej mylnego! Wyróżniamy trzy rodzaje cellulitu: tłuszczowy, wodny i mieszany. Cellulit tłuszczowy najczęściej pojawia się w następstwie nadmiernego przybierania na wadze. Cellulit wodny wynika z zaburzeń funkcji układu limfatycznego i krwionośnego. Może pojawić się u osób zmagających się ze zmianami hormonalnymi. W przypadku wielu osób cellulit nie jest wyłącznie problem estetycznym, ale również zdrowotnym. Współistnieje z niewydolnością krążenia w organizmie i żylakami kończyn dolnych. Często towarzysza mu obrzęki i ból.

Mit 5: Dzięki diecie pozbędziesz się cellulitu

To chyba jeden z częściej powielanych mitów. Wiele kobiet jest przekonanych, że wszystko uzależnione jest od sposobu odżywiania. Rygorystyczne diety, które powodują szybką utratę masy ciała, prowadzą do odwodnienia i niedoborów pokarmowych.

„Dieta nie decyduje o tym, czy pojawi się cellulit, czy nie, ale spożywanie dobrze zbilansowanej diety, bogatej w produkty roślinne może zmniejszyć stan zapalny w całym ciele i pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi” – mówi dr McDaniel.

Mit 6: Kosmetyki redukujące cellulit zwalczą problem

Nawet najlepsze i najdroższe kosmetyki nie usuną samodzielnie, w 100 proc. cellulitu. W dodatku, jeśli sięgniemy po te mniej znane i nieco „podejrzane”, ryzykujemy reakcją alergiczną na skórze. Jedynie produkty zawierające retinol, będący pochodną witaminy A, który stymuluje skórę do odnowy i zapobiega procesom starzenia, może pomóc naprawdę pomóc w walce z cellulitem.

Zobacz także: Endermologia na cellulit, rozstępy i nie tylko. Czym jest i kto powinien z niej skorzystać?

Mit 7: Cellulit pojawia się tylko u osób, które nie ćwiczą

Niestety, regularna aktywność fizyczna nie chroni przed pojawieniem się cellulitu. Prawdą jest, że uprawianie sportu pomaga ukształtować mięśnie brzucha, pośladków i ud, a tym samym w wielu przypadkach poprawia wygląd sylwetki i zmniejsza ilość grudek i zagłębień na skórze. Choć aktywność fizyczna korzystnie wpływa na walkę z cellulitem, to nie jest niezawodnym sposobem, który chroni przed pojawieniem się „niedoskonałości”.

Źródło: Hygeia Public Health