Go to content

7 największych mitów dotyczących cellulitu. Nie powinnaś w nie dłużej wierzyć

Fot. iStock / dolgachov

Cellulit to jedna z tych rzeczy, o której zdecydowanie kobiety nie marzą. Jest to zazwyczaj problem urodowy, który wynika z nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w skórze. Najczęściej spowodowany jest zaburzeniami poziomu żeńskich hormonów, a także niezdrowym trybem życia.

Z cellulitem można walczyć, choć z różną skutecznością.

7 największych mitów dotyczących cellulitu

Mit 1: Cellulit dotyczy tylko kobiet

Nie jest to prawdą, choć przede wszystkim cierpią z jego powodu panie. Ta przypadłość dotyka również mężczyzn, najczęściej w momencie, gdy cierpią oni na zaburzenia hormonalne lub zażywają leki z dużą ilością żeńskich hormonów.

Mit 2: Cellulit dotyka tylko starsze osoby

Fakt, że cellulit rozwija się z wiekiem nie gwarantuje, że nastolatka nie dostrzeże u siebie pierwszych objawów cellulitu. Na jego pojawienie się ma wpływ genetyka, hormony oraz tendencja do gromadzenia nadmiaru tłuszczu. Starsze kobiety są bardziej narażone na powstanie cellulitu z powodu utraty integralności i grubości skóry, powstających uszkodzeń i wiotkości skóry.

Mit 3: Cellulit pojawia się tylko u osób otyłych

Cellulit dotyka także szczupłe kobiety, które nie mają swojej figurze nic do zarzucenia. Przyczyną powstania cellulitu u szczupłej osoby może być zaburzona gospodarka hormonalna lub przestój limfy w organizmie, który powoduje tak zwany cellulit wodny. Zbyt wolne krążenie krwi i zatrzymanie wody oraz toksyn w komórkach, dają efekty skórki pomarańczowej.

Fot. iStock / Voyagerix

Fot. iStock / Voyagerix

Mit 4: Cellulit dotyczy wyłącznie nadmiaru tłuszczu

Istnieją dwa rodzaje cellulitu: tak zwany cellulit lipidowy (tłuszczowy), który występuje w głęboko ułożonych warstwach skóry i tkanki łącznej oraz cellulit wodny, który wynika z przesunięcia wody i tłuszczów w kierunku zewnętrznej warstwy skóry i tkanki tłuszczowej.

Mit 5: Odchudzanie sprawi, że cellulit zniknie

Cellulit nie jest zależny od typu sylwetki, ale od wielu innych czynników. Rygorystyczne diety, które powodują szybką utratę masy ciała, prowadzą do odwodnienia i niedoborów pokarmowych, czego efektem jest osłabienie skóry i nawet bardziej widoczny cellulit. W tym przypadku, bardziej niż o dietę, chodzi o eliminację podskórnej tkanki tłuszczowej w obrębie tkanki łącznej, czyli zastosowanie treningu ćwiczeń aerobowych. Wzmocnienie włóknistej tkanki łącznej pod skórą pomaga odzyskać elastyczność i cellulit jest mniej widoczny.

Mit 6: Kosmetyki redukujące cellulit zwalczą problem

Niestety nawet najlepsze kosmetyki nie usuną samodzielnie cellulitu. W dodatku, jeśli sięgasz po mniej znane i podejrzane kosmetyki, ryzykujesz reakcją alergiczną na skórze. Jedynie produkty zawierające retinol (pochodna witaminy A), który stymuluje skórę do odnowy i zapobiega procesom starzenia, mogą mieć wpływ na zmniejszenie cellulitu.

Mit 7: Opalanie sprawia, że cellulit znika

Promienie słoneczne mogą uszkadzać skórę poprzez rozbicie sieci kolagenu i elastyny, co z kolei powoduje, że cellulit jest bardziej widoczny. Cellulit, zamiast opalać, lepiej ukrywać poprzez samoopalacz, który wyrównuje koloryt skóry i może zatuszować w pewnym stopniu widoczne zmiany.


 

źródło: www.grandparents.comcellulitowo.pl