Lifestyle

Endermologia na cellulit, rozstępy i nie tylko. Czym jest i kto powinien z niej skorzystać?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
28 czerwca 2022
fot. Anetlanda/iStock
 

Odpowiednio dobrana dieta i regularnie wykonywane ćwiczenia nie zawsze wystarczają, by wymodelować i ujędrnić ciało. Często to za mało, by poczuć się dobrze we własnej skórze. Endermologia to naturalna i bezinwazyjna metoda stymulacji skóry, której efekty docenia coraz więcej kobiet. Co warto o niej wiedzieć?

Endermologia – czym jest?

Endermologia jest masażem podciśnieniowym, którego głównym zadaniem jest oddziaływanie na skórę i tkankę łączna. Przed rozpoczęciem wykonywania zabiegu pacjent zakłada specjalny kombinezon, który przylega do ciała i chroni przed bezpośrednim kontaktem z maszyną. Zapewnia bezpieczeństwo, zapobiega podszczypywaniu, wciągnięciu włosków i chroni przed urazami mechanicznymi w razie zbyt wysokiej intensywności podciśnienia.

Co daje endermologia?

Endermologię można wykorzystać do masażu większości powierzchni ciała np. ud, pośladków, brzucha, czy twarzy. Dzięki zabiegowi skóra staje się gładsza, elastyczniejsza i bardziej sprężysta. Masaż poprawia metabolizm tkanki tłuszczowej a także sprzyja produkcji włókien kolagenowych. Endermologia pomaga w walce z cellulitem, który jest zmorą większości kobiet. Szybsze spalanie tkanki tłuszczowej sprawia, że skórka pomarańczowa znika, a skóra staje się gładsza. Po serii zabiegów uzyskujemy szczuplejszą i smuklejszą sylwetkę. Zabieg wspomaga proces odchudzania – bez diety i ćwiczeń, efekty będą mniej widoczne. Masaż podciśnieniowy pomaga pozbyć się obrzęków, oczyszcza organizm z toksyn i zmniejsza zastoje limfatyczne.

Zobacz również: Cellulit – jak się go pozbyć? 6 skutecznych sposobów

Jak wygląda zabieg?

Masaż wykonywany jest za pomocą specjalnego aparatu do endermologii z głowicą dobraną do danej partii ciała. Głowica posiada komorę ssącą i dwie rolki obracające się w przeciwnych kierunkach. Pod wpływem ciśnienia, skóra zostaje „wciągnięta” pomiędzy rolki, gdzie jest wałkowana i ugniatana. Urządzenie do endermologii sterowane jest komputerowo. Przed wykonaniem zabiegu pacjentka zakłada specjalny, ściśle przylegający do ciała strój, w którym kładzie się na łóżku. Po przygotowaniu aparatu rozpoczyna się masaż. Jeden zabieg trwa około 40 minut.

Wskazania do zabiegu

Masaż dedykowany jest głównie osobom chcącym ujędrnić i wygładzić skórę, a także pozbyć się cellulitu i zmniejszyć widoczność rozstępów. Dzięki leczniczym właściwościom, endermologia polecana jest osobom zmagającym się z bólami mięśni i stawów, obrzękami, napięciem mięśniowym, niewydolnością żylną oraz uszkodzeniem więzadeł.

Przeciwwskazania 

Choć endermologia jest nieinwazyjnym i bezpiecznym zabiegiem, przed jej wykonaniem należy wziąć pod uwagę stan zdrowotny pacjenta. Po masażu mogą pojawić się siniaki, pajączki i zakwasy. Głównymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są:

 • choroba nowotworowa,
 • przepuklina,
 • tłuszczaki,
 • stany zapalne skóry,
 • rany naskórka,
 • zakrzepica,
 • stany zapalne naczyń krwionośnych.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest karmienie piersią i ciąża – szczególnie pierwszy trymestr. Jeśli ginekolog nie zauważy żadnych przeciwwskazań, po początkowym okresie ciąży można zapisać się na masaż.

Zobacz również: Nici autologiczne (needle shaping) – nowoczesny i bezpieczny lifting bez skalpela. Co warto o nim wiedzieć?

Cena zabiegu

Cena pojedynczego zabiegu wynosi od 100 do nawet 200 zł. By zauważyć skuteczność masażu i cieszyć się jędrniejszą i gładszą skórą, zaleca się wykonanie serii zabiegów pomiędzy 10 a 15, dwa razy w tygodniu. W niektórych gabinetach, przy wykupieniu całego pakietu, możemy liczyć na niższą cenę w przeliczeniu na pojedynczy zabieg.


źródło: medonet.pl

Lifestyle

Metoda Fukutsudzi – na czym polega i kto powinien z niej skorzystać?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
28 czerwca 2022
fot. Photosomnia/iStock
 

Metoda Fukutsudzi podbija świat! To japońskie ćwiczenie odchudzające w szybki sposób pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Do jego wykonania potrzebować będziemy jedynie ręcznika i wolnego miejsca na podłodze. Na czym dokładnie polega metoda Fukutsudzi i komu jest polecana?

Metoda Fukutsudzi – na czym polega?

Metoda Fukutsudzi została opracowana przez japońskiego fizjoterapeutę Toshiki Fukutsudzi, który zaobserwował, że otyłe osoby często mają problem z niewłaściwym ułożeniem miednicy w stosunku do kręgosłupa. W efekcie dochodzi do wypięcia brzucha w przód, przez co wydaje się on większy niż rzeczywiście jest.

Wykonując ćwiczenie opracowane przez Fukutsudzi, korygujemy położenie miednicy. Kiedy wróci ona do prawidłowej pozycji, mięśnie brzucha napną się, w wyniku czego brzuch stanie się mniejszy i bardziej płaski. Dodatkowo metoda Fukutsudzi pomaga w rozluźnieniu mięśni pleców, przywraca fizjologiczne krzywizny kręgosłupa, co pomaga usunąć ból krzyża i pozbyć się napięcia w odcinku lędźwiowym. Brzmi zachęcająco, jednak dla wielu, odchudzanie przy użyciu ręcznika wydaje się dość kontrowersyjne i mało wiarygodne. Trudno sobie wyobrazić, że w tak prosty sposób można pozbyć się wystającego brzucha.

Metoda Fukutsudzi – dla kogo jest przeznaczona?

Wydaje się, że metoda Fukutsudzi niesie za sobą same zalety. Od razu pojawia się pytanie, dla kogo jest przeznaczona i czy istnieją jakieś przeciwskazania? Metoda ta dedykowana jest głównie osobom, które chcą pozbyć się wystającego brzucha. Zarówno tym z małą nadwagą, jak i otyłym. Waga nie ma większego znaczenia i nie przesądza o efektywności ćwiczenia. Metoda Fukutsudzi nie jest polecana osobom ze zdiagnozowanymi wadami kręgosłupa czy zwyrodnieniem stawów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, przed rozpoczęciem wykonywania ćwiczenia należy skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą. To samo dotyczy się osób zmagających się z mocnymi bólami kręgosłupa o niewiadomym pochodzeniu.

Jak wykonuje się ćwiczenie?

Ćwiczenie można wykonać na dywanie lub macie. Nie sprawdzi się twarda, goła podłoga lub zbyt miękkie łóżko. By rozpocząć ćwiczenie należy przygotować bawełniany ręcznik o długości minimum 40 cm, który zwijamy w ciasny rulon o grubości od 7 do 10 cm. By zapobiec jego rozwinięciu w trakcie wykonywania ćwiczenia, dobrze jest owinąć go sznurkiem. Jak wykonujemy ćwiczenie?

 • Siadamy na podłodze z wyprostowanymi nogami.
 • Za plecami kładziemy zwinięty ręcznik, tak by przylegał do lędźwi.
 • Powoli kładziemy się na plecach, pilnując, by ręcznik się nie przesunął.
 • Zwinięty w rulon ręcznik musi znajdować się pod lędźwiami, na wysokości pępka. Na to należy zwrócić szczególną uwagę.
 • Prostujemy nogi, łączymy ze sobą dwa duże palce u stóp, a pięty ustawiamy na zewnątrz.
 • Ramiona przenosimy za głowę i łączymy dłonie tak, by stykały się małymi palcami. Kciuki muszą być skierowane na zewnątrz.

Po przyjęciu odpowiedniej pozycji, staramy się wyciągnąć kręgosłup – ręce wyciągamy możliwie jak najbardziej w górę. Ważne, by podczas wykonywania ćwiczenia głęboko i równomiernie oddychać, rozluźnić mięśnie i starać się ich nie spinać. W takiej pozycji staramy się wytrzymać co najmniej 5 minut, a optymalny czas treningu wynosi 10 minut. Ćwiczenie powtarzamy trzy razy w tygodniu.

Zobacz również: Odchudzanie nie jest proste. Zrób to (z) głową

Pierwsze efekty

Pierwsze efekty można zauważyć już po jednorazowym ćwiczeniu, kiedy to obwód pasa zmniejszy się o około 3 cm. Musimy jednak pamiętać, że metoda Fukutsudzi pomoże optycznie zmniejszyć i spłaszczyć brzuch oraz wysmuklić sylwetkę, ale niestety nie spowoduje utraty tkanki tłuszczowej.

 

 Zobacz także

Naucz się odpuszczać i doceniać pomoc innych – Małgorzata Ohme podpowiada, jak radzić sobie z obowiązkami domowymi

„Tak wiele chciałabym Wam powiedzieć, choć czasami brakuje mi słów”. Akcja „List do dziecka”

I kto tu rządzi? Czyli o przejmowaniu władzy w związku

I kto tu rządzi? Czyli o przejmowaniu władzy w związku