Wytrwanie na diecie wymaga od nas sporych pokładów cierpliwości i dobrych chęci. Dieta sama w sobie nie kojarzy się z czymś pozytywnym i najczęściej decydujemy się na nią z przymusu zrzucenia zbędnych kilogramów. Często wtedy popełniamy błędy, które skutkują tym, że waga nie spada, tak jak byśmy sobie tego życzyli, a co gorsze, po zakończeniu diety pojawia się efekt jojo.
Wiele zależy od naszego podejścia do tematu diety. Nieodpowiednie nastawienie do podejmowanych działań sprawi, że czas poświęcony diecie stanie się bezużyteczny. Zamiast więc komplikować sobie życie, należy wziąć poprawki na pewne rzeczy i nie popełniać tych samych błędów ponownie.
6 sposobów na to, by nie utrudniać sobie diety
1. Nie łap się pierwszej lepszej diety
Często można usłyszeć od kogoś znajomego, że u niego dana dieta pomogła i w ekspresowym tempie zrzucił kilkanaście czy kilkadziesiąt kilogramów. No kto by nie chciał tak szybkiego efektu? Jednak tu należy uważać, bo po pierwsze żadna dieta nie uczyni za nas cudu odchudzenia, a po drugie wybór złego systemu żywieniowego może sprawić, że mogą dotknąć nas niedobory ważnych dla zdrowia substancji. Dieta powinna być dobrze zbilansowana i ułożona pod kątem osoby, która próbuje zrzucić kilogramy. Należy wziąć pod uwagę cel diety, stan zdrowia, ilość i rodzaj aktywności fizycznej, i inne indywidualne predyspozycje organizmu.
2. Odrzuć nudę
Brak różnorodność bywa problemem w wielu stosowanych przez nas dietach. Najlepiej poradzić się dietetyka, który wskaże dobór produktów i sposób ich przyrządzania tak, aby był nie tylko atrakcyjny dla oczu, ale także smaczny i dostarczał odpowiedniej ilości kalorii na danej diecie. Warto wiedzieć, jak zastąpić jeden produkt drugim, mniej kalorycznym czy też przetworzonym. Jedzenie wciąć tego samego spowoduje, że dieta stanie się prawdziwą katorgą.
3. Nie walcz ze wszystkim, znajdź alternatywę
Najczęściej jest tak, że restrykcyjnie wrzucamy z jadłospisu produkty, które nie są wskazane na diecie. Koniec, kropka, tego nie ma i tego nie jemy. I popełniamy błąd, bo umartwiamy się, zamiast poszukać zdrowej alternatywy. Np. gdy mamy ograniczyć cukier, unikamy wszystkich słodyczy, rezygnując także z cukru z owoców. To może stanowić szok dla organizmu, który upomni się o to, co zostało zabrane. W tym przypadku warto wykorzystać takie produkty jak stewia czy ksylitol, które dadzą namiastkę zdrowszej słodyczy.
4. Schowaj wagę
Podczas diety aż kusi, aby wejść na wagę i sprawdzić jak wyglądają postępy naszych działań. Jednak, zamiast robić to raz na jakiś czas, np. raz na 2 tygodnie albo raz na miesiąc, ważymy się każdego dnia. W efekcie, zamiast wymarzonego spadku, zauważymy wahania zależne od pory dnia, ilości zjedzonych produktów, a także gospodarki hormonalnej. Zamiast szaleć i wchodzić codziennie na wagę, lepiej sięgnąć po centymetr krawiecki i mierzyć co jakiś czas obwody ciała. To da niezakłamaną informację, jak się zmienia ciało, nie tylko waga.
5. Nie chudnij samotnie
Bywa, że chcąc schudnąć i w razie niepowodzenia nie być na językach innych, nie obnosimy się z dietą. Tymczasem osamotnienie może skutkować złamaniem się w pewnym momencie, gdy zabraknie motywacji. Podzielenie się planami z przyjaciółką lub dołączenie do grupy osób odchudzających się, którzy zrozumieją sytuację, cel i problemy, wesprą i pomogą dotrwać do końca.
6. Nagnij czasem zasady
Nie zawsze trzeba traktować dietę aż tak restrykcyjnie, wystrzegając się każdej kropelki tłuszczu i zastanawiając się, czy ten kawałek grillowanego kurczaka, aby na pewno nie zrujnuje tego, co udało się już osiągnąć. Lekkie nagięcie zasad raz na jakiś czas raczej nie zniszczy dotychczasowych osiągnięć.
źródło: kobietyimedycyna.pl, www.sfd.pl