Kuchnia Zdrowie

Wieczna dieta… W spirali kalorycznego zadłużenia

Redakcja
Redakcja
18 lutego 2018
Fot. iStock / ronstik
Następny
57% kobiet i 17% mężczyzn robiących noworoczne postanowienia 2017/2018 ma lub miało zamiar schudnąć. Utrata zbędnych kilogramów od lat jest w ścisłej czołówce pożądanych zmian w życiu Polaków. Od 1 stycznia upłynęło kilka tygodni. Niektórzy na pewno już sobie odpuścili, choć na pewno nie wszyscy. Zabrakło motywacji? Nic nie szkodzi, kolejna nadejdzie w kwietniu wraz z pierwszymi ciepłymi dniami – w końcu już niedługo trzeba będzie pokazać się na plaży. A po wakacyjnym obżarstwie (lody, frytki, piwo) jesienią znów przyjdzie refleksja, że kolejny rok minął, a waga zamiast spadać, konsekwentnie rośnie. Kilkanaście lat odchudzania i coraz gorzej!

W spirali kalorycznego zadłużenia

Co tu zrobić, żeby pozbyć się fałdek i boczków? Ratunku szukamy w internecie. Wystarczy wpisać: „Jak szybko schudnąć?” i już. Znajdziemy kilkaset sposobów, jak w dwa tygodnie zgubić 10 kg. Cudownie. Dieta działa. Jeszcze tylko, 8, 7, 6… dni i cel zostanie osiągnięty. Przynajmniej na chwilę. Po takiej diecie cud wraz z powrotem do starych nawyków, jak bumerang wrócą zgubione kilogramy, w dodatku z nawiązką.  No dobrze! Ale przecież nie da się być całe życie na diecie. Jak przytyję, to znów schudnę. Jednak za każdym razem trochę trudniej, aż w końcu każda dieta „cud” zamieni się w „cud jak schudnę”.

Jeśli ktoś odchudza się notorycznie przez kilka lat, wówczas prędzej lub później dojdzie do zachwiania całego metabolizmu. W wyniku stosowania diet redukcyjnych może się pojawić nowy typ otyłości  polegającej na tym, że organizm zacznie się bronić przed każdą dietą, każdą redukcją kalorii. Dochodzi do sytuacji, że nie jemy prawie nic, pijemy samą wodę, a waga nie chce nawet drgnąć. Dlaczego? To odpowiedź organizmu na powracające okresy energetycznego zachwiania organizmu. Każda dieta zostaje zapamiętana w naszej pamięci metabolicznej przez 7 lat. Wyobraźmy sobie, że co miesiąc zarabiamy kwotę wystarczającą w miarę dokładnie na  przeżycie miesiąca na akceptowanym przez nas poziomie. Jednak pewnego dnia z powodu gorszej kondycji firmy pensja zostaje zmniejszona nagle, bez uprzedzenia o połowę. Po kilku miesiącach sytuacja się stabilizuje i znów otrzymujemy przez jakiś czas wyższe wynagrodzenie. Takie cykle powtarzają się przez kilka lat. Jak w tej sytuacji będziemy gospodarować budżetem – żyć z miesiąca na miesiąc czy w lepszych czasach starać się oszczędzać? Podobnie postępuje nasz organizm, który przez kilka lat konsekwentnie doświadcza okresów niedoboru pokarmu. W końcu nauczy się mocno oszczędzać, co przełoży się na coraz mniejszą skuteczność kolejnych diet odchudzających – mówi Ilona Cichecka, dietetyk, prowadząca kurs „Jak się nie odchudzać” na Uniwersytecie Otwartym SGGW.

Jeść i chudnąć

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Kuchnia Zdrowie

Mrożonki – fakty i mity. A ty, w co nadal wierzysz?

Redakcja
Redakcja
18 lutego 2018
Mrożonki - fakty i mity
Fot. iStock / aimy27feb
 

Mrożone owoce i warzywa odznaczają się uboższą wartością odżywczą niż te świeże –prawda czy mit? Otóż okazuje się, że to powszechne przekonanie bywa prawdziwe, ale niekoniecznie i nie zawsze. Popularne zwłaszcza w okresie jesieni i zimy mrożonki mogą mieć nawet więcej witamin i składników mineralnych niż świeże produkty. Nie są także chemicznie konserwowane w celu przedłużenia ich trwałości.

Mrożonki – fakty i mity

Smak pełni lata

Warzywa i owoce są poddawane procesowi mrożenia w pełni sezonu, gdy są dojrzałe – dlatego mają zdecydowanie większą wartość odżywczą niż świeże owoce i warzywa dostępne w sklepach zimą. Badania naukowe wykazują, że zamrażanie jest metodą przechowalnictwa żywności, która w największym stopniu zapobiega stratom witamin i składników mineralnych. Straty składników odżywczych w procesie mrożenia można oszacować na następującym poziomie: witamina C – 40 %., wit. B1 – 10- 20 %., wit. B2 – 10 %., karoten – 5-30 %. Są one stosunkowo niewielkie, o ile produkty są prawidłowo zamrażane.

Stwierdzono, że po upływie pięciu dni od zbiorów, owoce i warzywa tracą w dużych ilościach swoje wartości odżywcze. Dlatego kluczową zasadą przy mrożeniu jest, by proces ten odbył się jak najszybciej – najczęściej kilka godzin od zbioru. Owoce oraz warzywa przeznaczone do mrożenia nie są magazynowane ani transportowane,  a jedynie myte pod bieżącą wodą. Ich powierzchnia nie jest pokrywana konserwantami ani chemikaliami umożliwiającymi dłuższe przechowywanie – zwyczajnie nie jest to potrzebne.

Witaminy, składniki mineralne, cukry i kwasy zawarte w żywności nie ulegają znaczącym zmianom podczas zamrażania. Straty witamin i składników mineralnych w mrożonych owocach są więc o wiele niższe niż w przypadku innych procesów utrwalania żywności, np. suszenia. Badania naukowe wykazują, że właściwości odżywcze mrożonek przechowywanych przez okres do 12 miesięcy są zbliżone, a często nawet wyższe, niż w przypadku produktów świeżych, które często przechowywane są w magazynach przez długi czas.

Czy wszystko da się zamrozić?

Mrożonki to ratunek dla różnorodności jadłospisu w zimie i jesienią. Niemal każdy produkt można utrwalić tak, aby użyć go potem do zupy czy deseru. Mrożenie pozwala na zachowanie smaku, aromatu oraz wartości odżywczych przez długi czas. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki wymrożeniu wody, która stanowi środowisko rozwoju drobnoustrojów. W niskiej temperaturze bakterie, pleśnie i grzyby po prostu się nie rozwijają. Jednak istnieją takie produkty, które pod wpływem niskiej temperatury stracą swój smak i zmieniają konsystencję. Nie powinno się zamrażać żywności zawierającej duże ilości wody, takiej jak pomidory, ogórki, pomarańcze czy arbuzy. Po rozmrożeniu stracą jędrność, ponieważ podczas mrożenia wytwarzają się kryształki lodu, które uszkadzają delikatną strukturę tych produktów. Wniosek: zamrozić można wszystko, ale nie każdy produkt po rozmrożeniu będzie wyglądał tak samo apetycznie.

Po co blanszowanie?

Niektóre warzywa przed zamrożeniem należy zblanszować. Proces ten polega na wcześniejszym umyciu produktów, rozdrobnieniu na mniejsze kawałki i następnie zanurzaniu we wrzącej wodzie na kilka minut. Kolejnym etapem jest zanurzenie tak przygotowanych warzyw w bardzo zimnej wodzie lub po prostu przelać je zimną wodą z kranu, aż całkowicie wystygną. Tak przygotowane warzywa będą nie tylko lepiej zabezpieczone przed utratą witamin i innych cennych składników odżywczych, ale również zachowają one swój naturalny smak, kolor i strukturę. Proces ten niszczy enzymy zawarte z żywności, które odpowiadają za zmianę cech sensorycznych produktów. Wcześniejszego blanszowania najczęściej wymagają warzywa, które zawierają dużo wody, takie jak np. pomidory czy ogórki.

Data ważności mrożonek

Okres przydatności produktów mrożonych do spożycia zależy przede wszystkim od temperatury ich przechowywania. Im niższa temperatura mrożenia, tym dłużej można przechowywać produkt zamrożony. Dla różnych surowców ustalone są różne okresy trwałości – należy więc przestrzegać określonych terminów przechowywania:

  • mięso – do 8 miesięcy

  • owoce – do 6 miesięcy

  • warzywa twarde – do 6 miesięcy

  • warzywa miękkie – do 12 miesięcy

  • pieczywo – do 4 miesięcy

  • nabiał – do 4 miesięcy

Okresy te są przybliżone, ponieważ poszczególne rodzaje produktów różnią się między sobą pewnymi właściwościami, np. zawartością tłuszczu, która ma duży wpływ na to, jak długo dany produkt może być mrożony, np. tłuste mięso powinno zostać rozmrożone szybciej niż chude. Ogólna zasada jest taka, że im produkt zawiera więcej tłuszczu, tym krócej powinien być mrożony – ze względu na utlenianie się i co za tym idzie jełczenie tłuszczu.

Kiedy można zamrozić rozmrożone?

Istnieje przekonanie, że raz rozmrożonego produktu nie wolno ponownie zamrozić. Czy to prawda?

Bezdyskusyjnie tak. Podczas zamrażania żywności bakterie w niej zawarte nie giną – przechodzą w stan uśpienia a podczas rozmrażania budzą się i zaczynają intensywnie rozmnażać. Rozmrażając produkt, stwarzamy idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów, takie jak duża wilgotność oraz korzystna temperatura pokojowa. Jednak kiedy produkt rozmrożony poddamy obróbce termicznej, która spowoduje zabicie drobnoustrojów, możemy go bez obaw zamrozić ponownie.

Bez wyrzutów sumienia

Mrożone sezonowe owoce i warzywa mogą stanowić idealny dodatek do codziennych obiadów i deserów. Kiedy będziemy mieli ochotę na owoce jagodowe w styczniu, ciasto z tego przepisu będzie idealnym rozwiązaniem (klik). Wystarczy sięgnąć po mrożonkę.


 

Źródło: PD,  Alicja Ponderwww.akademiadobregosmaku.sggw.pl,


Kuchnia Zdrowie

Mąż wydziela ci pieniądze i rozlicza z każdej złotówki? Nie lekceważ przemocy ekonomicznej

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
18 lutego 2018
Fot. iStock/Eva-Katalin
Następny

W Sejmie pojawił się projekt ustawy, przygotowany przez partię Nowoczesna, która chce przyjęcia definicji przemocy ekonomicznej w polskim prawie. Za takie przestępstwo miałoby grozić do 3 lat pozbawienia wolności. Choć przemoc ekonomiczna pojawia się w wielu domach, ofiary często nie mają świadomości, że ich dotyczy lub nie wiedzą, jak mogą uzyskać pomoc.

Przemoc ekonomiczna nie występuje tylko w związkach, choć na ogół kojarzy nam się z sytuacją, w której partner wydziela pieniądze swojej partnerce. Bo właśnie kobiety są najczęściej uzależnione finansowo od mężczyzny bądź doświadczają innych form przemocy.

– Przemoc może być fizyczna (naruszanie nietykalności cielesnej np. bicie, popychanie, przypalanie papierosem), psychiczna (naruszanie godności osobistej np. wyzywanie, poniżanie, zmuszanie do określonych czynności), seksualna (zmuszanie do czynności seksualnych), ekonomiczna (ograniczenie dostępu do pieniędzy) – wymienia mec. Anna Gręda-Adamczyk z Łodzi. Często też przemoc nie ma charakteru jednolitego – różne jej rodzaje przeplatają się i występują z różną intensywnością. Dlatego też do tej pory różne zachowania, odpowiadające przemocy ekonomicznej podciągało się np. pod przemoc psychiczną czy fizyczną. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, już niebawem może się to zmienić.

Przemoc? Tylko w patologicznych domach!

Myśląc o przemocy, często koncentrujemy się na fizycznym zadawaniu bólu. Bicie, upokarzanie czy wymuszanie seksu kojarzy nam się głównie z alkoholem i agresją. Nie zdajemy sobie sprawy, że tzw. ludzie na poziomie mogą być katami.

– Przemocowe zachowania zdarzają się nie tylko w „rodzinach patologicznych”. Przemoc występuje także w domach osób bardzo dobrze wykształconych i bardzo dobrze zarabiających. Czasami bardzo ciężko jest uwierzyć, że u koleżanki czy sąsiadki dzieje się coś niedobrego. Bardzo ważna jest reakcja środowiska na przemocowe zachowania, chociażby w postaci zawiadomienia organów ścigania – tłumaczy mecenas. W swojej karierze zawodowej wielokrotnie spotykała się z kobietami, które doświadczały przemocy ekonomicznej, ale nie wiedziały, że mogą z nią walczyć. Ofiary często dochodziły do wniosków, że są po prostu niezaradne lub do niczego się nie nadają. Dodatkowo, uzależnienie finansowe od partnera powodowało, że malało ich poczucie własnej wartości i gotowość do zmian. Przemoc ekonomiczna jest matnią, z której bardzo trudno się wyrwać.

– Stosowanie przez współmałżonka jakiegokolwiek rodzaju przemocy może stanowić zawiniony rozkład pożycia małżeńskiego, czyli być przyczyną rozwodu z winy małżonka – tłumaczy mec. Gręda-Adamczyk. – Bardzo ważny jest aspekt dowodowy. Często przemoc trudno jest udowodnić z uwagi na to, że dzieje się ona w czterech ścianach, a jedynym dowodem są zeznania osoby, która doznaje przemocy. Dowodem mogą być także zeznania świadków, nagrania, obdukcje, dokumentacja medyczna, opinie psychologiczne lub psychiatryczne – dodaje. Przemoc ekonomiczna często ma znamiona przemocy fizycznej i psychicznej, dlatego warto też zawiadomić policję i wszcząć procedurę Niebieskiej Karty.

Strona 1 z 2
Czytaj dalej

Zobacz także

Pierwszy w Polsce domowy aparat KTG już jest dostępny

Kochasz pić kawę rozpuszczalną? Poznaj argumenty, by ją ograniczyć, a najlepiej o niej zapomnieć

SIBO objawy

Bóle brzucha, biegunki i wzdęcia to jedne z objawów SIBO. Co trzeba o nim wiedzieć?