Uczulenie na spermę nie jest łatwe do rozpoznania. Uczucie pieczenia i zaczerwienienie często mylone są z infekcją intymną. Nieprzyjemne objawy związane z uczuleniem na nasienie partnera występują nawet u co dwunastej kobiety. Jak objawia się dokuczliwa przypadłość i jak przebiega jej leczenie?
Czym jest uczulenie na spermę?
Uczulenie na spermę (SPH, ang. seminal plasma hypersensitivity) to nieprawidłowa reakcja organizmu na kontakt z białkami znajdującymi się w płynie nasiennym, który w niewielkich ilościach pod postacią preejakulatu wydobywa się przed lub w trakcie wytrysku. To reakcja immunologiczna na zmiany zachodzące przy kontakcie ze swoistym antygenem prostaty. Białka w spermie rozpoznawane są przez dendrytyczne komórki układu odpornościowego, które rozpoznane alergeny prezentują limfocytom T, które pobudzają limfocyty B do wytwarzania przeciwciał. Uczulenie na spermę dotyczy głównie kobiet mających kontakt z nasieniem partnera podczas zbliżenia waginalnego. Może się również zdarzyć, że mężczyzna uczulony jest na własną spermę.
Jak objawia się uczulenie?
Uczulenie na nasienie partnera objawia się symptomami miejscowymi (kontaktowymi) oraz ogólnoustrojowymi. Do kontaktowych objawów zaliczamy:
- Pieczenie
- Swędzenie
- Zaczerwienienie
- Obrzęk miejsc intymnych.
Objawy miejscowe występują w miejscu kontaktu skóry ze spermą – najczęściej na zewnętrznych narządach płciowych. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się od 10 do 30 minut po kontakcie z nasieniem. Mogą utrzymywać się od kilku godzin aż do kilku dni.
Z kolei do ogólnoustrojowych objawów zaliczymy:
- Wysypkę
- Duszności
- Swędzenie.
Na szczęście wstrząs anafilaktyczny zdarza się stosunkowo rzadko, co nie znaczy, że nie występuje wogóle.
Jak zdiagnozować uczulenie na spermę?
Rozpoczynając diagnozowanie alergii na nasienie partnera, w pierwszej kolejności należy wykluczyć inne możliwe przyczyny uczulenia. Jednym z podstawowych badań są testy skórne polegające na nałożeniu preparatu alergizującego na skórę, zazwyczaj przedramię. Następnie naskórek jest nakłuwana, tak by substancja przeniknęła do komórek skóry znajdujących się na różnej głębokości. Zaczerwienienie, opuchlizna i podrażnienie potwierdzają uczulenie na spermę. Kolejnym badaniem są testy serologiczne polegające na zbadaniu krwi kobiety pod kątem przeciwciał, jakie tworzą się w wyniku kontaktu z alergenem.
By samodzielnie potwierdzić lub wykluczyć uczulenie na spermę warto odbyć stosunek z prezerwatywą, by zaobserwować czy pojawiają się takie same objawy jak przy współżyciu bez zabezpieczenia.
Zobacz również: Metod antykoncepcji jest multum. Którą wybrać dla siebie?
Jak wygląda leczenie?
W przypadku potwierdzenia uczulenie na spermę należy rozpocząć leczenie, które może przyjmować różne formy. Najprostszym sposobem jest używanie prezerwatyw lub stosunek przerywany, który zapobiega przed kontaktem z nasieniem partnera. Kolejną możliwością jest zabieg, polegający na umieszczaniu przez alergologa niewielkiej ilości rozcieńczonego nasienia w pochwie kobiety. Stopniowo zwiększa się jego stężenie. Pary poddające się leczeniu, przez kilka tygodni powinny współżyć co 2-3 dni by utrzymać efekty leczenia.
Uczulenie na spermę a ciąża
Uczulenie na spermę nie powoduje problemów z zajściem w ciążę, głównie z tego względu, że to nie plemniki są alergenem. By doszło do zapłodnienia, partnerzy powinni poddać się leczeniu, a w przypadku, gdy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów można skorzystać z inseminacji lub zapłodnienia in-vitro.
Uczulenie na spermę u mężczyzn
Alergia na własną spermę może wystąpić również u mężczyzn. Dochodzi do reakcji autoimmunologicznej, organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała skierowana przeciw własnej spermie. Plemniki zostają zniszczone już w organizmie, a po wytrysku nie ma ich wcale w spermie. W takim przypadku mówimy o niepłodności immunologicznej.