Go to content

Twerking – sposób na to, by dosłownie ruszyć cztery litery. Na czym polega ten taniec?

twerking taniec
Fot. iStock

Twerking to rodzaj tańca, który opiera się na intensywnym poruszaniu pośladków. Zyskuje on niezwykłą popularność, ale bywa także kontrowersyjny i odbierany negatywnie, ze względu na występujące w nim erotyczne zabarwienie ruchu. Twerking ma wielu zwolenników zarówno wśród zwykłych ludzi kochających taniec, jak i wśród  największych gwiazd muzyki. Co to jest twerking i  na czym polegają ruchy w tym tańcu?

Twerking — skąd się wziął ten taniec?

Twerking rozpowszechnił się w Stanach Zjednoczonych, gdzie nadal święci największe triumfy. Nie można jednak powiedzieć, by to USA było jego kolebką. Ten rodzaj ruchu posiada korzenie afrykańskie, łączone z różnymi plemiennymi tańcami, w szczególności mapouka, pochodzącego z Wybrzeża Kości Słoniowej.

Zanim zainteresował on masę ludzi, twerkujące tancerki zaczęły pojawiać się od lat 90. XX wieku w teledyskach wykonawców hip-hopu. Potraktowany on został nie tylko jako oryginalna choreografia, ale także jako element ruchu przywołujący erotyczne skojarzenia. O wiele większą popularność ten taniec zyskał kilka lat temu, dzięki wykonawcom takim jak Nicki Minaj, czy Miley Cyrus. To one, jako jedne z pierwszych piosenkarek, pochwaliły się swoimi umiejętnościami we własnych teledyskach, zachwycając swoich fanów, którzy zaczęli naśladować idolki.  Ale nie ominęło to innych gwiazd — z zamiłowania do twerkowania znane są np.: Iggy Azaela, Rihanna, Ciara, Vanessa Hudgens, Jennifer Lopez.

twerking taniec

Fot. iStock

Twerking — na czym polega?

Twerking polega na rytmicznym potrząsaniu pośladkami, ale nie tylko. Bardzo często twerkowaniu towarzyszą skomplikowane układy choreograficzne, które wymagają niemałej wprawy i wyczucia rytmu. Sam ruch pośladkami w rytm muzyki przyciąga uwagę, bywa naprawdę zmysłowy. By zatańczyć efektownie, wymagane jest nie tylko poczucie rytmu, ale i sporej dawki energii, ponieważ ruchy wymagają włożenia w nie odpowiedniego wysiłku. Twerkować mogą kobiety, jak i mężczyźni, osoby szczupłe, a także te o pełniejszych kształtach. Przede wszystkim chodzi tu o poddanie ciała ruchowi i dobrą zabawę, luz.

Twerking — zalety tańca

Wiele osób traktuje twerking także jako sposób na utrzymanie dobrej sylwetki. Dzięki intensywnemu ruchowi bioder  można spalić sporo kalorii i poprawić wygląd. Podczas tańca pracują mocno mięśnie ud i pośladków, można także wyszczuplić talię i biodra, wzmocnić dolne partie pleców, a także brzuch. W trakcie 15 minut tańca można pozbyć się  100 kalorii. Dodatkowo, w trakcie przyjemnego ruchu, wytwarzają się endorfiny wpływające na poprawę samopoczucia.

Jak nauczyć się twerkować?

Aby posiąść umiejętność twerkowania można albo nauczyć się ruchów samodzielnie, z filmików dostępnych na kanałach internetowych, lub też zapisać się na zajęcia proponowane przez różne szkoły tańca. Ucząc się samodzielnie, warto mieć do dyspozycji lustro, w którym można obserwować własny ruch i korygować go, jeśli trzeba. Konieczne jest opanowanie podstawowych kroków, które umożliwiają prawidłowy ruch.

Fot. iStock

Trzy kroki do twerkingu:

Krok pierwszy: zrób głęboki przysiad tak, by kąt tworzący się pomiędzy udem a łydką był równy lub większy 90º. Kolana nie powinny wychodzić przed palce stóp, nogi należy rozstawić na szerokość większą niż szerokość barków, palce stóp należy skierować do zewnątrz, a dłonie oprzeć na biodrach. Jest to istotne, by zachować stabilną postawę ciała, które umożliwi komfortowy ruch.

Krok drugi: odchyl pośladki do tyłu, jak najdalej możesz (warto wyobrazić sobie siadanie na dalej odsunięte krzesło). Górna część ciała powinna być usztywniona, a plecy wyprostowane.

Krok trzeci: poruszaj pośladkami w górę i dół, zachowując cały czas proste plecy i napięte mięśnie brzucha.

Gdy podstawa jest już opanowana, można dodać poruszanie biodrami do boku i przejść do bardziej zaawansowanych pozycji, na przykład twerkowanie w klęku czy też stania na głowie.

twerking taniec

Fot. iStock

Twerking — jak się ubrać?

Odpowiedni strój jest istotny. Zazwyczaj podkreśla on sylwetkę i pozwala poczuć się pięknie i zmysłowo podczas tańca. Aby ruch był w nim komfortowy, trój musi być przewiewny, oddychający i wygodny. Często wybierane są przylegające do ciała legginsy lub króciutkie spodenki podkreślające pośladki, ale równie dobrze sprawdzi się wygodny dres. Góra jest dowolna, choć najczęściej widuje się niekrępujące ruchów topy i krótkie koszulki. Wygodne obuwie jest równie ważne. Podczas treningu należy mieć pod ręką wodę, ponieważ twerking zabiera sporo energii i należy uzupełnić tracone z potem płyny.


źródło:  www.fitplanner.pl, uroda.info.pl, www.mentalfloss.com