Lifestyle

Tobie również przydarzą się złe rzeczy. 18 spraw, co do których mój tata miał rację

Redakcja
Redakcja
21 czerwca 2021
Fot. iStock/golero
 

Pewnie każdy z nas miał kiedyś w szkole do napisania takie wypracowanie – list z poradami do młodszego siebie lub odezwę do młodszego pokolenia. To dość trudne doświadczenie, analizować świat z perspektywy nastolatka, wyciągać wnioski, dawać rady. Pamiętam, że poprosiłam wówczas mojego tatę, żeby wykonał to zadanie razem ze mną. Tata podszedł do niego bardzo poważnie, a jego zapiski zostały ze mną do dziś,  w moim pamiętniku. Dziś, 20 lat pózniej, czytam je z o wiele większym zrozumieniem i myślę, że tata miał rację.

18 spraw, co do których mój tata miał rację

1. Kiedy będziesz kończyć 30, 40, 50 lat nie będziesz tego czuła

Dorośli to tylko starsze dzieci. Kiedy będziesz starsza, nie będziesz czuła się tak stary, jak sobie to teraz wyobrażasz. Właściwie nadal będziesz czuć się dokładnie tak, jak teraz, tylko trochę mądrzejsza i pewniejsza siebie. Miałaś czas, aby odnaleźć swoje miejsce w świecie i dowiedzieć się, co jest dla Ciebie ważne. Nie bój się dorastania. Czekaj na nie.

2. Tobie i Twoim znajomym przydarzą się złe rzeczy

Częścią życia i dorastania są nieoczekiwane problemy życiowe. Ludzie tracą pracę, ulegają wypadkom samochodowym, a czasem umierają. Kiedy jesteś młodsza i wszystko układa się całkiem nieźle, ta brutalna rzeczywistość może być trudna do wyobrażenia. Najmądrzejszą i często najtrudniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić w tego rodzaju sytuacjach, jest złagodzenie naszych reakcji, opanowanie emocji i akceptacja

3. Każdy może coś zmienić

Sprawienie, że choć jedna osoba się uśmiechnie, może zmienić jej świat. Więc zacznij od małych kroków i to już, teraz. Nie pozostawaj obojętna.

4. Pierwsze wrażenia bywają mylące

Wszyscy i wszystko wydaje się normalne z daleka lub na pierwszy rzut oka. Dziesiąte, dwudzieste, a nawet pięćdziesiąte spojrzenie, bliższy kontakt sprawiają, że zaczynasz naprawdę rozumieć kto jest jaki, na kim możesz polegać, a kogo lepiej się wystrzegać.

5. Prawdziwe rezultaty pojawiają się, gdy mocniej się skoncentrujesz

Skoncentruj swoje wysiłki na konkretnych, drobniejszych krokach, nie porywaj się od razu z motyką na słońce. Staraj się dążyć do celu rozważnie, z uwagą.

6. Kochaj siebie. Zostań swoim priorytetem

Staraj się być tym, kim chcesz być. Odżywiaj umysł i ciało. Ucz się i rozwijaj każdego dnia, aż do końca życia.

7. Czasami po prostu warto podjąć ryzyko

Odłóż na chwilę na bok swoją niepewność, lęki i obawy. Zadaj sobie pytanie: „Jeśli spróbuję i nie uda mi się za pierwszym razem, co stracę, a co zyskam?” Odpowiedź brzmi: nie stracisz nic poza odrobiną swojego czasu, a zdobędziesz ważną lekcję, która pomoże ci zrobić to dobrze za drugim lub trzecim razem.

8. Aby dostać, musisz dać

Wspieranie, działania na rzecz innych ludzi to jedna z największych nagród w życiu. Wiesz dlaczego? Bo wszystko, co robisz, w pewnym momencie do ciebie wraca.

9. Nie ma o co kruszyć kopii

Jeśli możesz tego uniknąć, nie walcz. Wycofaj się z kłótni ze partnerem, członkami rodziny lub sąsiadami. Kiedy poczujesz narastający gniew i chcesz wykrzyczeć tę wulgarną uwagę, która jest już na końcu języka, po prostu zamknij usta i odejdź. Pozwól sobie się uspokoić. Nie musisz mieć racji ani wygrywać kłótni. To po prostu nie ma znaczenia.

10. Nie próbuj zaimponować wszystkim

Celowe imponowanie ludziom przynosi dobre samopoczucie na moment, nie dłużej. Zamiast tego bądź szczera wobec tych, na których naprawdę ci zależy. Innymi słowy, połącz się z mniejszą liczbą ludzi na nieco głębszym poziomie.

11. Baw się dobrze

Zasługujesz na to. Znajdź na czas na relaks, odpoczynek. Na spotkania z przyjaciółmi.

12. Nie komplikuj

W prostocie kryje się świat wspaniałości. Wybierz pięć najważniejszych rzeczy w swoim życiu i skup się na nich. Odpuść inne rzeczy. Przestań być zajęta i ciesz się tym, co jest dla Ciebie ważne.

13. „Małe rzeczy” są najważniejsze

Więc nie przegap ich. Patrz, jak spokojnie śpi twoje dziecko.  Przygotuj posiłek wspólnie z rodziną. Usiądź na ławce w parku i oglądaj wiewiórki, ptaki, twarze ludzi. Ciesz się każdą chwilą.

14. Mniej porad to często najlepsza rada

Ludzie nie potrzebują wielu porad, by dobrze żyć. To, co powinniśmy wiedzieć, jest już gdzieś w nas, wystarczy to odnaleźć.

15. Naucz się zarządzać swoim czasem

Twoja sytuacja i otoczenie ciągle się zmieniają, żyjesz pod presją więc uważaj, aby nie mylić spraw pilnych z  mniej ważnymi.

16. Zarządzaj swoimi pieniędzmi

Nie kupuj rzeczy, których nie potrzebujesz. Nie wydawaj więcej, niż zarabiasz. Nie pożyczaj pieniędzy od innych.

17. To, czego uczysz się w szkole, ma znaczenie

Kiedyś to spostrzeżesz. Choć dziś wiele rzeczy wydaje ci się niepotrzebnych, trudnych i uciążliwych, czas spędzony na każdej z tych lekcji uczy cię jak rozwiązywać problemy.

18. Marzenia pozostaną tylko marzeniami, jeśli nie zaczniesz ich realizować

Zacznij już dziś, pracuj na to spełnienie marzeń. Po to, żeby za kilkanaście lat nie żałować, że nie podjęłaś tego wysiłku, że nie spróbowałaś, nie zaryzykowałaś.


Lifestyle

Jesteśmy sobą zniesmaczeni. Mężczyźni roszczeniowością kobiet, a kobiety brakiem zdecydowania u facetów

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
21 czerwca 2021
Photo by Charles Deluvio on Unsplash
 

Boję się kobiet. Dlatego wciąż kończę związki uciekam. Dlaczego jesteście takie roszczeniowe? W tym roku kończę 40 lat. Mam za sobą dziesięcioletni związek z dziewczyną, którą poznałem na studiach. I dwuletnie małżeństwo. Od trzech lat korzystam z Tindera i szukam. Ale mnie współczesne kobiety przerażają. Są roszczeniowe, pełne pretensji, wściekłe – taki list wpłynął niedawno do redakcji Oh!me. Dziś publikujemy odpowiedź na ten list.

Mój Drogi,

Odpowiadając Ci na pytanie: gdzie są normalne kobiety? Wszędzie! Tyle że nie każda dla każdego będzie „normalna”. Norma w tej sytuacji jest rzeczą względną. Dla jednego normalna kobieta to będzie właśnie wpychająca się z kwiatkiem do ogrodu, dla innego normalna będzie umawiająca się tylko na seks, bo nie chce niczego więcej.

Odnosząc się do Twoich dwóch relacji, które opisałeś, na pewno miałeś sygnały wcześniej. W przypadku pierwszej dziewczyny, że chce ślubu, dzieci, rodziny. Brak komunikacji w związku spowodował, że poszła po swoje, ale z kimś innym. W przypadku Twojej żony, nie wierze, że nie było przesłanek o przemocy psychicznej wcześniej.

Ja bym nie nazywała kobiet roszczeniowymi. Kobiety po prostu teraz lepiej i zdecydowanie jaśniej stawiają granicę i wprost komunikują swoje oczekiwania względem mężczyzny czy partnera. Problem w komunikacji pomiędzy singlami jest taki, że zdecydowana większość mężczyzn nie chce stałego związku, chce „kogoś mieć”, ale zostawiając sobie otwartą furtkę. Ta otwarta furtka daje nadzieje na kogoś lepszego. Kawałek nóżki wystającej zza drzwi powoduje, że kobiety tracą poczucie bezpieczeństwa. Wtedy zaczyna się całe to śledztwo detektywistyczne. Nie
ma nic gorszego niż niepokój. Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Wszechobecny konsumpcjonizm i łatwy dostęp do seksu powoduje, że single przeskakują ze związku do związku albo (o zgrozo) są w kilku jednocześnie. Takie niby związki/nie związki wzbudzają w nas walkę o swoje, potęgują wymagania, nasilają brak kompromisów.

Tak naprawdę to i kobiety i mężczyźni są teraz zniesmaczeni. Mężczyźni roszczeniowością kobiet lub ich zaborczością, a kobiety brakiem zdecydowania u facetów i ich nastawieniem na seks.

A przecież tak prosto można rozwiązać cały problem. Nie obiecywać związków, nie planować, nie pieprzyć głupot o niebieskich migdałach. Wyłożyć karty na stół. I wśród kobiet, i wśród mężczyzn są tacy co chcą związku, rodziny, dzieci ale są też tacy co chcą tylko luźnych relacji opartych na seksie. Każdy jest na różnym etapie życia. Większość Waszych i naszych rozczarowań to błędne komunikaty. Czy faceci będą w stanie funkcjonować bez rozkochiwania kobiet i wiecznej zabawy z życiem, czy kobiety będą w stanie zadowolić się adoracją jednego faceta? Oczywiście, że tak!

Pod jednym warunkiem. Że od początku znajomości mówimy wprost o swoich oczekiwaniach: nie jestem gotowy/ gotowa na związek, chce normalnego związku, chce mieć dzieci i rodzinę, chce tylko seksu, chcę luźnego związku, nie spieszmy się, zobaczymy co wyjdzie itd. Ważne w tym wszystkim jest to, aby nie próbować kogoś zmienić na siłę. Jeśli ktoś nie chce związku, to nie będzie go chciał dopóki nie będzie gotowy. Jeśli ktoś ma parcie na stabilizację i rodzinę, nie będzie czekać na to latami.

Każdy ma jakieś oczekiwania względem partnera. Chemia to nie wszystko, jeśli chodzi o związek. Jeśli drogi i plany życiowe się rozjeżdżają to chemia nie pomoże. Ale na romans – idealnie Jeśli od samego początku nie pójdziemy na kompromisy w istotnych dla nas kwestiach, to nie będzie potem frustracji. Nie bądź rozgoryczony kobietami. Stawiaj swoje granice. Mów wprost o swoich planach i oczekiwaniach. A wtedy na pewno wszystko będzie prostsze. Powodzenia!

DQ – Drama Queen – Kobieta po przejściach i z przyszłością. Matka, była żona, partnerka, kochanka, singielka. Bez presji na związek, choć otwarta na dobre relacje. Bizneswoman, właścicielka firmy, pracownica korporacji. Żadnej pracy się nie boi. Ugotuje pyszny obiad, położy panele i naprawi studnię na działce. Kocha podróże, samochody, dobre wino i swoją sypialnię. Fanka doświadczania życia, panicznie boi się wegetowania. Kocha mężczyzn, ale potrafi postawić im granice. Jeszcze po trzydziestce.

Zapraszamy na bloga Przypadki Drama Queen https://www.facebook.com/przypadkidramaqueen/


Lifestyle

Switchel: 5 powodów, dla których warto codziennie pić „cudowny eliksir” gwiazd Hollywood

Redakcja
Redakcja
21 czerwca 2021

Switchel to zdrowy, energetyzujący, probiotyczny napój na bazie octu jabłkowego (z „matką”), który redukuje tkankę tłuszczową, obniża poziom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu, obniża poziom insuliny, wspomaga odchudzanie, wzmacnia odporność, wspomaga trawienie i regularność oraz zwiększa energię i witalność! Brzmi wspaniale? Tak właśnie jest! Jak zrobić napój z octem jabłkowym (zwany Switchel)?

Switchel to nie wynalazek XXI w. Istniał już długo przed wynalezieniem słodkich napojów gazowanych i napojów energetycznych. Chociaż uważa się, że pochodzi z gorących Karaibów, switchel był popularnym orzeźwiającym napojem w amerykańskich koloniach (szczególnie w Nowej Anglii) już w XVII wieku. Pijany przez marynarzy, robotników, polityków i studentów (którzy mieli zwyczaj doprawiania go rumem), switchel był napojem dla każdego, niezależnie od statusu społecznego czy ekonomicznego.

Ten gaszący pragnienie, orzeźwiający, energetyzujący, zdrowy – do łask wrócił, kiedy jego piciem zaczęły się chwalić gwiazdy Hollywood.

Switchel to mikstura, która jest idealna do walki z upałem, pozwalając zachować orzeźwienie i odpowiedni poziom nawodnienia. Chociaż pierwotnie był zrobiony z octu, wody i melasy, miodu lub syropu klonowego jako słodzika, ostatecznie do mieszanki dodano imbir, aby zapobiec wzdęciom, co pozwala pić go przez cały dzień bez obawy o rozstrój żołądka.

5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO PIĆ TĘ MAGICZNĄ MIKSTURĘ

1. PRZYWRACA ELEKTROLITY

Elektrolity to minerały obecne w płynach ustrojowych. Potrzebujemy tych, dodatnio lub ujemnie naładowanych jonów, w naszych ciałach – przekazują one napięcie potrzebne do wielu funkcji fizjologicznych, takich jak skurcze mięśni i sygnalizacja nerwowa.

Tracimy elektrolity za każdym razem, gdy ćwiczymy, pocimy się lub idziemy do łazienki. Najczęściej zaburzenia równowagi elektrolitowej pojawiają się w okresach odwodnienia – kiedy tracimy płyny w wyniku intensywnej aktywności fizycznej lub gdy zachorujemy na grypę. Charakterystyczne objawy braku równowagi elektrolitowej obejmują bóle mięśni, niepokój, bóle głowy, kołatanie serca, skurcze żołądka, bóle stawów, zmęczenie, problemy z koncentracją i zawroty głowy.

Na szczęście elektrolity można szybko uzupełnić, spożywając wapń, potas, magnez, sód i chlor.

Ponieważ switchel jest wytwarzany z octu jabłkowego – bogatego źródła potasu – i czystego syropu klonowego (który zawiera również potas, a także wapń, magnez i sód), jest to całkowicie naturalna alternatywa dla słodkich napojów dla sportowców, która pomoże w utrzymaniu dobrej równowagi elektrolitów w organizmie.

2. POMAGA ZŁAGODZIĆ BÓL I ZAPALENIA

Zwalcza ból i stany zapalne. Switchel to wspaniały tonik potreningowy. Kluczowym składnikiem jest tutaj obecność imbiru, który nie tylko hamuje enzymy prozapalne związane z bólami, które często towarzyszą intensywnym ćwiczeniom, ale może również pomóc w innych objawach stanów zapalnych, takich jak trądzik, zapalenie stawów, egzema, stany depresyjne i fizyczne oznaki starzenia.

Gingerol – aktywny składnik imbiru – jest również skutecznym środkiem przeciwbólowym, który działa tak samo dobrze jak leki dostępne bez recepty, stosowane w celu łagodzenia bólu, ale bez żadnych niepożądanych skutków ubocznych.

3. DOBROCZYNNA DAWKA OCTU JABŁKOWEGO

Ocet jabłkowy to nie tylko elektrolity. Pomaga zrównoważyć poziom pH organizmu, utrzymuje równowagę poziomu cukru we krwi, wspomaga trawienie poprzez wspieranie wzrostu zdrowych bakterii jelitowych, chroni serce i wspomaga zdrową utratę wagi. Spożywanie jednej łyżki octu jabłkowego z jedną filiżanką wody może nie być najbardziej kuszącą wizją i tutaj wkracza switchel ze swoim świetnym smakiem, równoważącym kwaśny smak octu.

4. CIESZ SIĘ ZDROWOTNYM WPŁYWEM IMBIRU

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, koniecznie włącz imbir do swojej codziennej diety. Ma naprawdę mnóstwo zdrowotnych właściwości. Wśród niezliczonych korzyści imbiru wykazano, że pomaga obniżyć poziom cholesterolu, poprawić krążenie krwi, obniżyć poziom cukru we krwi i łagodzić objawy niestrawności, takie jak zgaga, wzdęcia i nudności. Ma właściwości przeciwutleniające, może więc pomóc mózgowi lepiej pracować, poprawia pamięć, koncentrację uwagi i czas reakcji.

5. NIEZNANE WŁAŚCIWOŚCI CZYSTEGO SYROPU KLONOWEGO

Chociaż switchel można osłodzić też miodem, tradycyjnie używało się do czystego syropu klonowego. Podobnie jak inne naturalne słodziki, prawdziwy syrop klonowy jest znacznie zdrowszą alternatywą dla sztucznych i rafinowanych cukrów. Jako jedyny produkt w naszej diecie, który pochodzi z soku drzewnego, syrop klonowy jest dość pożywny, zawiera dużą ilość wapnia, manganu, ryboflawiny, cynku i potasu. A ponieważ syrop klonowy jest substancją słodzącą pochodzenia roślinnego, ma również mnóstwo przeciwutleniaczy.

JAK ZROBIĆ TRADYCYJNY SWITCHEL?

Chociaż na rynku mnóstwo jest gotowych napojów, uzupełniających elektrolity (pełne dodatków, takich jak aromaty wiśniowe i jagodowe), naprawdę łatwo jest zrobić własny switchel w domu. Wystarczy kilka całkowicie naturalnych składników:

  • 1/2 szklanki octu jabłkowego
  • 3 łyżki czystego syropu klonowego
  • kawałek korzenia imbiru
  • 4 szklanki wody

Sposób przygotowania:

  1. Zetrzyj korzeń imbiru (lub przepuść go przez sokowirówkę).
  2. Połącz imbir, ocet jabłkowy, syrop klonowy i wodę w dużym pojemniku i mieszaj, aż syrop klonowy całkowicie się rozpuści.
  3. Dodaj lód  lub umieść dzbanek w lodówce i pozostaw na 24 godziny, ponownie mieszając przed podaniem.
  4. Możesz wzbogacić napój liśćmi mięty i łyżką świeżego soku z cytryny lub limonki.

 


Zobacz także

„Uświadom sobie, że masz już wystarczająco dużo”. Mała rzecz, a cieszy… czyli król minimalizm. Akcja: Szybki kurs czerpania przyjemności z życia #8

My – kobiety, jesteśmy fantastyczne. I niech nikt nie myśli o nas inaczej!

„Kochany, znów mi się śniłeś…”. Pułapki niespełnionych miłości. Dlaczego tak często nie zapominamy?