Go to content

Tatuaże mogą być niebezpieczne dla zdrowia – pokazują najnowsze wyniki badań

fot. iStock/ Belyjmishka

Choć tatuaże cieszą się ogromną popularnością, a niektóre wyglądają niczym dzieła sztuki, mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia! Nie chodzi tylko o potencjalne zakażenia, do których może dojść w trakcie ich wykonywania, ale także o toksyczne składniki farb, które wprowadzamy pod naszą skórę – do takich wniosków doszli badacze z Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Naukowcy przebadali stosowane do wykonywania tatuaży barwniki i sprawdzili, jaka jest w nich zawartości metali ciężkich oraz ryzyko z ich zastosowania dla naszego zdrowia. Próbki przebadano pod kątem zawartości kadmu, ołowiu cynku, arsenu, chromu oraz rtęci. Badania wykazały, iż tusze zawierają znaczące ilości metali ciężkich, jednak jest to zróżnicowane w zależności od koloru barwnika. Kolorowe tusze zawierają kadm, ołów i arsen w większych stężeniach niż czarne, a oprócz metali ciężkich występują też nanocząsteczki, ftalany i węglowodory, które mogą oddziaływać szkodliwie na gospodarkę hormonalną, a także działać rakotwórczo.

Najbardziej zanieczyszczone okazały się tusze zielone, w których wykryto wysoką zawartość bardzo toksycznego pierwiastka – arsenu. Zatem wykorzystywanie tuszów kolorowych w gęstych wzorach i na dużej powierzchni ciała może być ryzykowne dla naszego zdrowia. Osoby, które zdecydują się na tatuaż, powinny dokładnie rozważyć jego powierzchnię, kolor, a także producenta barwnika, bowiem także i od marki zależy stopień zanieczyszczenia tuszu! Z badań wynika, że jeśli ktoś zdecydowałby się na pokrycie w znacznej części swojego ciała zielonym tuszem, mógłby przekroczyć dopuszczalną dla arsenu dawkę toksyczną.

Fot. iStock / commablack

Fot. iStock / commablack

Badacze ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przypomnieli wyniki badań nad barwnikami prowadzone w innych krajach. Niemieccy naukowcy, którzy wstrzyknęli tusze do tatuażu pod skórę myszy, zauważyli, że 32 procent barwnika zniknęło po 42 dniach od wstrzyknięcia , większe cząsteczki skumulowały się w węzłach chłonnych, a nanocząsteczki prawdopodobnie dostały się do krwioobiegu i zostały rozprowadzone po organizmie. W Chinach w 2009 roku zaobserwowano, że nanocząsteczki srebra wszczepione pod skórę szczurów przedostały się głębiej – były transportowane do nerek, wątroby, śledziony, płuc oraz mózgu.

Wykonanie tatuażu odbywa się poprzez wprowadzenie pod skórę pigmentu za pomocą specjalnej igły. Może być on zatem niebezpieczny dla zdrowia także ze względu na uszkodzenie skóry i możliwość pojawienia się zakażeń, jednak jak wyjaśniają specjaliści, przy zachowaniu zasad higieny takie ryzyko jest minimalne. Należy jednak zachować czujność, zwrócić uwagę na to, by otwieranie opakowania igły czy wymiana końcówki urządzenia odbywało się w naszej obecności, a wykonywanie tatuaży powierzać jedynie specjalistom.


 

Na podstawie: www.naukawpolsce.pap.pl

Zapisz