Go to content

Toksyczni przyjaciele, toksyczni partnerzy – skąd mam wiedzieć, jak ich rozpoznać?

Fot. iStock

Każda osoba, którą spotykamy na swojej drodze, ma mniejszy lub większy wkład w nasze życie, dlatego tak ważne jest, by otaczać się ludźmi pozytywnymi, takimi, którzy wnoszą dobrą energię i światło do naszej codzienności. Nie raz słyszałyśmy, że należy zerwać z toksycznym partnerem, czy pożegnać toksycznych przyjaciół – negatywizmem można się bardzo łatwo zarazić, a przecież życie jest za krótkie na dołowanie się i nieustanny smutek! Jak jednak rozpoznać, czy osoby obok nas mają w sobie ten szczególny rodzaj negatywnych wibracji, jak rozpoznać ich „toksyczność”? Oto kilka oznak, które powinny dać nam do myślenia.

Zawsze myślą pesymistycznie

Ludzi z negatywnym nastawieniem bardzo rzadko dostrzegają plusy i zalety jakiejś sytuacji – najczęściej wszystko jest złe, niedobre, nie po ich myśli.  Gdy za oknem świeci piękne słońce, będą narzekać na upał i skwar, gdy pada deszcz, będę marudzić, że pogoda się zepsuła i klimat mamy beznadziejny. Toksyczni zawsze przyjmują postawę „na nie”, a swoim zachowaniem sprawiają, że i nad innymi gromadzą się ciemne chmury smutku i beznadziei.

Zawsze są ofiarami

Zawsze skrzywdzeni, oszukani, wykorzystani przez los lub innych ludzi. Nawet, jeśli w danej sytuacji to ewidentnie oni zawinili, nigdy się do tego nie przyznają i będą stawiać siebie w pozycji ofiary. Bo przecież tak jest o wiele łatwiej niż wziąć na swoje barki odpowiedzialność i złożyć samokrytykę. Cały świat przeciwko nim, wszyscy się uwzięli – a teraz współczuj im i pomóż!

Nigdy nie mają dla ciebie czasu

Ty musisz być dla swojego toksycznego partnera lub przyjaciela zawsze gotowa do działania, pomocy i wsparcia, ale raczej nie oczekuj tego samego w zamian. To prawdziwi mistrzowie wymówek i tłumaczeń – potrafią tak dobrze wyjaśnić ci swój brak czasu i zaangażowania, że aż zaczynasz odczuwać wyrzuty sumienia i przepraszać za to, że się narzucasz. Pamiętaj jednak, że każda relacja polega na wzajemności, więc jeśli czujesz się wykorzystywana i mniej znacząca w waszym związku, warto to przemyśleć.

Wykorzystują cię

Drobna poprawka – oczywiście, że toksyczni znajdą dla ciebie czas, pod warunkiem, że jesteś im do czegoś potrzebna! Nie mają sentymentów i nic nie powstrzyma ich przed wykorzystaniem cię na dowolny sposób. Jeśli potrzebują pożyczki, towarzystwa, porady, pomocy w pracy, w przeprowadzce czy przygotowaniu uroczystości, dobrze wiedzą, jak i gdzie cię znaleźć i potrafią świetnie manipulować, by dostać to, czego chcą.

Nieustannie narzekają

Ich świat jest smutny, zły, niegodziwy i niesprawiedliwy, a oni nie mają oporów przed omówieniem jego każdej negatywnej strony. Marudzą, narzekają, z ich ust sypie się lawina negatywnym słów. I choćbyś miała nie wiadomo jak radosne i optymistyczne podejście, to w ich towarzystwie stopniowo gaśniesz, malejesz, a kolory jakby nieco bledną i ciemnieją.

Duszą cię emocjonalnie

Są niczym wampiry, które wysysają z ciebie energię i entuzjazm. Po każdym spotkaniu z toksycznymi, czujesz się niczym wypompowana, niesamowicie zmęczona, choć tak naprawdę tylko siedziałaś i piłaś kawę! Przyjaźń lub związek partnerski powinien na ciebie działać zupełnie odwrotnie, więc posłuchaj swojej podświadomości i wewnętrznego głosu, idź za instynktem i nie bój się wprowadzić zmian – w końcu masz prawo do radosnego, szczęśliwego życia!

Dążą do tego, by cię zmienić

Bo skoro toksycznym nie podoba się dookoła nic, to i ty nie jesteś dla nich wystarczająco dobra, zatem będą dążyć do tego, by cię zmienić. Fryzura, ubrania, wystrój mieszkania, sposób spędzania wolnego czasu, a nawet praca czy bliskie relacje z innymi – wszędzie chcą wprowadzać modyfikacje i zmieniać pod własne widzimisię. Nie daj sobie jednak wmówić, że wszystko jest z tobą źle i bądź asertywna – a najlepiej zacznij zmiany od pozbycia się toksycznego ze swojego życia.

Plotkują na potęgę

Znasz to powiedzenie, że wielcy ludzi rozmawiają o ideach, przeciętni o problemach, a mali o innych ludziach? Słowo „mali” możesz śmiało zamienić na „toksyczni”, bo plotkowanie to coś, co wprost uwielbiają. Lubią obgadywać, obmawiać innych za plecami, roznosić informacje dotyczące życia innych i szukać skandali. I choć lubimy ploteczki, sekrety i tajemnice (oj, lubimy, nie ma co się oszukiwać!), zastanów się, czy warto brać w tym udział i nie powtarzaj czegoś, czego nie umiałabyś powiedzieć komuś prosto w oczy.

Sprawiają, że i ty jesteś bardziej negatywna

Toksyczni sprawiają, że i w tobie coraz więcej jest negatywizmu i pesymistycznego podejścia – w końcu „jeśli wejdziesz między wrony…”. Zauważyłaś, że coraz częściej marudzisz i narzekasz? Trudniej znaleźć ci radość nawet w rzeczach, które kiedyś bez trudu sprawiały ci przyjemność? Inni dają ci sygnały, że stałaś się bardzie smutna? Nie czekaj, działaj póki jeszcze nie zapomniałaś, jak to jest być radosną i sympatyczną!

Są zazdrośni

Każdy z na nas bywa od czasu do czasu zazdrosny, w końcu jesteśmy tylko ludźmi! Różnica miedzy normalną osobą, a kimś toksycznym polega na tym, że nie potrafi on tego uczucia przezwyciężyć i cieszyć się sukcesami innych. Gdy spotyka cię coś dobrego, humor toksycznego partnera lub przyjaciele pogarsza się, reaguje on złością i ponurym nastrojem, będzie traktować cię niesprawiedliwie i zrobi wszystko, by umniejszyć twój sukces i  zepsuć radość.

Mają wpływ na inne twoje relacje

Toksyczny partner (lub przyjaciel) zna sposoby na to, by oddalić cię do twoich bliskich i sprawić, by w waszych relacjach zaczęło coś zgrzytać i układać się niekorzystnie. Ma na to wpływ także i to, że zmienia się twoja postawa i oddajesz innym coraz więcej negatywnej energii, więc powoli odsuwają się od ciebie w akcie samoobrony. Lepiej więc zacznij się oddalać od toksycznych osób, nim obok ciebie nie zostanie już nikt więcej.


 

Na podstawie: www.powerofpositivity.com