Dobrze jest dbać o wygląd, bo upływający czas żadnej z nas nie oszczędza, a braki w pielęgnacji bywają zabójcze dla urody. Troska o wygląd dla większości kobiet wiąże się z używaniem kosmetyków, które namiętnie nabywamy w sklepach czy aptekach. Wybierając toniki, kremy czy żele rzadko studiujemy ich skład, bardziej wierzymy reklamom, podkreślającym wyjątkowe składniki, mające przedłużyć młody wygląd.
Jedne są mniej, inne bardziej skuteczne, ale nie wyobrażamy sobie codzienności bez korzystania z ich istnienia. Półki w łazience uginają się pod ciężarem kolejnych butelek i tubek z tajemniczą miksturą. Ale w niej, często poza składnikami cennymi dla skóry, możemy natknąć się również na chemię, która zapewne nie szkodzi w poważny sposób, ale u wielu z nas powoduje podrażnienia czy uczulenia. Jeśli szukasz dla siebie alternatywy, bo chciałabyś zredukować ilość kosmetyków i bałagan na półce lub po prostu nie chcesz wydawać majątku na mało naturalne produkty, spróbuj bardziej ekologicznej pielęgnacji. Jej zasady są proste — mniej oznacza więcej i lepiej. Sprawdźcie same!
13 sposobów na bardziej ekologiczną pielęgnację
1. Kieruj się składem kosmetyków
Im mniej substancji w składzie, tym lepiej. Eko kosmetykom bliżej natury, niż tablicy Mendelejewa i gdy na etykiecie widnieje podejrzanie długa lista substancji zawartych w kremie czy szamponie, odpuść sobie zakup. Szczególnie unikaj: parabenów i innych konserwantów, sztucznych aromatów i barwników, pochodnych ropy naftowej, silikonu, glikolu propylenowego, silnych detergentów.
2. Zrezygnuj z dużej ilości kosmetyków
Nie potrzebujesz na półce 3 różnych szamponów i tyle samo odżywek. Wyrzuć te o podejrzanej konsystencji czy otwartych nie wiadomo jak długo. Poza tym zwróć uwagę na inną kwestię — potencjalnie szkodliwe składniki w jednym kosmetyku mogą być obecne w niewielkiej ilości, ale gdy pomnożysz to przez wszystkie kosmetyki, których używasz, to już przestaje być nieistotną kwestią.
3. Szukaj potwierdzenia jakości certyfikatem
Aby produkt otrzymał certyfikat, musi on spełnić surowe kryteria od sposobu pozyskiwania surowca, aż do listy składników gotowego produktu. W Polsce nie ma organizacji certyfikującej kosmetyki naturalne, szukaj więc informacji od najpopularniejszych międzynarodowych organizacji certyfikujących kosmetyki naturalne (francuski ecoert, niemieckie BDiH oraz NaTrue, amerykański USDA Organic).
4. Unikaj silnie perfumowanych produktów
Wystarczy, że używasz perfum. Nadmiar substancji zapachowych w kremach, płynach do płukania czy odżywkach do włosów może podrażniać i powodować np. ból głowy.
5. Uważaj na skład płynów do kąpieli
Przyjrzyj się, czy w składzie płynu nie ma Cocamide DEA, toksycznego środka pianotwórczego, podejrzewanego o działanie rakotwórcze.
6. Sprawdzaj, na którym miejscu są składniki naturalne
Jeśli jesteś miłośniczką stylu eko, zwróć uwagę, czy naturalne składniki są na czele składu kosmetyku. Jeśli znajdują się na szarym końcu, w dodatku są ich śladowe ilości, to produktowi daleko do tych naprawdę naturalnych.
7. Szukaj lokalnych producentów kosmetyków
Wiele osób zajmuje się wytwarzaniem naturalnych, ziołowych kosmetyków na mniejszą, lokalną skalę. Jeśli sama nie masz czasu ani smykałki do robienia domowych płynów i maceratów, sięgnij po gotowce, które są rzeczywiście ekologiczne.
8. Nie kieruj się ceną
Wybierając gotowy kosmetyk, nie daj się zwieść wysokiej cenie. Droższe, nie oznacza za każdym razem lepszego, bo często płacąc za produkt, płacisz również za ekstra opakowanie i reklamę. Tu liczy się skład i tego się trzymaj.
9. Zajrzyj do kuchni
Nie musisz od razu biec do sklepu, aby uzupełnić braki. Jeśli skończy ci się mleczko do demakijażu, sięgnij po olej kokosowy, oliwa z oliwek bez problemu zastąpi kupną oliwkę do ciała.
10. Postaw na zieloną herbatę
Zielona herbata to eliksir przeciwko starzeniu się w płynie — bogata w antyoksydanty, zapobiega zbyt szybkiemu powstawaniu zmarszczek. Wywar wypij, a z pozostałych z parzenia listków, możesz zrobić ekspresowy peeling twarzy.
11. Zamień dezodorant w aerozolu na ten w sztyfcie
Rozpylanie intensywnie pachnącego dezodorantu często powoduje bóle głowy. Wybierz wersję w sztyfcie, najlepiej bez zawartości aluminium.
12. Unikaj triclosanu
Triclosan to środek antybakteryjny, którego używa się do produkcji proszków do prania, czy detergentów, a także kosmetyków przeciwtrądzikowych, past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej, mydeł, środków higieny intymnej oraz dezodorantów. Istnieją doniesienia o działaniu drażniącym na skórę, czy alergii kontaktowej oraz podejrzenia o działania rakotwórcze.
Zrób własne naturalne kosmetyki
To wcale nie takie trudne, jak może się z początku wydawać. Jest wiele przepisów na domowe kremy, szampony do włosów czy pasty, bez zawartości szkodliwych składników.
1. Szampon do włosów
3-4 łyżki mąki żytniej (bogata w minerały i witaminy) połącz z letnią wodą. Rozprowadź na włosach i po kilku minutach, gdy skóra wchłonie cenne substancje, zmyj dokładnie.
2. Eko balsam do ust lub na szorstkie łokcie
Potrzebujesz:
- 5 łyżeczek oliwy z oliwek
- 3 łyżeczki wosku pszczelego
- 1 łyżeczka miodu lub gliceryny roślinnej
- 7 kropli naturalnego olejku eterycznego
- 7 kropli witaminy E – opcjonalnie
Garnek wypełniony wodą podgrzej i nałóż na niego drugi garnek, tak by zanurzyć go w wodzie. Połącz oliwę z oliwek z woskiem pszczelim, tak aby wosk się roztopił. Zmieszaj na gładko mikserem, dodaj płynny miód lub glicerynę oraz olejek eteryczny i witaminę E. Wymieszaj i przelej do małych pojemniczków.
3. Maska do włosów z oleju kokosowego
1-2 łyżki oleju kokosowego umieść w niskiej szklance. Włóż szklankę do miseczki z gorącą wodą, aby olej rozpuścił się do płynnej konsystencji. Przed myciem włosów nałóż ciepły olej na włosy i pozostaw minimum na 30 minut. Następnie umyj głowę bardzo dokładnie szamponem (nawet dwa razy, aby usunąć olej z włosów).
4. Demakijaż olejem z pestek winogron
Wlej olejek w zagłębienie dłoni i rozgrzej go. Wmasuj w twarz, aby olej rozpuścił makijaż. Usuń z twarzy za pomocą wacików nasączonych ciepłą wodą. Możesz zastosować również do demakijażu oczu, uważaj jednak, by olej nie dostał się do oczu.
5. Peeling do ciała
Wystarczy garść gruboziarnistej soli lub cukru zalać oliwą z oliwek (lub innym olejem) i wymieszać na pastę. Po takim peelingu skóra będzie doskonale złuszczona i natłuszczona.
źródło: www.hellozdrowie.pl, www.ekomama.pl, www.greensign.pl