Go to content

Wzruszający list do kolegów z klasy napisany przez chłopca cierpiącego na autyzm

Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz

Po sieci od krąży list napisany przez Kubę – ucznia szkoły podstawowej, który choruje na autyzm. Chłopiec nie mówi, a ze światem kontaktuje się tylko i wyłącznie pisząc. 

Być może dlatego postanowił wyrazić to, co czuje, kiedy jest w szkole. „Lubię i myślę o Was często w domu. Jesteście fajni i gotowi nieść pomoc” – zwraca się do swoich szkolnych kolegów, próbując wytłumaczyć na czym polega jego choroba. „Dla mnie autyzm jest estetycznym zaburzeniem. Znaczy – robisz coś innego niż chcesz – np. skaczesz, a nie chcesz skakać. Ale skaczesz, bo musisz, chociaż wiesz, że to głupio wygląda.(…) Ja nie lubię bałaganu, dlatego na lekcjach zapinam Wasze piórniki, a na przerwach ustawiam buty”. Kuba widzi jednak pozytywne strony autyzmu – jak choćby ta, że potrafi przeczytać książkę w jedną godzinę.

Swoich kolegów z klasy i ze szkoły prosi o jedno: „Ważne jest, aby mi pomagać w trudnych sytuacjach np. kiedy mam zły humor albo się źle czuję. Wtedy głupio się zachowuję –  krzyczę, biegam, zatykam uszy. Proszę Was, nie gapcie się wtedy na mnie, bo jest mi wstyd”.

List Kuby pokazuje, z czym zmagają się osoby cierpiące na autyzm, jest ważną wskazówką, jak chcą być traktowani i z czym miewają problemy. Przekażcie dalej, niech świat stanie się bardziej przyjazny dla osób z autyzmem.