Czego pragną nasze dzieci? Czegoś, co każdy z nas jest w stanie im podarować, niezależnie od statusu materialnego. I choć naszym marzeniem jest sprawić, by niczego im nie brakowało, często zapominamy, że to co je najbardziej uszczęśliwia jest na wyciągnięcie ręki… Warto otworzyć więc oczy nieco szerzej i przypomnieć sobie jak to było, gdy sami byliśmy dziećmi. Pewnie nie mieliśmy tylu zabawek i tylu możliwości, które oferuje świat współczesny, ale na pewno częściej doznawaliśmy uczucia błogiej beztroski płynącej ze szczęśliwego dzieciństwa.
10 rzeczy, które uszczęśliwią twoje dzieci
1. Wolny czas
Nie planuj nieskończonej ilości zajęć dodatkowych. Zaplanuj czas, w którym dziecko może popuścić wodzy fantazji i swobodnie się bawić – odgrywać scenki, wyjść z przyjaciółmi na dwór, lepić z plasteliny… Nie rób z dziecka dorosłego, któremu wiecznie brak czasu dla siebie.
2. Dzieciństwo wolne od kłótni rodziców
Nie chodzi o to, by trzymać dzieci pod kloszem, by nie miały pojęcia o tym, że ludzie mogą i mają prawo się ze sobą nie zgadzać. Szczęśliwe dzieciństwo to jednak okres, w którym nie jesteśmy świadkami niekończących się, burzliwych, brutalnych awantur domowych.
3. Pewność, że nie będą porównywane i oceniane
Zanim powiesz „Czy nie mógłbyś być taki, jak twój młodszy brat?”, ugryź się w język. Zaufanie i miłość, którym obdarza cię twoje dziecko są bezwarunkowe. Ono cię nie porównuje do innych i oczekuje tego samego od ciebie. Zdejmij z niego presję bycia kimś innym niż jest.
4. Możliwość przeżywania negatywnych emocji
Przestańmy karać i obwiniać nasze dzieci za to, że odczuwają gniew i złość. Przestańmy nazywać je niegrzecznymi, dlatego, że się zdenerwowały. Zamiast tego, pokażmy im jak zarządzać swoimi emocjami, jak panować nad reakcjami, które te emocje wywołują.
5. Uznanie za wysiłek, który dziecko wkłada w swoje zadania
Ukierunkowanie na sukces sprawia, że kiedy go brak, dziecko przeżywa wieczną frustrację. Skoncentrowanie na pracy i wysiłku uczy dziecko uznania dla własnej wartości. Pokazuje, że poczucie szczęścia nie musi być związane z rezultatem naszej pracy, ale z próbami, które podejmujemy, by coś osiągnąć.
6. Wartość płynąca z więzi rodzinnych
Niezależnie od tego czy jest to rodzina pełna, czy związek rodziców jest formalny, czy nie. Poczucie, że mamy w rodzinie oparcie stanowi fundament dziecięcego szczęścia i stabilizacji emocjonalnej. Uczmy dziecko dbania o innych i sami dbajmy o nie oraz o siebie nawzajem.
7. Możliwość uczenia się na błędach
Bez takiego doświadczenia trudno cieszyć się tym, co mamy, co udało się nam osiągnąć. Porażki również mogą uszczęśliwić, uświadamiając nam jak wiele znajduje się już w naszej garści… Nie ułatwiajmy wszystkiego naszym dzieciom, pozwólmy im się mylić.
8. Poczucie odpowiedzialności
Przydzielajmy dzieciom obowiązki, to sprawi, że będą mogły czuć się z siebie dumne, że poczują swoją wartość. Obowiązki budują również poczucie wspólnoty i przynależności do rodzinnego grona.
9. Szczęśliwe chwile
Momenty, w których jesteśmy razem, w których odkładamy telefony i obdarzamy bliskich swoją obecnością i uważnością, pokazują im jak bardzo są dla nas ważni i kochani. Stwórzmy rytuały – popołudniowe granie w planszówki, weekendowe spacery w parku, codzienne pół godziny rozmowy o tym, co istotne… To naprawdę ważne.
10. Szczęście rodziców
Może nie masz wszystkiego, o czym marzyłaś. Może życie nie zawsze układa się po twojej myśli. Ale mimo to, nadal jest wciąż wiele powodów, byś była szczęśliwa. Naucz tego szczęścia płynącego z „małych rzezy” twoje dziecko. Niech docenia „tu i teraz”. To wspaniała umiejętność, która bardzo ułatwi mu dorosłe życie.