Go to content

8 najważniejszych zasad Mahatma Gandhi. Kierując się nimi, możesz zmienić świat na lepszy

Fot. iStock / simarik

„Nie wolno ci tracić wiary w ludzkość. Ludzkość jest oceanem; jeśli kilka kropel w oceania jest brudnych, ocean nie staje się brudny. ”

„Różnica między tym, co robimy, a tym, co jesteśmy w stanie zrobić, wystarczyłaby, aby rozwiązać większość problemów na świecie.”

„Gdybym nie miał poczucia humoru, dawno temu popełniłbym samobójstwo”.

Mahatma Gandhi nie potrzebuje długiego wprowadzenia. Mahatma znaczy „wielka dusza” i faktycznie indyjski przywódca taką duszę miał. Jedyne czego pragnął to pokoju, przyjaźni i pojednania. Głównym cele jego życia, jak sam podkreślał, było poszukiwanie prawdy, do której dojść było można między innymi przez naukę na własnych błędach. Dawał ludziom wskazówki, być żyli dobrym i szczęśliwym życiem.

Zmieniaj się

Gandhi wierzył, że jeśli chcemy zobaczyć, jak zmienia się świat wokół nas, powinniśmy zacząć od siebie: „Musisz być zmianą, którą chcesz zobaczyć na świecie” – mówił. Powtarzał, że nasza wielkość nie tkwi w tym, że jesteśmy w stanie zmienić świat, ale w tym, że jesteśmy w stanie zmienić samych siebie.

Jeśli się zmienisz, zmienisz świat. Jeśli zmienisz sposób myślenia, popracujesz nad emocjami i podejmiesz działania, to zobaczysz, jak wszystko wokół ciebie zacznie się zmieniać. Nie tylko dlatego, że oglądasz świat przez nowe okulary twoich myśli i emocji, ale także dlatego, że zmiana wewnętrzna pozwala ci działać w sposób, o jakim wcześniej byś nie pomyślał.

Zacznij zmianę od siebie, bo tylko tak zmienisz świat, jeśli tego nie zrobisz nadal będą tobą targać negatywne myśli, gniew i brak empatii.

Miej kontrolę nad sobą

„Nikt nie może mnie zranić bez mojej zgody” – mówił Gandhi. To, co czujesz i jak reagujesz, zawsze zależy od ciebie. Możesz wybrać własne myśli, reakcje i emocje. Od ciebie zależy, czy zachowasz się odruchowo dając dojść do głosu swoim starym nawykom myślowym.

Kiedy zdasz sobie sprawę, że możesz mieć wpływ na własne uczucia, że od ciebie zależy, co tak naprawdę poczujesz – staniesz się silniejszy.

Przebacz i pozwól temu odejść

„Słabi nigdy nie przebaczą. Przebaczenie jest atrybutem silnych.”

Zwalczanie zła złem nikomu nie pomoże. Nie spędzaj czasu w negatywnym rozmyślaniu o przeszłości. Wyciągnij wnioski ze swoich doświadczeń i idź do przodu

Jeśli nie wybaczasz, pozwalasz przeszłości i innej osobie kontrolować to, jak się czujesz. Przebaczając, uwolnisz się od tych więzów.

Bez działania nigdzie nie dojdziesz

„Jedna uncja praktyki jest warta więcej niż tona kaznodziejstwa”.

Bez podjęcia działań niewiele zrobimy. Możemy czytać, studiować bez końca, poszerzać swoją wiedzę i nawet czuć, że idziesz do przodu, tyle tylko, że posuwasz się żółwim tempem.

Aby dotrzeć tam, gdzie chcesz, musisz ćwiczyć. Okej – zdobyć wiedzę, ale wykorzystać ją w praktyce, w swoim życiu.

Dbaj o tę właśnie chwilę

„Nie chcę przewidywać przyszłości. Zajmuję się dbaniem o teraźniejszość. Bóg nie dał mi żadnej kontroli nad następną chwilą”.

Najlepszym sposobem na przezwyciężenie wewnętrznego oporu, który powstrzymuje nas przed podjęciem działań, jest skupienie się na teraźniejszości i jej akceptacja.

Dlaczego? Jeśli w tym momencie martwisz się o następną chwilę, to nic nie da, i tak nie masz nad nią kontroli. Gdy to zrozumiesz, zaczniesz działać, bo będziesz wiedzieć, że negatywne wyobrażanie sobie przyszłości nie ma żadnej mocy sprawczej.

Pamiętaj – każdy jest człowiekiem

„Uważam się za prostą osobę, która może błądzić jak każdy inny śmiertelnik. Jestem jednak przekonany, że mam wystarczająco pokory, aby wyznać swoje błędy i odtworzyć moje kroki ”

„Nierozsądnie jest być zbyt pewnym własnej mądrości. Należy pamiętać, że najsilniejsi mogą stać się słabymi, a najmądrzejsi mogą się mylić”.

Kiedy zaczynasz tworzyć mity na temat ludzi, pozbawiasz się nadziei na zmianę. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że każdy jest po prostu człowiekiem.

I myślę, że ważne, by pamiętać, że każdy z nas może popełnić błąd.

Trwaj

„Najpierw cię ignorują, potem śmieją się z ciebie, potem walczą z tobą, potem wygrywasz.”

Bądź wytrwały. Są tacy, którzy będą cię krytykować i sabotować twoje decyzje. Dlatego znajdź to, co naprawdę chcesz robić, bo tak dotrzesz do wewnętrznej motywacji, która pozwoli ci iść do przodu.

Sukces lub zwycięstwo rzadko przychodzą tak szybko, jak byśmy chcieli. Być może dzieje się tak dlatego, że zbyt szybko się poddajemy. Świat pełen rozwiązań, magicznych pigułek, reklama nieustannie obiecuje nam, że możemy stracić dużo wagi lub zarobić mnóstwo pieniędzy w zaledwie 30 dni. A nam brakuje cierpliwośći.

Zobacz dobro w ludziach i pomagaj

„Człowiek staje się wielki dokładnie w takim stopniu, w jakim pracuje dla dobra bliźnich”.

„Przypuszczam, że przywództwo oznaczało kiedyś użycie siły, ale dzisiaj jest dogadywaniem się z ludźmi. ”

W ludziach zawsze jest coś dobrego, ale też coś negatywnego. My możemy wybrać na czym chcemy się skupić. Kiedy widzimy dobro w ludziach, łatwiej jest pomagać innym, a ci, którym pomagasz stają się bardziej skłonni do pomagania kolejnym. W ten sposób razem tworzymy spiralę pozytywnych zmian.


 

źródło: positivityblog.com