Lifestyle

Rząd nie odpuszcza alimenciarzom i uderza w… pracodawców. Koniec z pracą na czarno

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
23 maja 2018
Fot. iStock/Juanmonino
 

„Alimenty to nie łaska rodziców, to obowiązek wobec własnych dzieci. Ale mówimy o tych osobach, które są dłużnikami Funduszu Alimentacyjnego, którzy nie wywiązują się z zobowiązań, korzystają z pracy na czarno, bądź usprawiedliwiają się tym, że nie mogą znaleźć zatrudnienia” – mówiła wczoraj podczas konferencji minister Elżbieta Rafalska przedstawiając propozycję zwiększenia egzekucji alimentów.

Nie ma co ukrywać, o dłużnikach alimentacyjnych słyszy się i czyta coraz więcej. I bardzo dobrze, ponieważ nie powinno być społecznego przyzwolenia do okradania państwa, społeczeństwa oraz niczemu winnych dzieci. Wiadomo, że rząd od dłuższego czasu z ekspertami i specjalistami pracuje nad zmianą prawa. Ministerstwo Sprawiedliwości rok temu dało sygnał alimenciarzom, że nie będę tolerować zadłużenia, zmieniając artykuł 209 kodeksu karnego.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej proponuje:

  • skuteczniejszą aktywizację zawodowa dłużników alimentacyjnych

która miałaby polegać na zatrudnianiu w pierwszej kolejności dłużników alimentacyjnych przy pracach publicznych,

  • umożliwienie prowadzenia egzekucji z diet otrzymywanych przez dłużników alimentacyjnych

dzisiaj, jak podkreślają komornicy, dłużnicy ukrywają swoje dochody, przykładowo kierowcy ciężarówek większość wynagrodzenia pobierają w dietach, co uniemożliwia ściągnięcie z nich alimentów,

  • sankcje dla pracodawców za nielegalne zatrudnienie dłużnika alimentacyjnego

Ministerstwo Sprawiedliwości tworzy rejestr dłużników alimentacyjnych, z którego będą mogli korzystać pracodawcy przy zatrudnianiu nowych pracowników,

  • większa odpowiedzialność pracodawcy za niedopełnienie obowiązków związanych z zajęciem wynagrodzenia dłużnika przez komornika sądowego

nie od dziś wiadomo, że pracodawcy często chronią dłużników zatrudniając ich na czarno albo spisując fikcyjne umowy z innymi niż dłużnik osobami; podniesione mają zostać kary dla pracodawców,

  • podwyższenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego do 800 zł

co budzi największe kontrowersje, bo po 11 latach okazuje się, że próg dochodowy zostanie za rok podniesiony o 75 złotych, przy czym minimalne wynagrodzenie dzisiaj wynosi nieco ponad 1500 złotych, za rok z pewnością przekroczy 1600 złotych.

Propozycje są, teraz przekazane do dyskusji. Pytanie tylko brzmi, ile z tych rzeczy ustalonych na papierze, faktycznie zostanie wprowadzonych w życie? Czy nie warto pomyśleć o zmianie nastawienia społeczeństwa do dłużników alimentacyjnych, którzy nadal – jak sami to określają – „byłym dzieciom” i państwu śmieją się w twarz?


Lifestyle

9 rzeczy, które mówią kobiety, kiedy nie kochają wystarczająco mocno samych siebie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 maja 2018
Fot. istock/g-stockstudio
 

Choć na zewnątrz wydajemy się pewne siebie i swojej wartości, wewnątrz często wciąż nie wierzymy w to, jak wspaniałe jesteśmy. Widać to w naszych gestach, ale przede wszystkim słychać „między wierszami” w tym, co mówimy naszym bliskim i tym, których znamy trochę mniej.

9 rzeczy, które mówią kobiety, kiedy nie kochają wystarczająco mocno samych siebie

1. „On rani mnie tylko dlatego, że jest zdenerwowany.”

Nigdy nie powinien cię ranić! Bez względu na to, czy jest zły, zdołowany, zdenerwowany, radosny, smutny, pijany, podekscytowany lub przygnębiony. Nie ma prawa podnieść na ciebie ręki ani zadać ci jakiegokolwiek innego rodzaju bólu. Nigdy nie powinien zrobić nic, by cię skrzywdzić.

2. „Zasługuję na to, aby być traktowaną w ten sposób”.

Nikt nie zasługuje na złe traktowanie.

 3. „Prawdopodobnie nie powinnam nic mówić.”

Owszem, powinieneś. Twoje myśli i opinie są tak samo ważne jak czyjekolwiek inne. Nigdy nie myśl, że musisz powstrzymywać się dla dobra innych ludzi.

4. „Chciałabym być dokładnie taka jak …”

W porządku jest mieć kogoś, kogo podziwiasz. Można uczyć się od nich tego, co dobre i pozytywne. Ale nigdy nie powinieneś żyć życiem innym niż to, które masz. Wykorzystuj w pełni to, kim jesteś – jesteś wystarczająco dobra.

5. „Zróbmy tak, jak chcesz”.

Zróbcie tak, jak ty chcesz. Przestań spełniać oczekiwania innych. Tak, dobrze być bezinteresownym i hojnym. Ale w porządku jest też być samolubnym co jakiś czas. Możesz poprosić o to, czego chcesz. Możesz sama to sobie wziąć

6. „Nie jestem wystarczająco dobra”.

ZAWSZE jesteś wystarczająco dobra. Nigdy nie powinnaś za dużo mówić innym o tym, jak bardzo w siebie wątpisz.

7. „Tak.”

Naucz się odmawiać, jeśli akceptacja stwarza dyskomfort. Naucz się być samolubną. Naucz się stanąć po swojej stronie. Nie możesz być wycieraczką, po której przechodzą inni ludzie. Nie możesz być popychadłem.

8. „Nie mogę tego zrobić sama.”

Tak, możesz. Naprawdę uważasz, że nie potrafisz rozwiązać swoich problemów sama? Nawet jeśli tak jest, wciąż masz wokół siebie swoich przyjaciół i bliskich, którzy pomogą ci podnieść cię, gdy upadniesz.

9. „Kochasz mnie?”

Kochaj najpierw samą siebie. Nie szukaj miłości na siłę, nie szukaj w niej potwierdzenia swojej wartości, bo trafisz najgorzej.

Przestańmy wreszczie przeglądać się w oczach innych. Zbudujmy się na nowo, uwierzmy we własną siłę. Ta wiara pozwoli nam podejmować lepsze decyzje, lepiej żyć i osiągnąć poczucie spełnienienia.


Na podstawie: relrules.com

 


Lifestyle

Horoskop dzienny. Sprawdź, czego możesz się dziś spodziewać i jak się na to przygotować

Redakcja
Redakcja
23 maja 2018
Fot. iStock/

Jeśli obchodzisz dziś urodziny, wiedz, że w tym roku znacznie łatwiej będzie Ci wyrazić siebie, to co czujesz, to czego potrzebujesz. Stawiając na jasną komunikację unikniesz wielu komplikacji, a ludzie będą cię słuchać z uwagą, ponieważ dokładnie zrozumieją, co próbujesz im powiedzieć.

Horoskop dzienny dla wszystkich znaków

Baran (21 marca – 20 kwietnia):

Unikaj żartowania sobie z problemu, który inni ludzie traktują bardzo poważnie. Będziesz dziś musiał radzić sobie z osobami o dość delikatnym ego, zarówno w domu, jak i w pracy, więc zastanów się porządnie, co komu mówisz. Nie ma sensu niepotrzebnie narobić sobie wrogów…

Byk (21 kwietnia – 21 maja):

Nadszedł czas, aby postawić się innym i udowodnić, że niepotrzebnie w ciebie wątpili. Tak, masz wszystko, czego potrzeba, aby odnieść sukces. Tak, możesz zrobić coś dobrego ze swoim życiem. Cokolwiek by to miało być, zacznij dziś.

Bliźnięta (22 maja – 21 czerwca):

Nie musisz zmieniać kierunku ani w życiu osobistym, ani w pracy – musisz trzymać się drogi, którą już wcześniej obrałeś. Cokolwiek stanie się w ciągu kilku następnych dni, powiedz sobie, że postępujesz słusznie i robisz wszystko tak, jak trzeba.

Rak (22 czerwca – 23 lipca):

Im bardziej będziesz starał się kurczowo trzymać czegoś, co powinieneś puścić wolno, tym bardziej będzie to bolało, gdy zostanie w końcu siłą wyrwane z twojego uścisku. Zakończ związek, który nie ma już racji bytu.

Lew (24 lipca – 23 sierpnia):

Musisz ukończyć projekt, który zacząłeś już dawno temu, mimo że jesteś przekonany, że powinieneś zrobić coś innego. Ponieważ jesteś już w połowie drogi do mety, nie łap kolejnych kilku srok za ogon.

Panna (24 sierpnia – 23 września):

Rób to, co robisz i nie martw się, jeśli zdenerwujesz kilka osób przy okazji. Nadal masz mnóstwo czasu, aby osiągnąć to, czego ci trzeba. Jeśli niektórzy ludzie chcą cię od tego odciągnąć, odetnij się od nich.

Waga (24 września – 23 października):

Jeśli myślisz o zmianie pracy, a nawet zmianie kierunku swojej kariery, rozsądnie byłoby dać sobie jeszcze kilka dni przed podjęciem ostatecznej decyzji. Przypomnij sobie przysłowie „wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma”.

Skorpion (24 października – 22 listopada):

Jeśli ktoś zaoferuje ci dzisiaj to, czego pragniesz, o tak,  „na talerzu”, będziesz oczywiście bardzo podejrzliwy. Dlaczego on/ona jest taki przyjazny? Dlaczego tak się stara? A może po prostu dlatego, że cię lubi?…

Strzelec (23 listopada – 21 grudnia):

W tej chwili życie może wydawać się nieco monotonne, ale to się zmieni się w dramatyczny sposób w ciągu najbliższych kilku dni. Planety wskazują, że powinieneś poważnie traktować coś, co brałeś za pewnik.

Koziorożec (22 grudnia – 20 stycznia):

Rób rzeczy, których nigdy wcześniej nie robiłeś. Wypróbuj nawet to, co wydaje ci się ryzykowne. Jako znak ziemi zapewne stąpasz mocno po ziemi, ale jako znak kardynalny możesz być także żądny przygód. Bądź odważny, a zrobisz duże wrażenie na innych.

Wodnik (21 stycznia – 19 lutego):

Mars w twoim znaku zmotywuje cię do ciężkiej pracy i załatwienia wszelkich ważnych sprawy w ciągu kilku następnych dni. Bądź bezwzględny, jeśli musisz, zarówno w stosunku do siebie, jak i innych ludzi.

Ryby (20 lutego – 20 marca):

Ci, którzy próbują dziś wmówić ci, że nie dasz rady zrealizować swoich marzeń i planów, są po prostu zazdrośni. Masz umiejętność planowania, jesteś wyjątkowy i nigdy nie wolno ci o tym zapomnieć.


 

Na podstawie: heglobeandmail.com


Zobacz także

Trzy przykłady, jak emocjonalna niedojrzałość rodziców wpływa na życie ich dzieci

Kiedy śmiejesz się przez łzy... Co się kryje za twoimi emocjami

Kiedy śmiejesz się przez łzy… Sprawdź, co się kryje za twoimi emocjami

Osoby cierpiące na depresję narażone są na silniejsze odczuwanie bólu. Potwierdziły to badania