Go to content

Przeszłaś na emeryturę – co dalej, gdy w sercu tęsknota za czymś więcej?

Happy and funny cool old ladies with fashionable clothes portrait on colored background - Youthful grandmothers with extravagant style, concepts about lifestyle, seniority and elderly people

Większość dorosłego życia pracujemy, żeby mieć… na życie. Często wyobrażamy sobie życie po przejściu na emeryturę jako szczęśliwy, bezstresowy czas nieustannego relaksu. Odrobina odpoczynku jest z pewnością ważna, ale lepiej nie przesadzać z drzemkami i godzinami spędzanymi przed telewizorem. Dobrze mieć na ten nowy rozdział życia plan. Bez niego szybko poczujesz się niespełniona, niespokojna i niepewna swego. W twoim sercu pojawi się tęsknota za czymś więcej. Ale nie będziesz wiedziała za czym.

Samotność to nauczycielka życia, droga do samopoznania. Jeśli się przydarzy lub jeśli się na nią zdecydowaliśmy, spróbujmy czerpać z niej jak najwięcej dobrego. Izolacja, wyciszenie, brak kontaktów towarzyskich, brak możliwości przytulenia bliskich osób… Każdy z nas ma w życiu taki moment, w którym jest w mniejszym lub większym stopniu „samotny”. Następnym razem wykorzystajmy ten czas, znajdując w samotności wartość, która zostanie z nami na dłużej. Nauczmy się, że:

W pojedynkę jesteśmy wystarczająco dobrzy

Jeśli właśnie za kimś tęsknisz, lub marzysz o uczuciu, wydaje ci się, że jesteś „niekompletny”, powinieneś zrozumieć, że problem nie leży w braku miłości do kogoś innego, lecz w braku miłości własnej. Pracuj więc nad swoim poczuciem wartości, zrozum jak wiele znaczysz, jak wiele potrafisz. Jak ważny jesteś. A jeśli jesteś już w związku i codziennie boisz się, że gdy wszystko się skończy, nie dasz rady iść dalej, to znaczy, że musisz wzmocnić się psychicznie, zacząć wierzyć w siebie.

Nie bez przyczyny mówi się, że aby stworzyć dobry związek z drugą osobą, trzeba najpierw zająć się relacją z… samym sobą. Miłości czasem się kończą, ludzie od siebie odchodzą. Ale na końcu zawsze zostajemy my i nasze odbicie w lustrze. Warto patrzeć w nie z wiarą i miłością.

Warto słuchać wewnętrznego głosu

Każdy z nas ma wewnętrzny głos, intuicję, przemyślenia. Gdybyśmy umieli go wysłuchać, być może udałoby nam się uniknąć kilku życiowych błędów, pójść inną drogą, szybciej zamknąć pewne rozdziały.

Kiedy wypełniasz swój spotkaniami z innymi ludźmi, opierasz się głównie na ich opinii i zabiegasz o ich akceptację, łatwiej jest zignorować ten głos, ale kiedy jesteś sam, słychać go dobitniej. Ten głos to ty. Sposób, w jaki mówisz do siebie, gdy nikogo nie ma w pobliżu, bardziej niż cokolwiek innego ukształtuje to, kim jesteś i w którą stronę pójdziesz. Czy podejmiesz ryzyko? Czy zrezygnujesz z marzeń?

Pamięta jednak, że tak jak dystansujesz się od negatywnych przyjaciół, którzy cię poniżają, równie ważne jest dystansowanie się od negatywnego głosu wewnętrznego. Kiedy jesteś sam, czasem może być trudno zachować pozytywne nastawienie, ale musisz starać się być być dla siebie miły.

Warto pielęgnować każdą interakcję

Większość ludzi musi doświadczyć jakiejś tragedii, zanim zacznie rozumieć, jak krótki jest nasz czas tutaj.  Czas spędzony w pojedynkę jest ważny i piękny. Ale czas spędzany z innymi pokazuje nam inną perspektywę.

Być może nie ma nudnych ludzi, nie ma nudnych sytuacji. Jeśli się nudzisz, to dlatego, że nie zwracasz uwagi. Jest to problem z tobą, a nie z otoczeniem. Spróbuj zainteresować się każdą osobą, która pojawi się w twoim życiu, nawet na sekundę. Słuchaj uważnie tego, co mówi. Uważnie obserwuj, co robi, jak reaguje. Spróbuj zrozumieć. I zobacz co to wniosło do twojego życia.

piękna dojrzała kobieta
fot. iStock

Co zrobić, kiedy dorosłe dzieci odejdą z domu, wyruszą w świat i założą własne rodziny? Wiele z nas odczuwa wówczas głęboki smutek i pustkę. Tymczasem to właśnie w tym momencie odzyskujemy czas dla siebie, to teraz otwierają się przed nami najlepsze możliwości. Relacje z dziećmi nabierają innego wymiaru, a zapomniane przez lata pasje i marzenia wracają, czekając, aż zaczniemy je realizować.

Co możesz zrobić, by nie tylko poczuć się lepiej, ale też kontynuować swój rozwój osobisty?

  1. Wolontariat

Chyba nie ma lepszego sposobu na melancholię związaną z syndromem opuszczonego gniazda niż pomoc tym, którzy cierpią lub są w potrzebie. Jeśli masz w sobie niewykorzystane pokłady pomocy

  1. Podróżowanie

Nadszedł czas, aby zacząć planować wycieczki do miejsc, o których zawsze marzyłaś. Nawet jeśli nie możesz teraz podróżować, nadal fajnie jest zbierać wszelkie dostępne informacje i marzyć o przyszłych wypadach.

  1. Naucz się gotować

To idealny czas, aby poszerzyć swoje umiejętności w kuchni, wypróbować nowe przepisy i odkryć nowe smaki. Teraz możesz używać do woli wszystkich składników, których twoje dzieci nie lubiły!

  1. Zorganizuj się i uporządkuj nieuporządkowane sprawy 

Nie ma nic lepszego niż porządkowanie, odkurzanie mentalnych pajęczyn i zyskanie nowej perspektywy. Poza tym, pamiętaj, że posiadanie zbyt dużej ilości rzeczy obciąża nas, wpływając na naszą energię i kreatywność.

  1. Rozwijaj swoją kreatywność

Poszukaj w sobie pasji do malowania, pisania wierszy lub nauki nowych umiejętności, takich jak fotografia.

  1. Spróbuj pisać

Czy zawsze marzyłeś o wydaniu własnej powieści? Nadszedł czas, aby napisać tę książkę. Masz do powiedzenia wiele wartościowych rzeczy, świat na to czeka.

  1. Zasadź kwiaty, zioła lub spróbuj urządzić ogródek warzywny

Albo po prostu przynieś jakieś nowe rośliny do twojego domu. Pielęgnowanie roślin i obserwowanie, jak dobrze się rozwijają, łączy twoją duszę z naturą.

  1. Zamień swoje hobby w biznes

Jeśli uwielbiasz dekorowanie, pisanie, fotografowanie, gotowanie, podróże – załóż blog.  To będzie jedna z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy, jakie kiedykolwiek zrobiłaś.

  1. Znajdź czas dla siebie

Spędzaj czas na łonie natury każdego dnia, śpij wystarczająco długo i bierz długie kąpiele (teraz już nikt nie wali w drzwi łazienki!).

10. Skoncentruj się na swoim zdrowiu psychicznym i fizycznym

Jest to doskonały moment na to by wreszcie skupić się na sobie, na potrzebach swojego organizmu.

  1. Prowadź dziennik wdzięczności

Codziennie zapisuj co najmniej 10 rzeczy, za które jesteś wdzięczna. Zauważysz, że jesteś najszczęśliwsza, kiedy skupiasz się na tym, co w twoim życiu dobrze się układa, a nie na tym, co nie wychodzi…

  1. Bądź aktywna w mediach społecznościowych

Dołącz do grup z pozytywnymi, pełnymi życia ludźmi –  znajdź ich na Instagramie, na Facebooku, gdzie tylko chcesz. Nie wdawaj się jednak w niszczące dyskusje z tymi, którzy Internet traktują jako miejsce wyładowywania swoich frustracji.

  1. Nawiąż nowe relacje ze swoimi dziećmi

Poznawanie na nowo swoich dorosłych jest jedną z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy w byciu rodzicem. Teraz jesteście prawdziwymi partnerami – możecie rozmawiać o wszystkim, wspierać się w trudnych momentach, wymieniać opinie, zaprzyjaźnić się.