Lifestyle

80% rodziców uważa, że ich dzieci nie potrafią okazać wdzięczności. Jak ich tego nauczyć?

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
2 grudnia 2021
Fot. Materiały prasowe
 

Według raportu National Poll on Childrens’s Health przeprowadzonego przez CS Mott Children’s Hospital 81% rodziców twierdzi, że ich dzieci nie są wdzięczne za to, co mają lub dostają. Ponad połowa rodziców martwi się również, że nadmiernie pobłażają swoim pociechom, a prawie połowa przyznaje się, że jest zakłopotana tym, jak czasami się one zachowują.

Dziś dzieci naprawdę mają więcej

Czy wiesz, że zabawka, która w 1977 roku kosztowała 20 dolarów, dziś kosztuje 7,97 dolara i dzięki temu rodziny mogą kupować dzieciom dużo więcej rzeczy? Jednak cena to nie jedyny powód, dla którego jesteśmy bardziej hojni. Przez lata byliśmy bombardowani nieustannie wiadomościami, że powinniśmy zaspokajać potrzeby swoich dzieci i minimalizować im poczucie dyskomfortu. To doprowadziło do sytuacji, w której wiele dzieci nie ma szans konfrontować się z tym, co było powszechnym doświadczeniem poprzednich pokoleń – koniecznością czekania na to, czego pragną. Ponieważ zabawki kosztują mniej, dzieci rzadko muszą odraczać swoje potrzeby, albo oszczędzać pieniądze na realizację marzeń.

I tu pada pytanie: Czy aby nauczyć dziecko wdzięczności, musimy je skonfrontować z niewygodnymi uczuciami takimi jak: zazdrość czy niecierpliwość? Czy dzięki temu będą umieć rozpoznać radość, kiedy otrzymają upragniony przedmiot?

Dlaczego one nie wyrażają większej wdzięczności?

Niektórzy rodzice stwierdzają, że pomimo ich wysiłków dziecko nie wyraża zbyt wiele wdzięczności. Co się dzieje?

1. Być może nie zwracaliśmy do tej pory uwagi na to, by kształtować w dziecku empatię i uważności. 

Teraz ono czuje, że mu się wszystko należy. Podchodzi na przykład do przyjmowania prezentów kompletnie bezrefleksyjnie bez zauważania wysiłku innych osób, które starają się sprawić mu przyjemność. Dobra wiadomość jest taka, że zawsze można nad tym popracować. Maluch czasem musi usłyszeć stanowcze: „Nie!”

2. Tak naprawdę dziecko jest wdzięczne, ale nie wie, jak to wyrazić.

Jest to dość powszechne u introwertyków. A jeśli rodzice nie rozumieją, co się dzieje, mogą krytykować i jeszcze bardziej je zawstydzać. Nieśmiałe dzieci warto uczyć wypowiadać gotowe zdania i ćwiczyć je w codzienności. Gdy kelner przynosi jedzenie, pomóż maluchowi powiedzieć „dziękuję”. Jeśli syn dostanie zaproszenie na imprezę gwiazdkową do kolegi, ale nie może przyjść, zadzwońcie wspólnie, by podziękować i wytłumaczyć przyczynę nieobecności.

 

fot. evgenyatamanenko/iStock

9 pomysłów na uczenie wdzięczności

1. Strategia polegała na tym, aby maluchy regularnie mówiły „proszę” i „dziękuję”.

Jednak wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, że jeśli słowa są wypowiadane automatyczne, to człowiek nie ma szansy skontaktować się z prawdziwymi emocjami. „Istnieje różnica między grzecznością a wdzięcznością”, twierdzi Sarah Clark z Mott Children’s Hospital. „Dlatego zawsze warto podkreślić, dlaczego prosimy dziecko o podziękowanie”, dodaje. Na przykład: „Babcia włożyła sporo wysiłku w to, by zrobić dla ciebie kalendarz adwentowy” albo „To miło, że sąsiadka zaprosiła nas na lukrowanie pierników. Nie uważasz?”.

2. Niektórzy praktykują codzienne rozmowy, w których zwracają uwagę, za co są wdzięczni.

Mówią na przykład tak: „Dziś poszłam na wspaniały spacer z naszym psem. A ty co dziś robiłeś, co sprawiło ci przyjemność?”

3. Inni proszą o wykonywanie prac domowych.

„Może to pomóc dzieciom docenić ich udział w robieniu dobra dla bliskich”, mówi Clark. Nie chodzi o to, by dzieci „odpracowywały” to, co od nas dostały. Ale o to, by słyszały od opiekunów słowa wdzięczności za to, że zrobiły coś miłego lub użytecznego.

4. Kolejny pomysł to wolontariat.

„Konkretne przykłady pomocy w hospicjach czy schroniskach dla zwierząt mogą pomóc dzieciom lepiej zrozumieć innych. To sposób na budowanie empatii, życzliwości i współczucia”, mówi Clark. Warto jednak, byśmy rozmawiali z dziećmi także o swoich doświadczeniach i o tym, jak one czuły się, gdy działały na rzecz  innych”.

5. Można też uczyć oszczędzania.

I tu przykład: „Dołożymy ci się do kupienia tabletu, ale pod warunkiem, że ty będziesz odkładał drobne pieniądze, które dostajesz od dziadka, babci i rodziny. Jeśli uzbierasz 400 złotych, resztę dołoży tata”.

6. Rodzice powinni też zastanowić się, czy kupując pociechom wypasione świąteczne prezenty nie zaniedbują siebie?

Istnieje bowiem stereotyp, że dorosłym należą się małe prezenty, a te wielkie i wspaniałe dzieciom. Tylko że taki podział „dobra”, może rodzić nawet w dorosłych frustrację. Zwłaszcza jeśli widzą naburmuszone dzieci rozpakowujące drogie prezenty i przypominają sobie swój wysiłek włożony w kupienie kosztownego „drobiazgu”. Równowaga zawsze jest dobrym doradcą.

7. Najskuteczniejszym sposobem nauczania wdzięczności jest nasz przykład!

Dzieci uczą się najwięcej, podpatrując, co robią ich opiekunowie. Jeśli oni nie okazują wdzięczności, nie mogą jej oczekiwać od dzieci.

8. Podziękuj i wskaż konkretnie, co dziecko zrobiło fajnie

Powiedz dlaczego ci się to podobało lub z tego skorzystałeś. Na przykład: „Naprawdę mi dzisiaj pomogło, kiedy nakryłeś do stołu, zanim cię o to poprosiłam, więc mogłam przygotować obiad bez stresu”. Albo: „Doceniam sposób, w jaki odszedłeś, gdy twój brat krzyczał na ciebie, zamiast kontynuować awanturę. Jestem z ciebie dumny”.

9. Warto o rzeczach, które wszyscy zwykle przyjmujemy za pewnik, które wydają się nam oczywiste –  mówić z radością.

 

Zobacz także: 9 przykazań na dobre Święta. Psycholog radzi


Lifestyle

Cellulit wodny. Dlaczego powstaje i jak można się go pozbyć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 grudnia 2021
Cellulit wodny
Fot. iStock

Cellulit wodny jest jedną z przypadłości, która bardzo często dotyka kobiety w różnym wieku. Pojawia się wtedy, gdy dochodzi do zatrzymania w organizmie nadmiaru wody, a limfa i krew nie mogą krążyć w odpowiedni sposób. Na szczęście cellulit wodny jest mniej oporny niż cellulit tłuszczowy, i można skutecznie z nim walczyć. Co można zrobić, by pozbyć się cellulitu wodnego?

Czym jest cellulit wodny, a czym tłuszczowy? Jak je rozróżnić?

Cellulit wodny to przypadłość, w której dochodzi do podskórnych obrzęków. Uwidaczniają się one na skórze, z towarzyszącymi im nierównościami. Bardzo często widać go na udach i pośladkach, ale może pojawić się także na ramionach, czy brzuchu. Jego powstawanie związane jest z siedzącym trybem życia, spędzaniem wielu godzin przy komputerze, trzymaniem nogi na nodze, gdy dochodzi do zaburzeń krążenia krwi i limfy.

Cellulit tłuszczowy dotyczy zmian, które występują w głębiej położonych warstwach skóry oraz w tkance łącznej. Zazwyczaj uwidacznia się na skórze na skutek niewłaściwego trybu życia, gdy dochodzi do dość szybkiego przybierania na wadze. Ten rodzaj cellulitu jest bardzo widoczny nawet bez napinania skóry. Często przy mocniejszym nacisku pojawia się dyskomfort i ból, a na skórze widać nierówności i zagłębienia.

Cellulit wodny

Fot. iStock/Cellulit wodny

Cellulit wodny — przyczyny problemu

Cellulit wodny będącym efektem zatrzymywania wody przez organizm może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj dzieje się tak przed miesiączką, gdy hormony wpływają na zatrzymywanie wody, lub przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Na jego pojawienie się wpływa także dieta, w której nie brakuje soli i ostrych przypraw, noszenie butów na wysokim obcasie, co prowadzi do zaburzenia krążenia krwi w kończynach. Brak aktywności fizycznej oraz spędzanie wielu godzin przy siedzącej pracy również nie pomaga.

Cellulit wodny — jak sobie z nim poradzić?

Cellulit wodny jest problemem, z którym można skutecznie walczyć, i do dyspozycji jest kilka sposobów na to.

Dieta przeciw cellulitowi wodnemu

Przede wszystkim warto zmienić nawyki żywieniowe i postawić na zbilansowaną dietę z mniejszą ilością soli, i to nie tylko tej z solniczki, ale także zawartej w pokarmach takich jak: wędliny, sery gotowe, szybkie dania. W diecie powinno znaleźć się więcej warzyw i owoców, szczególnie tych przyspieszających usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Zaliczają się do nich: arbuz, melon, ananas, owoce czarnego bzu, ogórek, pomidor, pietruszka, seler.

Nawadniaj organizm

Pij dużo niegazowanej wody mineralnej, przynajmniej 2 l w ciągu doby. Paradoksalnie to właśnie odpowiednie nawodnienie organizmu pozwoli uniknąć kłopotliwych obrzęków. Picie za małej ilości płynów skutkuje zatrzymywaniem wody przez nerki, co ma zapobiec jej ucieczce z organizmu. Dlatego opicie odpowiedniej ilości wody jest tak ważne dla zdrowia i urody. Warto sięgać także po herbatki ziołowe, np. herbatę z pokrzywy, która działa moczopędnie i pomagała również oczyścić organizm z toksyn.

Nie krępuj ciała ciasnymi ubraniami

Przyjrzyj się także swojej garderobie. Cellulitowi wodnemu sprzyja noszenie ciasnych ubrań, więc jeżeli jesteś miłośniczką bardzo przylegających do ciała spodni, jesteś narażona na zaburzenie prawidłowego przepływu krwi i limfy pod skórą. To przyczynia się do obrzęków.

Cellulit wodny

Fot. iStock/Cellulit wodny

Cellulit wodny nie lubi ćwiczeń

Jeśli na twoich udach widać cellulit wodny, zacznij się ruszać. Nie musisz od razu pokonywać półmaratonu, ale regularne ćwiczenia, na początek umiarkowana aktywność po pół godziny dziennie sprawi, że krew i składniki odżywcze będą trafiały do komórek skóry, co przełoży się na poprawę kondycji i wyglądu skóry.

Zakładaj buty na płaskim obcasie

Nie musisz zapominać od razu o ulubionych szpilkach, ale jeśli często chodzisz w butach na wysokim obcasie, zamieniaj je jak najczęściej na niższe buty. Noga w szpilkach cierpi z powodu zaburzonego krążenia krwi, co może wpływać na pojawienie się cellulitu.

Masaż kontra cellulit wodny

Zafunduj sobie masaż szorstką rękawicą, czy też szczotką ze specjalnym włosiem. To jest bardzo dobry pomysł na poprawę krążenia krwi i limfy w nogach. Wystarczy raz dziennie zafundować sobie masaż ciała kolistymi ruchami, zaczynając od góry, kierując się do dołu, aby nie tylko pobudzić krążenie, ale także przyspieszyć regenerację skóry. Zaopatrz się w roller przeciwko cellulitowi, czyli wałek do masowania ciała, który ma specjalne wypustki zwiększające ukrwienie w kończynach. Do masażu przeciwko cellulitowi wodnemu możesz wykorzystać silikonowe lub gumowe bańki chińskie. Dociśnięcie ich do skóry wytwarza próżnię, a przesuwanie ich skutecznie pobudza krążenie krwi.

Cellulit wodny

Fot. iStock

Sięgnij po kosmetyki do zadań specjalnych

Na cellulit wodny warto pomocniczo sięgnąć po kosmetyki. Poprawiają one krążenie, rozgrzewają, ujędrniają skórę, i są bardzo dobrym uzupełnieniem diety i zabiegów stosowanych w domu.

Drenaż limfatyczny na cellulit wodny

Aby szybciej pozbyć się problemu, można sięgnąć po pomoc specjalisty i zdecydować się na drenaż limfatyczny, który zmniejsza obrzęki i bardzo dobrze pomaga usunąć nadmiar z organizmu. Może go wykonać fizjoterapeuta lub masażysta ręcznie, lub za pomocą specjalnego aparatu do kompresji pneumatycznej. Drenaż limfatyczny pozwala na usprawnienie naprzemiennego napełniania się i opróżniania naczyń limfatycznych, co przywraca fizjologiczny drenaż tkankowy.


źródło:  estetico.pl 

Zobacz także

Ratunku, mój facet ma depresję! Jak być wsparciem w chwilach kryzysu i samemu nie zwariować

10 popkulturowych ciekawostek związanych ze świętami. Niektóre mogą was zaskoczyć!

Trzy dowody na to, że cholernie potrzeba nam feminizmu