Lifestyle Psychologia

„O, schudłaś!”, „Ty zawsze!”. Czego nigdy nie powiedzą ludzie inteligentni emocjonalnie?

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
17 sierpnia 2017
Fot. iStock/avid_creative
 

Ludzie inteligentni emocjonalnie wiedzą, że są takie wyrażenia, których nie należy wypowiadać głośno. Dlaczego? Bo mogą być odebrane przez rozmówcę w inny niż chcemy sposób. Dlatego, aby nie tworzyć kłopotliwych sytuacji, warto poznać teksty – z pozoru niewinne – które mogą wywołać u drugiego człowieka sprzeczne uczucia. Należy ich unikać za wszelką cenę, choć wypowiadając niektóre z nich mamy naprawdę dobre intencje.

Zdaniem naukowców wielu z nas brakuje świadomości społecznej. Wynika to z tego, że skupiamy się na tym, co będziemy dalej mówić i na tym, co inni będą do nas mówić. Dlatego całkowicie tracimy to, jak na nasze słowa zareaguje rozmówca.

Jakich więc tekstów powinnyśmy się szczególnie wystrzegać?

Fot. iStock/Portra

Fot. iStock/Portra

Wyglądasz na zmęczoną/ego

Zmęczenia nie da się ukryć. Podkrążone oczy, poszarzała cera, często tłuste włosy zdradzają, że mamy trochę gorszy okres w życiu lub problemy. Wielu z nas chcąc okazać swoją troskę, używa słów: „wyglądasz na zmęczonego”. Jest to duży błąd. Zamiast tego zapytaj się, „czy wszystko w porządku?”.

Stwierdzając, że ktoś wygląda na zmęczonego, możemy tę osobę zranić i obrazić. Dlatego lepiej zadać pytanie, gdyż wtedy dajemy rozmówcy szansę na zwierzenie się i opowiedzenie o problemach.

Ty zawsze / ty nigdy

Nie jesteśmy jednowymiarowi i stali w swoich zachowaniach oraz decyzjach, dlatego należy wystrzegać się stwierdzeń „ty zawsze” lub „ty nigdy”. Sprawiają one, że rozmówca staje się defensywny i zamyka się na to, co chcesz dalej przekazać.

Zamiast tego zwróć się słowami: „wydaje mi się, że często robisz to”, „robisz często coś takiego, że ciężko tego nie zauważyć”. Wystarczy, że konkretnie wskażesz tę rzecz w zachowaniu rozmówcy, o której chcesz porozmawiać lub mu ją zarzucić.

Jak już powiedziałam wcześniej

To zdanie brzmi tak, jakbyś była obrażona lub jakbyś zarzucała rozmówcy, że nie jest on w stanie zrozumieć twoich słów i musisz mu na nowo powtarzać, żeby wreszcie zapamiętał. Może także wywołać wrażenie, jakbyś czuła się lepsza od innych. Dlatego takiego stwierdzenia po prostu unikaj.

Powodzenia

Życząc powodzenia chcemy okazać komuś wsparcie. Jednak rozmówca może się poczuć tak, że potrzebuje szczęścia, aby odnieść sukces. Zamiast tego powiedz: „wiem, że masz wszystko, żeby ci się udało”. W ten sposób wyrazisz wiarę w jego umiejętności i dodasz mu pewności siebie.

To zależy od ciebie / cokolwiek chcesz

Tak odpowiadamy zazwyczaj wtedy, kiedyś ktoś prosi nas o radę i pomoc w podjęciu decyzji. Rozmówca oczekuje od nas wyrażenia swojego zdania i podpowiedzi, a używając takich stwierdzeń dajemy mu znak, że mamy gdzieś jego przyszłość.

Wiadomo, że nie zawsze potrafimy pomóc. Ale lepiej w takich sytuacjach powiedzieć, że: „ja nie mam jednoznacznej opinii na ten temat, ale widzę tu kilka kwestii do rozważenia”. Wystarczy, że okażesz swoje zainteresowanie i wykażesz się dobrymi chęciami.

O, schudłaś!

Hmm, zastanawiasz się, dlaczego to stwierdzenie się tutaj znalazło? Ten przecież miły komentarz stwarza wrażenie, że jesteś krytyczna. Osoba, którą komplementujesz, może pomyśleć, że wcześniej wyglądała grubo i nieatrakcyjnie.

Zamiast tego powiedz: „wyglądasz fantastycznie”. Nie wspominaj głośno o jej przemianie, lecz pochwal tylko to, jak się teraz prezentuje.

Z całym szacunkiem…

Przeważnie takie stwierdzenie jest bardzo fałszywe, bo wcale nie zwracamy się z szacunkiem. Najczęściej jest używane w rozmowie jako przerywnik czyjejś wypowiedzi, który jest sygnałem, że to, co słyszymy, nas denerwuje lub mamy już dosyć słuchania.

Poddaję się

Osoby inteligentne emocjonalnie nie poddają się tak szybko, gdy im na czymś zależy. Szukają rozwiązania do końca i wierzą w to, że istnieją sposoby, aby zdobyć to, czego chcą. Dlatego nie rezygnuj tak szybko i nie wypowiadaj na głos, że w ogóle chodzi ci po głowie rezygnacja.

Niektóre z tych tekstów wypowiadamy nieświadomie lub z dobrymi intencjami. Dlatego warto nad sobą popracować i zacząć ich unikać.  Co byście jeszcze dodały do tej listy?


 

Źródło: entrepreneur


Lifestyle Psychologia

Seks jest dobry na wszystko? Są sytuacje, kiedy rozwiązać problem może właśnie łózko!

Redakcja
Redakcja
17 sierpnia 2017
Fot. iStock / vadimguzhva
 

Nie łatwo jest żyć w związku, funkcjonować zgodnie z drugą osobą. Przecież para to nadal dwie odrębne jednostki, które mogą mieć wspólne plany i marzenia, ulubione rzeczy lub odwrotnie, każde inne hobby czy poczucie humoru, o które idą sprzeczki. Najczęściej wspólne życie i mieszkanie w jednym domu sprawia, że poznajemy się jeszcze lepiej. Jednak długoterminowe relacje nie zawsze bywają łatwe.

Gdy pojawiają się kwestie, w których rozmowa nie przynosi żadnego rozwiązania, szukamy innego wyjścia. Jedni idą do terapeuty, inni do łóżka, bo seks bywa znakomitym bodźcem do rozwiązania wielu problemów. Choć trzeba podkreślić, że sam seks bez rozmowy, nie przyniesie porozumienia. A to droga donikąd.

5 sytuacji, które można rozwiązać seksem (z przymrużeniem oka)

1. Nie macie dla siebie zbyt dużo czasu

No tak — praca, dom, obowiązki i gdy do tego są dzieci, czas dla siebie skraca się boleśnie. Z tych resztek, które pozostają wieczorami lub w wolne weekendy, rzeczywiście niespecjalnie jest czym gospodarować. Jeśli brakuje mam tego wspólnego czasu, rozmów, bliskości i chciałabyś coś zmienić, zaciągnij partnera do łóżka. Wtedy będziecie mieć czas tylko dla siebie, odświeżycie swoją bliskość, dotyk i spojrzenie na siebie. Być może odkryjecie na nowo radość ze spędzania w ten sposób czasu. Liczy się bliskość, a w łóżku już się bliżej być nie da 😉

2. Seks u was zgrzyta

Najlepszym sposobem na rozwiązanie problemów z seksem jest właśnie seks, bo ćwiczenie czyni mistrzem. Nie da się ukryć, że w długotrwałych relacjach pociąg seksualny nie jest tak intensywny, jak na początku związku. I bardzo często rzut okiem na partnera wcale nie zachęca do łóżkowych szaleństw, jednak odłożenie na bok nadmiernych oczekiwań pozwoli znów odkryć radość seksu. Poza tym, nieużywany narząd zanika i szkoda zupełnie tracić resztki popędu seksualnego przed późną starością (uwaga, starsi ludzie również korzystają z seksu!).

3. Łatwiej będzie ci opowiedzieć o tym, czego oczekujesz od partnera

Bliskość fizyczna i emocjonalna otwierają na siebie partnerów. Łatwiej rozmawiać po gorącej nocy spędzonej w łóżku na temat waszych potrzeb, niż przychodzić z pracy, rzucić torebkę na kanapę i omawiać nurtujące kwestie seksualne. Rozmowa po seksie pozwala spojrzeć na pewne rzeczy z dystansu i porozmawiać o tym, czego nie powinniście dłużej odkładać.

4. Kiedy chcesz zresetować wasz związek

Seks jest bardzo ważnym wyznacznikiem satysfakcji w związku. Kiedy między wami wieje nudą, seks również nie będzie szczególnie powalający. Brak satysfakcji to poważny problem dla wielu par, bo po kilku latach, właśnie ten seks jest klejem, który utrzymuje silne relacje. Jeśli potrzebujesz odświeżyć wasze życie seksualne z partnerem, postaw na rozmowę w łóżku. Tak łatwiej jest naturalnie przejść od słów do czynu.

5. Gdy chcesz przeprosić

Dwa byty w jednym związku często narażone są na tarcia z powodu istniejących między nimi różnic. Jednak nic nie prowadzi do porozumienia piękniej, niż namiętna noc. Oczyszczenie z nadmiaru energii, odświeżenie bliskości połączone z aktywacją endorfin, zdecydowanie pomaga rozładować złe emocje. Poza tym, po seksie łatwiej jest przyznać, że czasem możesz się mylić.

źródło: hellogiggles.com


Lifestyle Psychologia

Taka miłość się… zdarza! Zrobił jej wzruszającą niespodziankę z okazji 25 rocznicy ślubu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 sierpnia 2017
Fot. Screen z Facebook / Ursynów - tu mieszkam

Pewien romantyczny mieszkaniec warszawskiego Ursynowa, pan Rafał, sprawił nie lada niespodziankę swojej żonie, Kasi. Z okazji 25 rocznicy ślubu rozmieścił w swojej dzielnicy billboardy i plakaty z wyznaniem miłości dla ukochanej. Gest nie uszedł oczywiście uwagi mieszkańców, którzy szybko odnaleźli parę. Ale to nie koniec historii…

Czerwone tablice z napisem: „Kasiu razem przez 25 lat, a przed nami cały świat. Dziękuję za każdy dzień. Kocham Cię. Rafał” zwróciły również uwagę właściciela jednej z warszawskich restauracji, który zaprosił małżonków na jubileuszową kolację przy świecach.

Wspaniałej parze serdecznie gratulujemy tak silnej, trwałej relacji, a pani Kasi to po cichu nawet trochę zazdrościmy 😉 kreatywnego męża :). I koniecznie prosimy o paczkę chusteczek.

 Zródło: portal Ursynów – tu mieszkam 


Zobacz także

6 drobnych rzeczy, których introwertycy nienawidzą. Nie róbcie nam tego

Prawdziwa przyjaźń… Chodź, razem na pewno ją znajdziemy. Nasza nowa akcja „Prawdziwa przyjaźń rodzi się w dzieciństwie”

https://youtu.be/hQVY_al1vZ4

Barbie – reaktywacja. Kultowa lalka wreszcie zyskuje nową figurę i nową cerę